امروز   چهارشنبه   مورخ   28/آذر/1397   ساعت 07:45
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 21/اسفند/1395
نویسنده :
تعداد بازدید : 1117
کد خبر : 1097
معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران: هلال احمر هم در حادثه پلاسکو شهید داد

معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران گفت: یکی از نیروهای آتش نشان که در ساختمان پلاسکو به شهادت رسید، از امدادگران هلال احمر بود.

 

مرتضی مرادی‌پور، معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوادث خبرگزاری برنا در خصوص حادثه پلاسکو گفت: حادثه ساعت 7:58 دقیقه، پنجشنبه 30 دی ماه، از طریق مردم که با شماره 112 تماس گرفته بودند به هلال احمر اعلام شد.

وی افزود: طی تماس‌هایی که با اورژانس و سازمان آتش‌نشانی برقرار کردیم، اعلام شد که اکنون نیازی به هلال احمر نیست و آتش در مراحل اولیه کنترل شده است.

مرادی پور ادامه داد: با گذشت یک ساعت از فروریختن ساختمان پلاسکو و با حضور اورژانس در محل حادثه، نیروهای امدادی سازمان آتش‌نشانی تهران با هلال احمر تماس حاصل کرده و درخواست کمک کردند تا مصدومان احتمالی حادثه را توسط هلال‌احمر جابه‌جا کرده و به مراکز درمانی انتقال دهند.

معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران با بیان اینکه در گام اول آتش کاملا مهار شده بود، گفت: ساعت 9 صبح با گسترش مخفی آتش ساختمان دوباره شعله‌ور شد و علت آتش‌سوزی مجدد لباس‌هایی بود که در سقف‌های کاذب جاسازی شده بود.

وی بااشاره به اینکه تمام نیروهای امدادی حاضر درمحل از آتش‌سوزی مجدد پلاسکو غافلگیر شده بودند، گفت: آتش‌نشانی پس از آتش‌سوزی از نیروهای امدادی هلال احمر  درخواست کرد تا نیروهای امدادی این سازمان به محل حادثه اعزام شوند.

مرادی پور ادامه داد: در پی این اعزام تصور نیروهای امدادی براین بود که افراد گرفتار شده در زیر آوار بسیار زیاد است که با گذشت زمان ثابت شد که افراد محبوس حدود 24 نفر هستند.

معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران با بیان اینکه در روز حادثه سازمان هلال احمر همه اکیپ شهر تهران و اطراف را به محل حادثه اعزام کرد، گفت: بیش از 10 تیم عملیاتی شامل 84 امدادگر و نجاتگر، سه خودرو نجات، شش آمبولانس، 16 سگ زنده‌یاب و سگ تجسس به همراه مربیانشان، 28 خودروی امدادی و 12 دستگاه زنده‌یاب به منظور امدادرسانی به ساختمان پلاسکو اعزام شدند.

وی در ادامه در خصوص شرایط خود در روز پلاسکو گفت: مطمئنا نه تنها من بلکه تمام امدادگران هلال احمر از این حادثه دلخراش بسیار ناراحت شدیم و این چند روزی که پابه‌پای نیروهای سازمان آتش‌نشانی برای جست‌وجوی محبوس شدگان تلاش می‌کردیم، برایمان بسیار سخت گذشت.

مرادی پور افزود: فریدون علی‌تبار، یکی از آتش‌نشانان که در این حادثه به درجه شهادت نائل شد، از امدادگران هلال احمر بود که حدود هشت سال در رباط‌‌ کریم امدادگری کرده بود. علاوه بر او، دو نفر دیگر از آتش‌نشانان شهید نیز از همکاران ما بودند.

معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران با اشاره به اینکه پس از اربعین شهدای آتش‌نشان، این حادثه به فراموشی سپرده می‌شود، عنوان کرد: امیدواریم که اذهان عمومی پیش از اینکه به سمت امدادرسانی‌ها برود، به سمت پیشگیری از حادثه متمایل شود؛ چراکه با هجمه وارد کردن به تیم‌های امدادی فقط صورت مساله پاک می‌شود.

وی ادامه داد: باید شرایط پایتخت به گونه‌ای باشد که ساختمان‌های مهار نشدنی امنیت داشته باشند، چراکه این ساختمان‌ها در تهران بسیار زیاد هستند.

معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران در پایان با تاکید براینکه ب ساختمان‌های بلندمرتبه باید خودایمن باشند، خاطرنشان کرد: باید کوچکترین آموزش ایمنی مثل تخلیه اضطراری ساختمان به ساکنان برج‌ها داده شود که در صورت بروز حادثه دچار مشکل نشوند تا شاهد پلاسکوی دیگری نباشیم.