امروز   سه شنبه   مورخ   27/آذر/1397   ساعت 23:31
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار استان
تاریخ انتشار : 11/آذر/1396
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 1012
کد خبر : 2152
نوزدهمین مانور زلزله مدارس استان یزد

 

گزارش از برگزاری نوزدهمین مانور زلزله در مدارس استان یزد

آموزش شاخصه اصلی برای دانش آموزان آماده

محمد مهدی اقبالی – خبرنگار داوطلب استان یزد

آگاهی افراد از پدیده‏های طبیعی مانند زلزله و میزان خطر آن در محل زندگی، نیاز به برنامه ریزی‏های صحیح ایمنی بصورت گروهی و آمادگی فردی جهت اجرای اقدامات ضروری است تا هنگام وقوع زلزله میزان آسیب ها را تا حد زیادی کاهش یابد.

سالهاست که درکشور ایران و سایر کشور های زلزله خیز جهان شاهد تکرار سناریوی زلزله بوده و هستیم ، سناریوئی که با خواب و بی خیالی شروع شده و با خواب و بی خیالی پایان می یابد . پس از وقوع زلزله و خسارات بیشمار جانی و مالی آن شاهد اشک و ناله از طرف مردم و فراخوان عمومی برای ارسال کمک ها از طرف دولت هستیم .

لذا مهمترین گام در مدیریت بحران زلزله در مدارس، آموزش ( حتی اجباری) برای بالا بردن دانش و آگاهی عمومی دانش آموزان است .

از طرفی شبیه سازی صحنه زلزله های گذشته و انجام تمرینات و مانور های دوره ای و مداوم توسط آحاد مردم وعلی الخصوص دانش آموزان و نیز ارزیابی نتایج حاصله از آن و شناسایی نقاط ضعف و قوت آن با بهره گیری از تجربیات افراد در کاهش مخاطرات زلزله بسیار موثر است.

مانور و نقش آن در کاهش مخاطرات زلزله در مدارس

بطور کلی مانور مجموعه ای است از راهکارهای مناسب که قبل از وقوع زلزله به منظور بالا بردن سطح آگاهی و آموزش مهارت های عملی با تعمیم به کل جامعه طراحی شده است.

در واقع مانور شبیه سازی شرایط بحرانی است و مجموعه ای از تمرین هاست که برای ارزیابی برنامه های تدوین شده جهت مقابله و مواجهه باحوادث وبلایا علی الخصوص زلزله در تمامی مکانها از جمله در مدارس به کار می رود .

در مانور ها دانش آموزان در شرایط حادثه قرار گرفته و همین امرباعث می شود که شیوه رویارویی با زلزله را که از پیش با استفاده از روش های علمی و نتیجه بخش تدوین شده و مورد ارزیابی نیز قرار گرفته را بیاموزند و این یافته های تجربه شده را نیز در طول زندگی و در هنگام زلزله مورد استفاده قرار دهند و به عبارتی آموزه ها و آموخته هایی که در مانور ها در مدارس ارائه و تمرین می شوند، می توانند گره های به وجود آمده در اوج حادثه ای همچون زلزله را باز کند و دانش آموزان با اتکا به این آموزش ها و آموخته ها با آرامش و اطمینان خاطر به استقبال حادثه بروند و همین آرامش نسبی روانی می تواند تا حد بسیار زیادی از تلفات و آسیب های روحی و روانی در هنگام و بعد از زلزله بکاهد.

مانور در مدارس باید به صورت برنامه ای همیشگی ،مستمر و مداوم بوده و بطورواقعی وجدی اجرا شود ودر واقع شبیه سازی زلزله های گذشته باشد و لزومی ندارد زمان اجرای آن خیلی طولانی باشد ، بلکه مهم این است که هدفمند و واقعی بوده و بطورمستمر در طول سال انجام گیرد . به این ترتیب تمام دانش آموزان که عضو اصلی یک جامعه هستند ، از نظر روانی و جسمی برای مقابله با زلزله آماده می شوند .

8 آذر برگزاری نوزدهمین مانور زلزله توسط اعضا کانون دانش آموزی هلال احمر در مدارس کشور

مانور ایمنی در برابر زلزله ۸ آذر ۹۶ همزمان با سراسر کشور با شعار "مدرسه ایمن – جامعه تاب آور" با هماهنگی و مشارکت اعضا کانون های دانش آموزی هلال احمر و آموزش و پرورش در سراسر کشور در مدارس برگزار شد.

در سال 1382 با امضای تفاهم نامه بین وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، کشور، سازمان صدا و سیما و جمعیت هلال احمر، مانور سراسری در سطح تمام مدارس کشور و با همکاری وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مذکور اجرا شد و از آن به بعد هر ساله در هشتم آذرماه، مانور سراسری زلزله درسطح مدارس کل کشور برگزار می‌شود.

سازمان جوانان هلال احمر نیز که یکی از اجرا کنندگان این مانور می باشد با حضور حداکثری اعضا جوانان و اعضا کانون های دانش آموزی در مدارس کشور با بهره گیری از اموزش هایی که قبل از اجرای مانور دارد آن را در مدارس کشور اجرا میکند

برگزاری نوزدهمین مانور زلزله و ایمنی در کانونهای دانش آموزی هلال احمر مدارس استان یزد

مانور زلزله و ایمنی توسط کلیه کانون های دانش آموزی هلال احمر در مدارس استان یزد و با همکاری اعضای ستاد بحران توسط جوانان هلال احمر برگزار شد.

عباس احدپور مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد اظهار داشت: نوزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با شعار "مدرسه ایمن – جامعه تاب آور" با حضور گسترده و فعال اعضای کانون های دانش آموزی هلال احمر استان یزد برگزار گردید.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد گفت: تمرین و مانور زلزله راهی است برای آمادگی بیشتر و با توجه به اهمیت ویژه و رسالت سازمان جوانان در امر آموزش که در تمامی کانون های دانش اموزی هلال احمر یزد اعضای جوانان با همکاری سایر ادارات به انجام مانور در شرایط زلزله پرداختند.

وی افزود: از یک هفته قبل اعضای جوانان آموزش دیده و مربیان کمک های اولیه با حضور در مدارس و تشریح آموزش های جدید قبل، حین و بعد از زلزله برای دانش اموزان و آمادگی علمی برای انجام مانور را داشتند.

این مقام مسئول بیان داشت: هدف از برگزاری این مانور ارتقاء سطح آمادگی دانش آموزان و مدیریت بحران در زمان بروز حادثه است که در آن تخلیه اضطراری، نحوه پناه‌گیری و نقطه امن را اموزش و به معرض نمایش گذاشته شد.

احدپور با بیان اینکه مانور با همکاری اعضا جوانان و کانون های دانش اموزی در شعب استان برگزار شد، گفت: صبح دیروزهمزمان با سراسر کشور در مدارس استان مانور زلزله برگزار و به صورت نمادین در "دبیرستان پسرانه بنی فاطمه شهرستان یزد" با حضور تیم های امداد و نجات و حضور مسئولین استانی اجرا شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزددر پایان گفت: کانون های دانش آموزی جمعیت هلال احمر استان یزد در بیش از ۱۰۰ مدرسه در حال فعالیت است که آموزش های لازم به دانش آموزان توسط مربیان هلال احمر داده میشود.

۱۹ مدرسه تحت پوشش آموزش نوزدهمین مانور زلزله/ آموزش بیش از ۱۵۵۰ نفر از دانش آموزان

 حسین مجیبی فر سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان یزد اظهار داشت: همزمان با سراسر کشور نوزدهمین مانور سراسری زلزله با همکاری جمعیت هلال احمر ، آموزش و پرورش و سایر دستگاه ها در سطح شهرستان یزد اجرا گردید.

سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان یزد گفت: اصلی ترین مشخصه اجرای این مانور بحث آموزش بود که با همکاری واحد آموزش و پژوهش شهرستان توسط ۱۰ مربی این آموزش ها در ۱۶ مدرسه شهرستان (ناحیه یک ۱۰ مدرسه ، ناحیه دو ۹ مدرسه) به بیش از ۱۵۵۰ نفر دانش آموز داده شد.

مجیبی فر بیان کرد: این مانور با رویکرد ضرورت ارتقای آمادگی و مقابله با زلزله و حوادث طبیعی در مدارس سطح شهرستان یزد و به صورت نمادین در دبیرستان پسرانه بنی فاطمه شهرستان یزد و با حضور اعضا کانون دانش آموزی هلال احمر و ۴ تیم(آوار،پیش بیمارستانی ،اسکان و حمایت روانی و ۲۵ نفر از نجاتگران) و سایر دستگاه های امدادی شهرستان برگزار شد.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: ارائه آموزش های امداد و نجات در مدارس به منظور فرهنگ سازی مناسب بین دانش آموزان که آینده سازان جامعه محسوب می گردند از اهداف جمعیت هلال احمر می باشد و مدارس می توانند پس از تشکیل کانون دانش آموزی هلال احمر مباحث مورد نیاز را در قالب طرح دادرس به دانش آموزان منتقل نمایند

 

مانورسراسری زلزله به مناسبت ۸ آذرماه در مدرسه دخترانه راهنمایی روستای نصرآباد شهرستان تفت

سید جواد میرحسینی سرپرست جمعیت هلال احمرشهرستان تفت گفت: مانور زلزله به مناسبت روز ۸ آذرماه در محل مدرسه دخترانه راهنمایی روستای نصرآباد این شهرستان به اجرا درآمد.

سید جواد میرحسینی عنوان کرد: در این مانور دانش آموزان در گروههای کمک آتش نشان ،همیار جمعیت هلال احمر و انتظامات در کنار نجاتگران این جمعیت مانور زلزله و ایمنی مدارس را با موفقیت اجرا کردند.

وی آشنایی و آمادگی دانش آموزان هنگام وقوع زلزله و نقش آنها در کمک و یاری رسانی به مصدومان در دقایق اولیه وقوع زلزله را از عمده اهداف مانور اعلام کرد.

این مقام مسئول اظهار داشت: در مانورها دانش آموزان در شرایط حادثه قرار گرفته و همین امر باعث می شود که شیوه رویارویی با زلزله را که از پیش با استفاده از روش های علمی و نتیجه بخش تدوین شده و مورد ارزیابی نیز قرار گرفته را بیاموزند و این یافته های تجربه شده را نیز در طول زندگی و در هنگام زلزله مورد استفاده قرار دهند.

وی افزود: هلال احمر، مدیریت بحران، آتش نشانی، اورژانس، مخابرات، آموزش و پرورش را در برپایی این مانور همکاری داشتند.

نوزدهمین مانور زلزله با هدف ارتقای ایمنی و امادگی در مقابله با بلایای طبیعی در اشکذر

 رئیس هلال احمر شهرستان اشکذر از برگزاری نوزدهمین مانور سراسری زلزله در شهرستان اشکذر خبر داد و اظهار داشت: در 8 اذر ماه مانور زلزله و ایمنی مدارس اشکذر همزمان با سراسر کشور با شعار «مدرسه ایمن، جامعه تاب‌آور» در دبیرستان دخترانه رضوانی اشکذربرگزار شد.

«شهرستانی» رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان اشکذر در خصوص هدف از برگزاری چنین برنامه هایی در مدارس گفت: این مانور با هدف ارتقای ایمنی و آمادگی در مقابله با بلاهای طبیعی نظیر زلزله و همچنین کاهش آسیب پذیری خطرات ناشی از آن، اجرای مانور زلزله در سطح مدارس بسیار ضروری و لازم است.

وی افزود: آموزش نکات امدادی توسط هلال احمر به دانش آموزان، نحوه پناهگیری و خروج اضطراری و ایمن سازی مناطق تخریب شده از لحاظ انتشار گاز و قطعی برق، آب و تلفن توسط دستگاه های عضو در دستور کار این مانور قرار گرفت.

شهرستانی تصریح کرد: آمادگی در برابر چنین حوادثی نظیر زلزله سبب می‌شود تا نه تنها تلفات این کاهش یابد بلکه سبب تقویت مهارت‌های فردی و جمعی دانش آموزان خواهد شد.

نوزدهمین مانور سراسری زلزله در بافق با حضور اعضا کانون دانش آموزی هلال احمر

جعفر حسنپور رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بافق اظهار داشت: نوزدهمین مانور سراسری زلزله با شعار "مدرسه ایمن،جامعه تاب آور" با مشارکت دستگاههای امدادی و هلال احمر شهرستان بافق و ... در دبستان پیروزی برگزار گردید.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بافق گفت: در شهریور ماه سال جاری برنامه ریزی های لازم با اداره آموزش و پرورش صورت گرفت به طوری که از نیمه مهرماه آموزشهای جمعیت هلال احمر در مدارس شروع و تا به امروز در بیش از بیست مدرسه این آموزشها ارائه شده است.

حسن پور افزود: با عنایت به زلزله خیز بودن کشور لازم است تمامی اقشار جامعه آموزشهای مرتبط با اقدامات قبل، حین و بعد از زلزله را فرا گیرند.

برگزاری نوزدهمین مانور زلزله و ایمنی در مدارس بهاباد

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بهاباد درحاشیه برگزاری این مانوردر بهاباد اظهار داشت : نوزدهمین مانور زلزله و ایمنی همزمان باسراسر کشور با شعار مدرسه ایمن جامعه تاب آور صبح امروز در تمامی مدارس سطح شهرستان بهاباد و به صورت نمادین با حضور معاون آموزشی و پرورشی اداره آموزش و پرورش و جمعی از مسئولان در مدرسه امینی بهاباد برگزار شد.

وی افزود: در برگزاری این مانوار اداراتی همچون اورژانس ۱۱۵، آتش نشانی، مدیریت بحران و سازمان بسیج دانش آموزی و جمعیت هلال احمرو نیروهای نظامی و انتظامی بهاباد مشارکت داشتند.

رضاپور با اشاره به اینکه شهرستان بهاباد بر روی گسل زلزله قرار گرفته است و جزو نقاط حادثه‌خیز استان محسوب می‌شود، افزود: اهتمام به امر آموزش و فراگیری نکات امدادی در قبل، حین و پس از وقوع زلزله برای آحاد جامعه و دانش‌آموزان ضروری است.

رئیس جمعیت هلال احمر بهاباد هدف از اجرای این مانور را  بالابردن سطح آمادگی امدادگران، کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از زلزله با ارتقاء فرهنگ ایمنی و مقاوم‌سازی ‌اعلام و تاکید کرد: ایجاد و ارتقاء مهارت‌های فردی و جمعی، واکنش صحیح و سریع و افزایش سطح آگاهی دانش‌آموزان در مورد زلزله و سایر پدیده‌های طبیعی از دیگر اهداف برگزاری مانور زلزله در مدارس است.

وی تصریح  کرد: جمعیت هلال احمر در راستای آگاه‌سازی و آمادگی آحاد جامعه با پدیده زلزله و توجه ویژه به چگونگی عملکرد در قبل، هنگام و بعد از وقوع زلزله مسئولیتی ویژه دارد