امروز   دوشنبه   مورخ   20/مرداد/1399   ساعت 20:51
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار استان
تاریخ انتشار : 16/ارديبهشت/1398
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 2173
کد خبر : 4125
تلاش بی وقفه نجاتگران مرکزی در سیل لرستان

 https://185.50.37.31/roundcube/?_task=mail&_mbox=INBOX&_uid=7071&_part=3&_action=get&_extwin=1&_mimewarning=1&_embed=1

تلاش بی وقفه نجاتگران مرکزی در سیل لرستان

سیده پریا میرطالبی/آغاز سالی که پیش روی داریم توام بود با بارانی که جز رحمت، ویرانی های زیادی به بار آورد و تعداد قابل توجهی از هم وطنمان عزیزمان در استانهای مختلف، بی خانمان شده و خسارات زیادی را متحمل شدند، سفره های هفت سین امسال هشت سین داشت و سین آخر، سیل مهربانی مردمی بود که با خلوص نیت و تمام توانشان به یاری مردم سیل زده شتافتند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان مرکزی؛ نیروهای امدادی، عملیاتی، اعضای داوطلب و جوانان این جمعیت، با اتحاد و همدلی از روزهای اولیه وقوع حادثه سیل استانهای شمال، غرب و شرق کشورمان همچون گلستان، خوزستان و لرستان، چه با حضور در منطقه و چه در جمع آوری و تفکیک کمک های مردمی، مشغول فعالیت بوده و بدون هیچ چشم داشتی از جان و دل برای جبران گوشه ای از خسارات این سیل عظیم، تلاش کردند.

اعزام 70 نجاتگر در قالب 14 تیم تخصصی به مناطق سیل زده

مراد حیدری معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان مرکزی در رابطه با عملکرد  این جمعیت در حادثه سیل کنونی، بیان داشت: بر اساس دستور رییس سازمان امداد و نجات و مدیرعامل استان، ابتدا 1000 بسته غذایی 72 ساعته به استان گلستان ارسال شد و به استان لرستان با توجه به عمق بیشتر حادثه و آسیب ها ،70 نفر نجاتگر در قالب 14 تیم تخصصی و تعداد 3500 دستگاه چادر تیپ 2 به این استان اعزام و در شهرستان پلدختر مستقر شدیم و تعداد 2100 چادر مسافرتی و 4000 تخته پتو نیز به استان خوزستان ارسال شد.

حیدری عنوان کرد: پس از استقرار در منطقه پلدختر، با هماهنگی استانهای کردستان، لرستان، اصفهان و همدان ، 5 استانی که در منطقه حضور داشتیم، منطقه آسیب را به 7 بخش تقسیم کرده و ما بر اساس توانمندی نجاتگران استان مرکزی، دو منطقه برای رسیدگی متقبل شد که این دو بخش از پر جمعیت ترین و پر دغدغه ترین قسمتهای شهر پلدختر بود و استان مرکزی با موفقیت توانست آن نواحی را پوشش دهد.

وی در رابطه با فعالیت هایی که تیم های اعزامی استان مرکزی طی حضور در آن شهرستان انجام دادند، اظهار داشت: طی این مدت خدماتی همچون پاکسازی منازل توسط موتور پمپ هایی که فرستاده شده بود، شناسایی و 5300جلد دفترچه، 10 هزار و 800 تخته پتو، 6هزار 500 بسته غذایی 72 ساعته، 10 کامیون آب معدنی، 2هزار و 100 تخته موکت بین خانوارهای آسیب دیده توزیع و در کنار آن به هر خانوار یک چادر امدادی تحویل داده شد و یک تیم تخصصی کوهستان نیز با بالگرد فرستادیم که توزیع اقلام امدادی در مناطق روستایی با بالگرد را انجام دادند.

جلوه زیبای بشردوستی  بیش از هر چیزی به چشم میخورد

احمد مجیدی ۲۹ ساله از شهرستان خمین با ۸ سال سابقه عضویت از امدادگرانی بود که از روزهای اولیه سیل به مناطق سیل زده استان لرستان اعزام شد ، وی در رابطه با فعالیت های خود در این مناطق بیان داشت:  من طی یک هفته  حضور خود در این مناطق به کمک دیگر دوستانم، اقدام به تخلیه کمکهای مردمی و انتقال به بالگردهای کمک رسان جهت انتقال به روستاهایی که راه دسترسی زمینی به آنها  وجود نداشت کرده و علاوه بر آن به توزیع مواد غذایی و تحویل دفترچه اقلام جمعیت هلال احمر به خانوارهای ساکن در این مناطق بود.

مجیدی عنوان کرد:  از زمانی که سعادت پیوستن به جمعیت هلال احمر و پوشیدن لباس مقدس هلال احمر  را پیدا کردم ، امدادرسانی و دستگیری از نیازمندان را  وظیفه خود دانسته و در این حادثه نیز علاوه بر ابراز همدردی با سیل زدگان استان لرستان شهرستان پلدختر، این خدمت را وظیفه شرعی خود دانسته و از این رو بهترین روزهای سال خود را در کنار آنها گذراندم.

وی افزود: حضور پرشور مردم نوع دوست از کلیه شهرها و استانها و از همه اقشار جهت کمک به سیل زدگان و حسن اخلاق و رفتار مردم سیل زده پلدختر  در این مصیبتی که برایشان به وجود آمده  ما را به وجد آورده و انگیزه مان را برای ادامه خدمت، دوچندان میکرد.

امدادگر فعال جمعیت هلال احمر شهرستان خمین اظهار داشت: هم صحبت شدن با هموطنان سیل زده که از نابودی کل زندگی اشان حرف میزدند تا  زیبایی حضور منظم و به صف شده امدادرسانانی که بدون در نظر گرفتن پست و جایگاه خود بیل به دست گرفته و با همدلی واتحاد خود شهر ویران شده از سیل و پر از گل و لای را تمیز و آباد کردند از خاطرات تلخ و شیرینی بود که در ذهنم ماندگار شد.

نوع دوستی، شالوده زندگی در جامعه

 ناصر حسینی  57 ساله دبیر بازنشسته آموزش و پرورش با  15سال  سابقه عضویت در جمعیت هلال احمر شهرستان شازند از امدادگرانی است که در حادثه سیل استان لرستان حضور فعال داشته و در رابطه با فعالیتهای خود، بیان داشت: طی یک هفته حضور در شهر پلدختر استان لرستان، توزیع اقلام مورد نیاز خانواده ها، دفترچه های هلال احمر، بارگیری و تخلیه اقلامی ارسالی به این مناطق و ... از عمده فعالیتهایی بود که با کمک دیگر امدادگران، انجام دادیم.

حسینی اظهار داشت: حضور برای خدمت به همنوع خود، در شرایطی که چشم به راه امدادرسانی است، مهم ترین انگیزه من بود، نوع دوستی نه تنها یک رفتار مطلوب و ارزش بالای اجتماعی است بلکه یک تکلیف اجتماعی بوده  و به عبارت دیگر نوع دوستی آن نیرویی ست در سرشت انسان نهفته است و معطوف به دیگران بوده و در واقع می توان گفت نوع دوستی، شالوده زندگی در جامعه است.

وی افزود: به عنوان معلم بازنشسته، صحنه ای که قلب مرا بسیار به درد آورد، دیدن کتابهای آغشته به گل و لایی بود که جلوی بعضی منازل ریخته شده بود  و کودکانی که بی هدف و بی انگیزه در این گل و لای ها می دویدند و قدرت راه اندازی دوباره مدرسه و کلاسشان را نداشتند.

خستگی برایمان معنا نداشت

یاسر ابراهیمی 31ساله  با  بیش از 16 سال سابقه عضویت در جمعیت هلال احمر شهرستان خمین به عنوان نجاتگر داوطلب به همراه تیم های عملیاتی استان مرکزی به استان لرستان اعزام و در رابطه با فعالیت های خود در این مناطق، بیان داشت: من به همراه دیگر نجاتگران اعزامی از جمعیت هلال احمر استان مرکزی طی حضور در منطقه سیل زده شهرستان پلدختر به تخلیه،  بارگیری و توزیع اقلام ضروری بین حادثه دیدگان پرداخته و در کنار آن هر کاری که باعث میشد بخشی از درد و رنج آنها را التیام بخشیم را انجام داده و کوتاهی نمی کردیم.

ابراهیمی عنوان کرد: دیدن نور امید در دیدگان کسانی که چشم انتظار امدادرسانی بودند ، بسیار زیبا و جالب تر از آن دستهای مهربان دوستان امدادگرم بود که عاشقانه، شبانه روز تلاش میکردند و در مقابل، مردم حادثه دیده نیز تعامل خوبی با نیروهای امدادی داشته و با امید به زندگی و صبرو شکیبایی به جنگ با سختیها  آمده و با همکاری با بچه های هلال احمر در پیشرفت و تسریع خدمت رسانی تلاش میکردند.

وی افزود: ثانیه به ثانیه حضور در مناطق سیل زده در کنار دوستان امدادگرم به ویژه دوستانی که از شهرستان خمین  اعزام شده بودند همچون آقایان علیرضا جدیدی، هومن نعمتیان، علی نباتی و احمد مجیدی در ذهنم ثبت شد، هیچکدام از ما لحظه ای برای استراحت نداشتیم ولی با این حال خستگی برایمان معنا نداشت و اگر لحظاتی برای استراحت فراهم میشد در این لحظات حوصله مان سر میرفت و این برایمان عجیب بود که به هیچ وجه خستگی در کار نبود.

صدها فرشته بوسه بر آن دست میزنند، کز کار خلق یک گره ی بسته وا کند/

مهمان نوازی مردم سیل زده، حتی در بدترین شرایط

عزت اله کرمی 50ساله، دبیر بازنشسته آموزش و پرورش با بیش از 13 سال سابقه عضویت در جمعیت هلال احمر شهرستان شازند از جمله امدادگران فعالی بود که با تمام توان به مردم سیل زده خدمت میکرد، او در رابطه با فعالیت های انجام شده در این مناطق گفت:  طی 8روز حضور در استان لرستان شهرپلدختر به همراه دیگرعزیزانی که درخدمتشان بودم درکار توزیع اقلام ازقبیل (چادر، پتو، چراغ ، بسته های غذایی، موکت واقلام دیگر...) مشغول بودیم.

کرمی اظهار داشت: طبق تقسیم بندی های انجام شده، گروه ما  در مناطق  رسالت و انقلاب 1 تا 14 بودیم و چیزی که بیشتر از هر چیزی به چشم میخورد، سادگی، مظلومیت و برخورد پرازمهر، صفا و سادگی اهالی آنجا بود، به عنوان مثال  اینکه بسته های غذایی که روزهای قبل گرفته بودند را با وجود اینکه چیزی برای خوردن وپذیرایی نداشتند،  آن مواد خوراکی مثل بیسکویت و....را بافلاکس چای دراختیارما قرارمی دادنددرحالیکه مايحتاج خودشان بود.

وی افزود: از دیدن  بی خانمانی وگل گرفتگی منازل که تا ارتفاع یک متر و نیم رسیده بود، بسیار ناراحت وغمگین بودیم واکنون هم بعد از گذشت چند روز هنوز  هم با یادشان، متاثر می شویم و امیدوارم  با همکاری مسئولین و همچنین خود مردم، خسارات وارده جبران و مردم به زندگی طبیعی خودشان بازگردند.

بازگشت آرامش به زندگی افراد آسیب دیده، مهمترین انگیزه امدادرسانی

علی نباتی ۴۹ ساله از اعضای فعال، قدیمی و باتجربه جمعیت هلال احمر است که از سال ۶۵ به عضویت هلال احمر درآمده و اکنون به عنوان نجاتگر به استان لرستان جهت امدادرسانی به سیل زدگان اعزام شده است و فعالیت های خود را این چنین شرح می دهد: شناسایی خانواده های آسیب دیده، صدور دفترچه های خانوار، توزیع اقلام مورد نیاز سیل زدگان، مواد غذایی، پتو، چادر و ... گوشه های از فعالیت هایی بود که طی 8 روز حضور مستمر در منطقه پلدختر استان لرستان، انجام دادیم.

نباتی عنوان کرد: بازگشت آرامش به زندگی مردم پس از چند روز امدادرسانی مداوم و مستمر،  از مشاهدات بسیار لذت بخشی بود که فراموش نخواهیم کردو این مهم موجب بیش از پیش شدن انگیزه ما در امر کمک به همنوع و افراد آسیب دیده از حوادث است که به نحو احسنت انجام شد.

وی افزود: با بیشتر شدن هماهنگی بین کلیه دستگاه های عضو مدیریت بحران و امدادرسان در امر توزیع اقلام، اسکان، امدادرسانی و ... مردم هر چه زودتر به زندگی طبیعی خود بازگشته و آبادی و آبادانی به شهر و خانه های آنها باز خواهد گشت.

کمک به همنوع، حالم را خوب می کند

رضا باجلان با 4 سال سابقه عضویت از نجاتگران فعال جمعیت هلال احمر شهرستان شازند است که در حادثه سیل استان لرستان حضور فعال داشته و در رابطه با تشریح فعالیتهای خود، گفت: طی 7 روز حضور در مناطق سیل زده شهر پلدختر خدماتی همچون  تخلیه و  بارگیری کمک های اعزامی جهت توزیع در مناطق سیل زده، پاکسازی منازل از گل و لای و هر کاری که از دستمان بر می آمد برای کمک به این مردم عزیز، کوتاهی نمی کردیم و با جان و دل در خدمتشان بودیم.

باجلان عنوان کرد: تعامل بین نیروهای امدادرسان و مردم بسیار خوب بود و روند امدادرسانی طبق برنامه ریزی های صورت گرفته با توجه به بحرانی که پیش روی داشتیم، خیلی خوب پیش می رفت و تنها چیزی که کمبودش بیش از هر چیزی به چشم میخورد، امکانات بهداشتی در روزهای اولیه بود که آن هم خیلی زود رفع شد.

وی افزود: در روزهایی اولیه حادثه صحنه های درد آور بسیاری در آن مناطق دیده میشد که از دیدنشان آزرده خاطر شدیم مثل وقتی که من به همراه آقای ذوالفقاری و دیگر دوستانی که مشغول توزیع چادر بودیم، به خانواده ای رسیدیم که موقع تحویل چادر وقتی درب عقب خودروی وانت خود را باز کرد، پشت کیسه های آب و اقلامی که به همراه داشتند، خانواده اش نشسته بودند و محل سکونتشان همان ماشین بود و دیدن خانه به دوشی این عزیزان ما را بسیار منقلب و متاثر کرد.

امدادگر فعال جمعیت هلال احمر شهرستان شازند در رابطه با انگیزه حضورش در مناطق سیل زده و کمک به همنوعان، اظهار داشت: کمک به همنوع از مواردی انگشت شماری است که حالم را خوب میکند و این حس و حال خوب را با هیچ چیزی عوض نخواهم کرد و یکی از دلایلی هم که عضو هلال احمر شدم دیدن اهداف زیبای هلال احمر بود و جو صمیمی و رفاقت هایی که حتی در بدترین شرایط، موج میزند.

سیده پریا میرطالبی/خبرنگار داوطلب