امروز   شنبه   مورخ   14/تیر/1399   ساعت 22:41
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 18/ارديبهشت/1398
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 2140
کد خبر : 4128
ایران در رتبه هفتم وقوع سیل در دنیا قرار دارد

رئیس سازمان امداد و نجات: ایران در رتبه هفتم وقوع سیل در دنیا قرار دارد

رئیس سازمان امداد و نجات: ایران در رتبه هفتم وقوع سیل در دنیا قرار دارد

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: کشور ایران در رده هفتم کشورهای در معرض خطر وقوع سیل در دنیا و قبل از کشور افغانستان قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، مرتضی سلیمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با تشریح وضعیت موجود سیلاب در کشور این مطلب را عنوان و اظهار داشت: سیل از جمله خطرات طبیعی است که فراوانی وقوع آن در سال های اخیر روند افزایشی داشته و خسارات ناشی از آن همه ساله بخشی از کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی توضیح داد: در ۶۰ سال گذشته (۱۳۳۰ تا ۱۳۹۰) در حدود ۶ هزار ۱۰۰ واقعه سیل در کشور گزارش شده که حدود ۵۰ درصد آن در ۲ دهه اخیر روی داده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اضافه کرد: تعدد و شدت سیلاب ها در سالیان اخیر تقریبا در تمام نقاط جهان و از جمله کشور ما روند افزایشی داشته و باعث بروز خسارات فراوانی به ویژه خسارات مالی شده است.

سلیمی ادامه داد: براساس آمار برنامه عمران ملل متحد (UNDP) نزدیک به ۹۶ میلیون نفر در بیش از ۹۰ کشور جهان در معرض خطر وقوع سیل قرار دارند که کشور ایران نیز در رده هفتم کشورهای در معرض خطر وقوع سیل و قبل از کشور افغانستان قرار دارد.

وی اظهار داشت: فقط در بین سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ میلادی بیش از ۱۷۰هزار نفر به دلیل وقوع سیل جان باخته اند که به عقیده کارشناسان دلیل اصلی تلفات ناشی از سیل بی اطلاعی از زمان دقیق وقوع سیل به علت نامشخص بودن زمان طغیان رودخانه ها و نزولات جوی است.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر گفت: از سوی دیگر بسیاری از سیل های مرگبار به طور عمده در شهرهای پر جمعیت و نزدیک به رودخانه ها و در نقاطی که خاک توان جذب آن را ندارد بروز می کند، از این رو تعداد قربانیان آن بی شمار است. در میان کشورهای جهان، جنوب آسیا و در بین کشورهای این منطقه هند، بنگلادش، پاکستان و چین بیشترین تلفات ناشی از سیل را به خود اختصاص داده اند. پس از این کشورها، مناطق کوهستانی و کم جمعیت تر نظیر بوتان، اکوادور، نپال و در نهایت مناطقی از آمریکای مرکزی در معرض خطر وقوع سیل قرار دارند.

سلیمی با تعریفی از آبگرفتگی گفت: عدم هدایت صحیح هرز آب های ناشی از بارندگی در مناطق مسکونی و یا اراضی زراعی که جاری نباشد باعث آبگرفتگی می شود. به طور مثال زمانی که بارندگی به حدی باشد که در برخی از معابر عمومی مانند خیابان ها و پارک ها ایجاد اختلال کند.

ی با اشاره به تفاوت سیل و آبگرفتگی اظهار داشت: مدت زمان وقوع سیل خیلی سریع تر از آبگرفتگی است. سیل از قدرت تخریب زیادی برخوردار است و سریعا منطقه را دچار آسیب می کند ولی آبگرفتگی در برخورد با ساختمان ها و درختان و نظایر آن خسارت وارد می کند. سیل در هنگام وقوع، بسیاری از مناطق را در بر می گیرد، در حالیکه آبگرفتگی در برخی از خیابان ها، معابر و اراضی زراعی می باشد که مدت زمان فروکش سیل بیشتر از زمان فروکش آبگرفتگی است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اعلام کرد: طبق آمار ثبت شده در سامانه DMIS پنج هزار و ۱۶۵ مورد ماموریت امدادرسانی در سیل و آبگرفتگی از ابتدای سال ۹۱ تا پایان سال ۹۷ در استان های مختلف کشور انجام پذیرفته است که بیشترین ماموریت سیل و آبگرفتگی به ترتیب در استان های فارس با ۵۱۸ مورد، کرمان با ۳۸۸ مورد و خراسان جنوبی با ۳۶۲ مورد به وقوع پیوسته است که طی این مدت و از مجموع ۸۴۵ هزار و ۹۴۳ نفر امدادرسانی شده اند که بیشترین امدادرسانی مربوط به استان های کرمان با ۱۲۱ هزار و ۱۱۶ نفر، فارس با ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ نفر و خوزستان با ۸۸ هزار و ۲۸۸ نفر می باشد.

وی گفت: همچنین طی هفت سال گذشته ۱۷۲ هزار و ۷۱۱ نفر در ماموریت های سیل و آبگرفتگی نیازمند اسکان اضطراری و موقت بوده اند که از این حیث استان های سیستان و بلوچستان با ۴۳ هزار و ۴۳۰ نفر، فارس با ۲۳ هزار و ۵۰۸ نفر و گلستان با ۱۸ هزار و ۴۵۱ نفر بیشترین افراد اسکان یافته را به خود اختصاص داده اند.

سلیمی با اشاره به پیامدهای ناشی از سیل نیز گفت: آثار جاری شدن سیل ممکن است اولیه باشند در این صورت، اثرات مستقیما از خود سیل ناشی می گردند. یا اینکه این اثرات ثانویه باشند. که در این حالت در اثر قطع خدمات و سیستم های صدمه دیده توسط سیل بروز می کند. آثار اولیه معمولا شامل صدمات و از بین رفتن جان انسان ها و خسارت های حاصله از جریان آب و قطعات اشیاء شناور در آب و رسوبات معلق، آسیب به ساختمان ها، پل ها، راه ها و سیستم ارتباطی است. فرسایش و رسوب گذاری مواد در مناطق شهری و روستایی و کشتزارها موجب از بین رفتن خاک و گیاهان می شود. آثار ثانویه نیز شامل آلودگی کوتاه مدت رودخانه ها و سایر منابع آب های سطحی، گرسنگی و شیوع بیماری های مختلف و جابجایی افراد و خانواده ها و قطع آب برق مصرف خانگی است.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر یادآور شد: به طوری کلی شست و شوی خاک های حوضه آبخیز و انتقال آن به دریاها، تالاب ها، دشت ها و سدها، فرسایش سریع زمین و ایجاد ناهمواری در آن، فرسایش خاک و تخریب زمین های حاصلخیز، فرسایش خاک و هوازدگی ریشه درختان و گیاهان یا از جا کندن آنها، خسارت به کشتزارها و باغات، کاهش حاصلخیزی خاک، شیوع بیماری های مختلف، نابودی احشام و حیات وحش، پرشدن سریع دریاچه ها، قنوات و کانال های آبرسانی، تخریب راهها و پل ها، تخریب واحدهای مسکونی، تاسیسات خدمات، معظلات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی از جمله عوارض و پیامدهای طغیان آب و بروز سیلاب است.