امروز   یکشنبه   مورخ   26/آبان/1398   ساعت 09:24
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار استان
تاریخ انتشار : 25/خرداد/1398
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 394
کد خبر : 4196
امداد رسانی خراسان جنوبی به سیل زدگان از اسفندماه

https://185.50.37.31/roundcube/?_task=mail&_mbox=INBOX&_uid=7250&_part=7&_action=get&_extwin=1&_mimewarning=1&_embed=1

امداد رسانی به سه هزارو ۶۹۴ نفر آسیب دیده از سیل در خراسان جنوبی/خسارت ۵۰ میلیارد ریالی تجهیزات امدادی

جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی در سیل های اخیر از اسفند ماه سال گذشته به سه هزار و ۶۹۴ نفر امداد رسانی کرده و دو هزار و ۴۸۶ نفر را اسکان داده است.
به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی روز گذشته با واکاوی سیل های اخیر استان در اولین کارگروه تخصصی امداد و نجات و آموزش همگانی و کمیته امداد و نجات کارگروه عمرانی و تاسیسات استان با حضور جمعی از مسئولان استانی کمبودها، نقاط ضعف و قوت در روند امدادرسانی ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 
 
مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با اشاره اخطاریه ها و اطلاع رسانی های بموقع توسط دستگاه های مسئول باعث شد تا کمترین تلفات جانی در حوادث سیل و آبگرفتگی را داشته باشیم.
 
وی افزود: جمعیت هلال احمر استان در سیل های اخیر از اسفند ماه سال گذشته به سه هزار و ۶۹۴ نفر امداد رسانی کرده و دو هزار و ۴۸۶ نفر را اسکان داده است.
 
وی با بیان اینکه ۴۲۳ چادر و هزار و ۴۹۹ بسته غذایی در بین سیل زده ها توزیع شده است، گفت: طی این بارندگی ها 981 نفر در قالب 272 تیم امدادی که اکثر این افراد از اعضای داوطلب هلال احمر بوده اند به مناطق سیل زده استان اعزام شده اند.
 
 
رئیس کارگروه امداد و نجات استان با بیان اینکه ۲۸۸ خودروی امدادی و ۱۲۳ دستگاه موتور پمپ در این حوادث به کارگیری شدند، گفت: بیشترین توزیع چادر با ۱۸۱ مورد در شهرستان طبس انجام شد و هزار و ۱۱۵ نفر در این شهرستان اسکان یافته اند.
 
وی با اشاره به واژگونی اتوبوس مسافربری در سیل بیان کرد: واژگونی این اتوبوس در محور طبس از جمله حوادث نادری بود که با تلاش نیروهای امدادی به خوبی امداد رسانی شد.
 
شهریاری با بیان اینکه در بارندگی های فروردین ماه شهرستان سربیشه ۲۴ نفر از مرگ حتمی نجات یافتند، گفت: خوشبختانه علی رغم موج بارندگی ها با امدادی رسانی به موقع نیروهای هلال احمر در مناطق سیل زده استان، فقط یک مورد تلفات جانی در سربیشه داشتیم.
وی با بیان اینکه به دنبال بارندگی های فروردین ماه مسیر ارتباطی چند روستا از شهرستان طبس قطع شد، اظهار کرد: بخشی از روستاها با استفاده از بالگرد امدادی و تعدادی با استفاده از خودروی یونیماک در شرایط سخت امدادرسانی شدند.
 
 مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با اشاره به سیل خرداد ماه سال جاری بیان کرد: به دنبال این بارندگی ها به ۷۰۰ نفر از هم استانی ها امدادرسانی شد و ۴۷۰ نفر از اهالی روستای شیرگ در ۹۸ چادر هلال احمر اسکان یافتند.
 
وی با اشاره به مشکلات پیش روی روند امدادرسانی در شیرگ بیان کرد: خانه های روستایی این منطقه دو طبقه بوده که طبقه اول دام و احشام نگهداری می شود و به دنبال جاری شدن آب و آبگرفتگی این منازل، گل و لای زیادی در منازل جمع شده که توان دستگاه ها و کف کش های هلال احمر را کاهش داده بود.
وی میزان خسارتهای وارده به ماشین الات و تجهیزات امدادی را بالغ بر 50 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: به منظور حفظ آمادگی و مقابله با حوادث احتمالی، تامین اعتبار خرید اقلام و تجهیزات خسارت دیده از طریق استانداری خراسان جنوبی و جمعیت هلال احمر کشور مورد انتظار و پیگیری است.
 
شهریاری از توزیع شناسنامه امدادی بین سیل زده های روستای شیرگ خبر داد و افزود: یکی از چالش های موجود در زمان بروز حوادث غیرطبیعی، ورود افراد سودجو به مناطق سیل زده و دریافت خدمات بوده که باید مورد توجه واقع شود.
 
 
وی با بیان اینکه دستگاه های خدمت رسان باید برای مواقع بحران ذخیره سازی مطلوبی داشته باشند، بیان کرد: نیروهای عملیاتی هر دستگاه باید متناسب با نوع خدمت، تجهیزات و امکانات لازم جهت پشتیبانی نیروهای عملیاتی خود را به همراه داشته باشند.
 
وی با اشاره به ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم رودخانه ها بیان کرد: خشکسالی های چند ساله، احترام به حریم رودخانه ها را در روستاها و شهرها به فراموشی سپرده که چالش، جدی است.
 
رئیس کارگروه امداد و نجات استان همچنین خواستار گسترش فرهنگ خود امدادی و بیمه کردن منازل مسکونی و وسایل موجود در خانه ها شد و افزود: باید نقاط قوت و ضعف های موجود در سیل های اخیر در قالب میزگردهای تخصصی بررسی شود.
 
وی در پایان جلسه با بیان اینکه اطفای حرق باید از طریق آتشنشانی فرهنگ‌ سازی و اجرایی شود، افزود: نزولات آسمانی موجب تاثیر چشمگیری بر پوشش گیاهی استان شده است که با شروع فصل گرما و خطر اتش سوزی، شهرداری و دهیاری آموزش اطفای حریق را مد نظر قرار دهند.
 
 
شهریاری با اشاره به حادثه غرق شدن چند نفر از هم استانی ها در سد چهکند بیرجند در سال گذشته، بیان کرد: به دنبال بارندگی ها سدها و بندهای خاکی آبگیری شده و می طلبد متولیان به مسائل ایمنی توجه کنند که طبق قوانین مربوطه هر کس سدی ایجاد می کند باید از آن حفظ و حراست نماید. 
 
گفتنی است؛ طی این جلسه حوادث ناشی از برخورد وسایل نقلیه با شترها در برخی محورهای خراسان جنوبی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد درخصوص راه های پیشگیری از تصادفات جاده ای با شتر توسط کمیسیون ایمنی راه های استان اقدامات لازم صورت گیرد.