امروز   چهارشنبه   مورخ   23/آبان/1397   ساعت 03:36
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 18/تیر/1396
نویسنده : سید مصطفی مرتضوی
تعداد بازدید : 926
کد خبر : 1523
استقرار بالگرد هلال‌احمر در ایلام تا مهر/ جمع‌آوری پایگاه‎های امدادونجات کانکسی در سال جاری

تاکید بر استقرار بالگرد جمعیت هلال‌احمر در ایلام تا مهر و نیز جمع‌آوری پایگاههای امدادونجات کانکسی کشور در سال جاری از دستاوردهای نشست اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان ایلام بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر، محمدرضا مروارید روز شنبه در نشست اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با حضور رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور، گفت: امیدواریم تا ابتدای مهرماه سال جاری شاهد استقرار بالگرد جمعیت هلال احمر در استان باشیم تا در مواقع ضروری سرعت امداد رسانی به حادثه دیدگاه افزایش یابد همچنین بتوانیم هنگام وقوع حریق در جنگل ها به سرعت نیروهای مورد نیاز را برای اطفای حریق انتقال دهیم.

وی همچنین با اشاره به کمک به سیل‌زدگان این استان اعلام کرد: 270 میلیارد ریال به عنوان کمک بلاعوض دولت به خسارت دیدگان ناشی از سیل آبان ماه سال 94 در این استان تا پایان تیرماه جاری به حساب افراد واجد شرایط واریز خواهد شد.

مروارید تصریح کرد: این مبلغ فروردین ماه امسال از سوی دولت به صورت بلاعوض برای جبران بخشی از خسارت های ناشی از سیل کم سابقه آبان ماه سال 94 اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه امکان پرداخت این مبلغ در اردیبهشت ماه نیز وجود داشت، اظهار داشت: به منظور جلوگیری از بروز هرگونه شائبه تبلیغاتی در دوران انتخابات ریاست جمهوری واریز آن به حساب افراد واجد شرایط و خسارت دیده به بعد از انتخابات موکول شد و اکنون این آمادگی وجود دارد تا پایان تیرماه این مبلغ واگذار شود.

ایلام جزو ۱۰ استان حادثه خیز کشور است

استاندار ایلام به قرار گرفتن استان ایلام در نوار مرزی غرب کشور اشاره کرد و گفت: پدیده ریزگردها امروز بیشترین تاثیر را بر هوای استان به جا گذاشته است و در کنار آن حوادث طبیعی همچون سیل، زلزله و آتش سوزی نیز همواره در استان رخ می دهد و ایلام را جزء 10 استان اول کشور در زمینه وقوع بلایای طبیعی قرار داده است.

مروارید در ادامه بیان کرد: توجه ویژه مسئولان سازمان هلال احمر نسبت به تامین امکانات و تجهیزات امدادی برای خدمات رسانی به حادثه دیدگان احتمالی در این استان با توجه به این شرایط ضروری است.

استاندار ایلام همچنین با اشاره به آتش‌سوزی‌های متعدد در جنگل ها و مراتع استان در سال های اخیر، گفت:این آتش‌سوزی‌ها به نابودی بخشی از این مواهب خدادادی منجر شد ولی سال گذشته و ابتدای سال جاری با برنامه ریزی و پیش بینی های صورت گرفته سطح حریق های اتفاق افتاده در جنگل ها به مراتب نسبت به قبل کاهش یافته است.

وی همچنین به ورود موج گرما به استان طی روزهای گذشته اشاره کرد و افزود: در صورتی که بتوانیم با همکاری مردم و دستگاه ها 10 درصد در مصرف برق صرفه جویی کنیم، مشکلی در زمینه خاموشی و قطعی برق ایجاد نخواهد شد و امیدواریم در ایام پیش رو نیز با همراهی شهروندان مدیریت بهتری در مصرف انرژی داشته باشیم.

 ایران یکی از ۱۰ کشور حادثه خیز دنیا است

همچنین در این نشست رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور با اشاره به اینکه ایران یکی از ۱۰ کشور حادثه خیز دنیا است، گفت: باید آمادگی مسئولان و مردم و قدرت تاب آوری را در مقابل حوادث احتمالی بالا ببریم.

مرتضی سلیمی با بیان اینکه باید با نگاه پیشگیرانه حوادث را مدیریت و تاب آوری جامعه را بالا ببریم، تصریح کرد: بر این اساس تلاش کردیم حوادث پنج سال اخیر را رصد و یک برنامه عملیاتی ماندگار برای تحلیل حوادث تهیه کنیم که به زودی برای اجرا، ابلاغ می‌شود.

وی با اشاره به تلاش این سازمان برای استقرار پایگاه های امداد و نجات در کشور یادآور شد: اگر زمین و ساختمان تهیه شود، آمادگی داریم تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز این مراکز را تامین کنیم.

رئیس سازمان امدادونجات همچنین افزود: علاوه بر استقرار پایگاه های امدادونجات، جمع آوری پایگاه‎های امدادونجات کانکسی نیز از برنامه های این سازمان در سال جاری است.

ضرورت واگذاری مسئولیت اسکان ستاد اربعین به هلال احمر

سلیمی بر لزوم واگذاری مسئولیت اسکان ستاد اربعین به هلال احمر با توجه به امکانات این جمعیت تاکید کرد و گفت: اقلام 22 گانه مورد نیاز و تجهیزات پشتیبانی و لجستیکی نیز برای این همایش جهانی نیز پیش بینی شده است.

وی همچنین از نهایی شدن لایحه مدیریت بحران و تصویب آن در کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: امیدواریم تا پایان امسال شاهد اجرایی شدن آن باشیم.

رئیس سازمان امداد و نجات کشور گفت: یکی از برنامه های این سازمان تامین بالگرد امدادی هلال احمر برای استان های مختلف است و در این چارچوب تا نیمه دوم سال جاری این امکان در استان ایلام محقق می شود.