امروز   چهارشنبه   مورخ   23/آبان/1397   ساعت 03:35
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 21/تیر/1396
نویسنده : سید مصطفی مرتضوی
تعداد بازدید : 886
کد خبر : 1532
۸۰۰ پایگاه فعال در طرح تابستانی امداد و نجات

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه هزار نفر نیروی آموزش دیده عملیاتی در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: در طرح تابستانی بیش از ۸۰۰ پایگاه در کشور فعال است.

شاهین فتحی شامگاه یکشنبه در حاشیه مراسم بزرگداشت عروج دو تن از نجات‌گران جمعیت هلال احمر استان زنجان در حادثه ریزش چاه در روستای استرود زرین‌رود، در جمع خبرنگاران با ابراز تالم برای حادثه پیش آمده، اظهار کرد: نیروهای داوطلب همیشه در اقصی نقاط کشور برای امدادرسانی و مقابله با بحران‌های احتمالی آمادگی دارند و در واقع جمعیت هلال احمر به پشتوانه نیروهای داوطلب خود در سراسر کشور، برنامه‌های آمادگی و عملیات برای مقابله با حوادث و شرایط بحرانی را تدوین می‌کند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه هزار نفر نیروی آموزش دیده عملیاتی در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: در طرح تابستانی بالغ بر ۸۰۰ پایگاه در کشور فعال است و هر پایگاه ۶ نیرو دارد.

فتحی افزود: خوشبختانه با توجه به خطرپذیری کشور و مسئولیتی که در این راستا بر عهده جمعیت هلال احمر است، جمعیت طی چند سال اخیر برنامه‌های استراتژیک و عملیاتی خود را برای سال‌های آینده تدوین کرده است که از آن جمله می‌توان تقویت پایگاه‌های امدادی و تشکیل تیم‌های واکنش سریع را جهت ارائه بهترین خدمات در کوتاه‌ترین زمان نام برد.

وی با بیان اینکه در حوزه عملیات و سازمان امداد و نجات و در هر نقطه از کشور که حادثه‌ای مرتبط با اهداف جمعیت هلال احمر اتفاق بیفتد، شهروندان می‌توانند با شماره تلفن ۱۱۲ تماس بگیرند و از امدادرسانی همکاران آماده در مرکز کنترل هماهنگی استان بهره‌مند شوند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: امدادگران و نجات‌گران نیز با توجه به نوعی تخصصی که دارند، در حوادث مختلف حضور یافته و امدادرسانی می‌کنند. این در حالی است که برخی از امدادگران و نجات‌گران در پایگاه‌های امداد و نجات بین شهری، کوهستانی، ساحلی و مراکز کنترل عملیات فعالیت می‌کنند.

فتحی با اشاره به فعالیت ۵۳۵ پایگاه در سطح کشور، گفت: تعداد پایگاه‌ها در مناسبت‌های مختلف افزایش می‌یابد و به عنوان مثال هنگام اجرای طرح امداد و نجات نوروزی به ۱۳۳۵ پایگاه می‌رسد. در طرح امداد و نجات زمستانی نیز تعداد پایگاه‌ها را با توجه به نوع حادثه افزایش می‌دهیم تا خدمات مناسب‌تری به شهروندان ارائه شود.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: تجهیزات همیشه یکی از اساسی‌ترین محورهای فعالیت جمعیت محسوب می‌شود و تا جایی که در توان داریم، تلاش می‌کنیم که تیم‌های عملیاتی مجهز باشند؛ چراکه وقتی یک نیروی نجات‌گر وارد حادثه می‌شود، علاوه بر تجهیز انفرادی باید تجهیزات مناسب برای نجات نیز در اختیار داشته باشد. البته خوشبختانه پایگاه‌های جمعیت تقریبا مجهز است.

فتحی گفت: همیشه تا بهینه بودن فاصله داریم و تلاش می‌کنیم که به نقطه مطلوب و استاندارهای لازم دست یابیم. نمی‌توان گفت که بهترین تجهیزات را در اختیار داریم. کمبود اعتبار مشهود است و باید وضعیت اقتصادی کشور را هم درک کرد. اما تلاش ما بر این است که تیم‌ها و پایگاه‌های امدادی به مناسب‌ترین امکانات تجهیز شوند و بهترین خدمات را ارائه دهند.

وی افزود: پایگاه‌ها و تیم‌های امداد و نجات برای مقابله با حوادث احتمالی از امکانات لازم برخوردار هستند. البته نوع حوادث نیز متفاوت است و تلاش می‌کنیم که تجهیزات موجود را توسعه ببخشیم. هرچه اعتبارات مناسب‌تری جذب شود به همان میزان نوع خدمات متفاوت‌تر خواهد بود.

فتحی گفت: در حال حاضر با بیش از ۲۰ فروند بالگرد در حوزه امداد هوایی برای مقابله با حوادث آماده‌ایم و در پی آن هستیم که خدمات امداد هوایی را نیزافزایش دهیم.