امروز   چهارشنبه   مورخ   28/آذر/1397   ساعت 07:55
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 18/مهر/1396
نویسنده : سید مصطفی مرتضوی
تعداد بازدید : 1660
کد خبر : 1863
گزارش میدانی «شهروند» از چهاردهمین دوره توان‌افزایی تیم‌های واکنش سریع در زنجان

داستان، داستان تیم‌های واکنش سریع است؛ تیم‌هایی که دوسالی می‌شود که از احیای آنها می‌گذرد. این تیم‌ها با هدف امداد در زمان طلایی شکل گرفتند. یک تیم که به هیچ حادثه‌ای «نه» نمی‌گوید. ٥نفر که هرکدام متخصص یک حرفه امدادی هستند، یک تیم را تشکیل می‌دهد تا در برابر هر حادثه‌ای چه آوار باشد، چه کوهستان، چه سیلاب بایستند.

حسام خراسانی-شهروند| این یک مانور نظامی نیست، همه صف به صف و با لباس یک‌دست و به‌روزترین تجهیزات ایستاده‌اند. نظم، نظم پادگانی است و اراده یک اراده جهادی. این نمایشی از اقتدار ملی است. همه مثل سربازهای یک ارتش آماده به خدمت هستند، چه خدمتی؟ خدمت امدادی. داستان، داستان تیم‌های واکنش سریع است؛ تیم‌هایی که دوسالی می‌شود که از احیای آنها می‌گذرد. این تیم‌ها با هدف امداد در زمان طلایی شکل گرفتند. یک تیم که به هیچ حادثه‌ای «نه» نمی‌گوید. ٥نفر که هرکدام متخصص یک حرفه امدادی هستند، یک تیم را تشکیل می‌دهد تا در برابر هر حادثه‌ای چه آوار باشد، چه کوهستان، چه سیلاب بایستند.

خدمت در «لحظه طلایی»

تشکیل تیم‌های واکنش سریع یکی از اقداماتی است که در سال‌های اخیر توسط جمعیت هلال‌احمر صورت گرفته، راه‌اندازی نیروی واکنش سریع برای پاسخگویی بهتر در بحران و کاهش مدت زمان رسیدگی به حادثه بوده است. این نیروها (واکنش سریع) افرادی بسیار زبده و شاخص هستند. آنها تمام آموزش‌های لازم را برای پاسخ به سوانح دریافت کرده‌اند و در تمامی مراکز استان‌ها به‌طور ۲۴ساعته مستقر شده‌اند. به این صورت می‌توان گفت؛ زمان طلایی رسیدن به صحنه حادثه تا مقدار بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند. حالا روزبه‌روز ضرورت توجه به «نیروهای واکنش سریع» در هلال افزایش پیدا می‌کند. «واکنش سریع‌ها» در هر نقطه‌ای که حادثه‌ای رخ دهد، بلافاصله در کمترین زمان در مناطق آسیب‌دیده حاضر می‌شوند. این حضور می‌تواند اثربخشی روانی قابل توجهی برای فرد آسیب‌دیده داشته باشد. به این صورت می‌توان با ارزیابی تخصصی و دقیق به ارایه خدمات به آسیب‌دیدگان پرداخت. قرار است تا پایان سال، ٣‌هزار و ٥٠٠ نیروی واکنش سریع در شهرهای بالای ١٠٠هزار نفر مستقر شوند.

همراه با آقاناصر و علی‌آقا

به گزارش «شهروند»، چهاردهمین دوره توان‌افزایی تیم‌های واکنش سریع جمعیت هلال‌احمر در استان زنجان برگزار شد. دوره‌ای که نمایشی از اقتدار را به همگان نشان داد. این دوره آموزشی به میزبانی استان زنجان به مدت سه‌روز از ١٦ الی ١٩ مهر در ساختمان اردوگاهی جمعیت هلال استان یزد برگزار شد. در این دوره اعضای تیم واکنش سریع در چادرها به مدت ٣روز به آموزش عملی و تئوری امدادی پرداختند.

در یکی از همین‌ چادرها با ناصر صفایی ۴۵ساله هم‌صحبت شدیم. آقای صفایی ٢٠‌سال سابقه امداد دارد و دارای بالاترین درجه امدادی یعنی ایثار است. او معتقد است؛ تیم‌های واکنش سریع در استان‌ها را می‌توان خودکفایی امداد در هر استان دانست. او عنوان کرد: «زندگی در شرایط سخت، شرایط بحرانی، تجربه آن هم کاری سخت و جانفرسا است.» صفایی ادامه داد: «حالا فرض کنید داوطلبانه چنین شرایطی را انتخاب کنید. بگذارید طور دیگری مسأله را عنوان کنم؛ هر امدادگر ماهیانه در بهترین شرایط ۶۶۰‌هزار تومان دستمزد می‌گیرد.» صفایی ادامه داد: «حالا این ‌رقم را کنار اردو در شرایط سخت بگذارید، کنار ماموریت‌های خطیر بگذارید؛ تجربه زندگی در چادرهای امدادی، غذای سرد و ورزش سنگین صبحگاهی تنها بخشی از روایت این دوره توان‌افزایی است. اراده‌ جهادی و علاقه امدادی تنها انگیزه برای ماندن است، برای پوشیدن لباس‌های سرخ و سفید.» علی رضازاده یکی دیگر از اعضاست که در این اردو با او هم‌صحبت شدیم. او آموزش‌ها را عالی اما ناکافی می‌داند و می‌گوید که این موضوع باید ادامه داشته باشد. به عقیده رضازاده باید به وضع معیشتی این نیرو‌ها نیز بیش ازپیش توجه شود. رضازاده ادامه داد: «این یک شوآف یا یک همایش اداری نیست. زندگی در شرایط سخت و آشنایی با کار تیمی ازجمله اهدافی است که در این دوره آموزشی اعضا یاد می‌گیرند. اهداف آموزشی که مطمئنا تأثیر بسزایی در آموزش مهارت‌های امدادی در میان اعضا می‌گذارد.»

رنجرها‌ به میدان آمده‌اند

کارناوال امدادی یا مانور و رژه خودرویی برنامه دیگر چهارمین دوره مانور تیم‌های واکنش سریع در سراسر کشور بود. شما فرض کنید یک دسته خودرو صف به صف پی در پی با لوگو و شناسنامه امدادی حرکت می‌کنند. خودروهایی که هرکدام در جاده‌های کشور چشم امید و امنیت مردم هستند. حالا موتورسوارها نیز به جمع رژه‌های خودرویی اضافه شده‌اند‌.

هلال هنوز چشم‌ مردم است

مردم تماشاگر این صحنه و نمایش امدادی کشور شده‌اند. واکنش مردم «خدا قوت» و «زنده باشید» است. با تماشگرها که هم‌صحبت می‌شویم، از حس امنیت و آرامش صحبت می‌کنند که با شنیدن هلال‌احمر احساس می‌کنند. با «محمد» شهروند جوان زنجانی در مورد این مانور هم‌صحبت می‌شویم، محمد می‌گوید: «هلال هنوز چشم‌ مردم است، هنوز هم با دیدن آرم هلال در حوادث حس امنیت در دل حادثه‌دیدگان شکل می‌گیرد. هلال یک خانه امن است.

رنجرها در سراسر ایران

به گزارش «شهروند» دوره توان‌افزایی سه روزه تیم واکنش سریع با حضور روسای ادارات مختلف استان زنجان و همچنین دکتر احمد سلطانی، معاون برنامه‌ریزی و آموزش‌های تخصصی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر برگزار شد. در آیین آغاز چهاردهمین دوره توان‌افزایی کشوری ویژه تیم‌های واکنش سریع جمعیت هلال‌احمر و مراکز استان‌ها، سلطانی از تشکیل تیم واکنش سریع در تمام شعب جمعیت هلال در آینده نزدیک خبر داد و عنوان کرد: «تیم‌های واکنش سریع از‌ سال گذشته در استان‌ها تشکیل شده است و تا پایان‌ سال موفق به تشکیل این تیم‌ها در ٤٢٠ شعبه هلال‌احمر در سراسر کشور خواهیم شد. او افزود: «کشور ما نخستین کشور در زمینه تشکیل تیم‌های واکنش سریع است و این تیم‌ها براساس برنامه‌ریزی‌های اصولی تشکیل شده است. سلطانی ادامه داد: «تشکیل این تیم‌ها یک برنامه سازمانی و بلندمدت است و نباید به صورت یک کار مقطعی دنبال شود.» معاون برنامه‌ریزی و آموزش‌های تخصصی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر  با تأکید بر این‌که تیم‌های واکنش سریع هلال‌احمر برای لحظات طلایی پیش‌بینی شده‌اند، عنوان کرد: «در مقوله امدادرسانی حضور در ساعات اولیه بسیار مهم است که تیم‌های واکنش سریع این نقطه قوت را دارند.» در فاز نخست تیم‌های واکنش سریع جمعیت هلال‌احمر به صورت سه تیم پنج نفره در مرکز هر استان ساماندهی شده‌اند که در مراحل بعدی این تیم‌ها در شعب نیز شکل خواهند گرفت.

تیم‌های واکنش سریع موجب دلگرمی مردم

در ادامه شهرام میرزایی، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان زنجان در آیین آغاز چهاردهمین دوره توان‌افزایی کشوری ویژه تیم‌های واکنش سریع جمعیت هلال‌احمر و مراکز استان‌ها با اشاره به احیای تیم‌های واکنش سریع در سال‌های اخیر عنوان کرد: در استان زنجان در شهرستان‌های ابهر و خدابنده نیز تیم‌های واکنش سریع تشکیل شده است و آماده ارایه خدمات امدادی در زمان وقوع حوادث هستند.» میرزایی وجود این تیم‌ها را موجب دلگرمی مردم عنوان کرد و ادامه داد: «باید از طریق آموزش‌های همگانی و امداد و نجات از مردم دعوت کنیم به‌عنوان امدادگر در کنار جمعیت هلال‌احمر حضور داشته باشند.» گفتنی است، از نکات قابل توجه این آیین، تقدیر از همسر شهید امدادگر، سیدرضا جعفری بود که چند ماه گذشته در حادثه امدادی به همراه یک امدادگر دیگر جان خود را از دست داد.

حرف آخر؛ به امید فردای بهتر ایران

نجات در لحظه طلایی با برنامه‌ریزی جمعیت هلال‌احمر برای نخستین‌بار در ایران شکل گرفت و به‌عنوان الگو در جمعیت‌های دیگر نیز شناخته شده است. حالا قرار است این امدادگران، قهرمانان نجات‌بخش حوادث باشند؛ داستانی که ادامه‌دار بودن آن می‌تواند تثبیت این اقتدار ملی در صحنه‌های بین‌المللی باشد. حرف آخر را هم از زبان رضا یکی از همین نجاتگرها می‌زنم که گفت: به امید فردای بهتر ایران.

محمد پوراکرامی، رئیس اداره توان‌افزایی و تربیت‌بدنی سازمان امداد و نجات: «هدف»؛ تجربه عملی آموخته‌هاست

اولین‌ دوره‌های توان‌افزایی در سال‌های دور به شکل تفریحی و اردویی در جمعیت هلال‌احمر برگزار می‌شد، اما در سال‌های اخیر با احیای تیم‌های واکنش سریع، این دوره‌های توان‌افزایی بر اساس رسته‌‌ها و دستورالعمل‌هایی که در تیم‌بندی‌های اولیه شکل گرفته، تعریف، برنامه‌ریزی و طراحی شده است؛ مثل جست‌وجو در کوهستان، نجات در سیلاب و...

چهاردهمین دوره توان‌افزایی کشوری را نیز با توجه به همین مهم با هدف طراحی و راه‌اندازی اسکان اضطراری دنبال می‌کنیم. این دوره با هدف زندگی در شرایط سخت و آشنایی نجاتگران با فعالیت‌های تیمی و از همه مهمتر به‌روز کردن اطلاعات برگزار شده است. تیم‌های واکنش سریع از منتخبان امدادگران ما شکل گرفته‌اند، نیروی خبره و زبده‌ای که می‌تواند در زمان طلایی حادثه خود را به محل حادثه برساند. این تیم‌ها امروز در مراکز استان‌ها شکل گرفته است. بازآموزی، توان‌افزایی و دوره آموزشی نیز ازجمله برنامه‌ریزی‌هایی است که برای نگهداشت و ارتقای این تیم‌ها در جمعیت هلال‌احمر برنامه‌ریزی شده است. درباره توان‌افزایی نیز باید گفت که توان‌افزایی باعث می‌شود اعضا آموخته‌ها را به صورت مهارت عملی تجربه و تمرین کنند.