امروز   چهارشنبه   مورخ   21/آذر/1397   ساعت 10:30
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 13/آذر/1396
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 987
کد خبر : 2162
برگزاری دوره آموزشی ملی و بین المللی برای تیم های آنست و بازتوانی سگ های زنده یاب حاضر در عملیات جستو و نجات

برگزاری 2 دوره آموزشی ملی و بین المللی برای تیم های آنست در کرمان/بازتوانی سگ های زنده یاب حاضر در عملیات جست و جو و نجات زلزله کرمانشاه و کرمان

 

رئیس مرکز آموزش و نگهداری سگ‌های تجسس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از برگزاری 2 دوره آموزشی ملی و بین المللی برای تیم های آنست در کرمان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، اسماعیل اسکندری - رئیس مرکز آموزش و نگهداری سگ‌های تجسس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره برگزاری دوره های آموزشی نقشه خوانی و جی پی اس و دوره بین المللی جست و نجات در استان کرمان، گفت: در حال حاضر 2 دوره آموزشی به صورت همزمان برای تیم‌های زنده یاب جمعیت هلال احمر در حال برگزاری است.

وی درباره برگزاری دوره آموزشی نقشه خوانی و جی پی اس برای تیم های آنست هلال احمر، بیان کرد: در این دوره آموزشی 70 تیم آنست با گذراندن دوره های نقشه خوانی و جی پی اس، مهارت های لازم در زمینه جست و جوی افراد از زیر آوار را کسب می کنند و پس از کسب این مهارت ها با برگزاری مانور در کویر، نسبت به عملکرد سگ ‌های زنده یاب اقدام خواهد شد.

برگزاری دوره آموزشی بین المللی جست و جو و نجات برای تیم‌های آنست

رئیس مرکز آموزش و نگهداری سگ‌های تجسس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به برگزاری دوره بین المللی جست و جو و نجات در سه فاز که زیر نظر صلیب سرخ آلمان انجام می شود، اظهارداشت: فاز نخست این دوره آموزشی بین المللی از امروز(12 آذرماه) آغاز شده و تا 16 آذرماه ادامه دارد، فاز دوم آموزش در شیراز و فاز سوم در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در این دوره آموزشی بین المللی تمامی فعالیت‌های تیم های زنده یاب در زلزله کرمانشاه و کرمان مورد بررسی قرار می‌گیرد، کاستی ها و نقاط ضعف تیم ها ارزیابی و در این زمینه آموزش های لازم ارائه می شود؛ به علاوه جست و جو و نجات در سازه های مختلف به تیم‌های آنست آموزش داده می‌شود.

به گفته اسکندری، پس از برگزاری دوره با ایجاد فضای واقعی وقوع زمین لرزه، سگ های زنده یاب، مصدومان فرضی را از زیر آوار سازه های مختلف خارج می‌کنند.

بازتوانی سگ‌های زنده یاب هلال‌احمر پس از زلزله کرمانشاه و کرمان

رئیس مرکز آموزش و نگهداری سگ‌های تجسس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه بازتوانی سگ های زنده یاب جمعیت هلال احمر پس از حضور در عملیات امدادی موضوعی بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: زمانی که سگ های زنده یاب در یک مانور شرکت می‌کنند و موفق به پیدا کردن افراد از زیر آوار نمی‌شود، دچار سرخوردگی شده و نیازمند بازتوانی هستند، بنابراین در دوره های آموزشی که در استان کرمان برگزار می‌شود، این موضوع نیز مد نظر قرار گرفت تا با برگزاری مانور و شبیه سازی ریزش آوار و گرفتار شدن افراد در زیر آوار،  سگ ها بتوانند مصدومان را پیدا کنند و دچار سرخوردگی ناشی از موفق نشدن در عملیات نشوند.

لازم به ذکر است، اسماعیل نجار - رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و مرتضی سلیمی - رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از نحوه برگزاری این دوره بازدید کردند.