امروز   سه شنبه   مورخ   06/خرداد/1399   ساعت 17:07
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 21/آذر/1396
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 606
کد خبر : 2217
ضرورت تشکیل نظام جامع دیده بانی و مدیریت حوادث و سوانح در کشور

ضرورت تشکیل نظام جامع دیده بانی و مدیریت حوادث و سوانح در کشور/ آموزش مبنای رسیدن به جامعه تاب آور است/ همه سازمان ها و نهادها در کاهش اثرات حوادث مسئول اند

 

دکتر پیوندی با تاکید بر اینکه برای مقابله با موج نو حادثه در جهان علاوه بر این به یک تغییر رویکرد نیز نیازمند هستیم افزود: باید یک نظام جامع دیده بانی و مدیریت حوادث و سوانح در کشور در مقابل نظامات واکنشی و غافل گیر شونده در برابر حوادث و بلایا، ایجاد شود 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر در آیین اختتامیه نخستین جشنواره پیشگیری از سوانح و حوادث ایران با تاکید بر اینکه ایران با وجود برخورداری از موهبت‌های خدادادی با واقعیتی به نام مخاطرات طبیعی مواجه است افزود: احتمال وقوع 32 حادثه طبیعی در ایران وجود دارد که این عدد هشدار می‌دهد همه باید مقوله‌ پیشگیری را جدی بگیرند.

دکتر پیوندی تاکید کرد: بدون شک اهمیت "پیشگیری"کمتر از"مقابله با حوادث"نیست اما متاسفانه شاهد هستیم درصد زیادی از خسارات و تلفاتی که در حوادث طبیعی یا ساخته دست انسان بر جای می‌ماند نتیجه بی‌توجهی به پیشگیری است.

وی با اشاره بر اینکه هر دستگاه و سازمانی به سهم خود در کاهش مخاطرات طبیعی،حوادث انسان‌ساخت و اثرات آنها مسئول و موثر است افزود:  قطعا دولت با تخصیص اعتبارات لازم و حمایت همه جانبه از برنامه‌های نهادهای مختلف، می‌تواند زیرساخت‌های پیشگیری را در جامعه تقویت کند.

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه رسانه ملی با ساخت برنامه‌های آموزشی، فیلم و سریال قادر است اهمیت پیشگیری، خودامدادی و دگرامدادی را نزد مردم اطلاع‌رسانی و تبیین کند خاطر نشان کرد:. وزارت مسکن، شهرداری‌ها ودهداری‌ها با تسهیل نوسازی اماکن شهری و روستایی، مرتفع کردن بافت‌های فرسوده و سخت‌گیری در بنای ساختمان‌های مقاوم، می‌توانند قدم‌های محکمی در امر پیشگیری و کاهش خسارات بردارند.

به گفته دکتر پیوندی،  جمعیت هلال احمر می بایست به عنوان متولی آموزش‌های همگانی امداد و نجات، علاوه بر اینکه امدادگران و نجاتگران خبره‌ای تربیت کرده است، آموزش‌های رایگان امداد و کمک‌های اولیه را نیز با شیوه‌های حضوری و غیرحضوری به مردم منتقل ‌کند.

وی ادامه داد: با تجمیع و ترکیب همه این فعالیت‌ها است که می‌توانیم به کشوری در تراز "تاب‌آوری" برسیم. یعنی باید به نقطه‌ای برسیم که جامعه نه تنها برای سخت‌ترین حوادث طبیعیِ ملی و منطقه‌ای آمادگی داشته باشد بلکه در زمان وقوع مخاطرات، خللی در نظم و سیستم آن ایجاد نشود.

*مبنای رسیدن به جامعه تاب آور، آموزش است

رئیس جمعیت هلال احمر تاکید کرد: مبنای رسیدن به جامعه تاب‌آور، آموزش است که خوشبختانه جمعیت هلال احمر اهتمام ویژه‌ای در آموزش دارد و این تلاش‌ها برای همگان ملموس است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حوادث در جهان  امروز بسیار پیچیده تر از گذشته شده و در کنار حوادث و بلایای ناشی از تخریب محیط زیست و انسان ساخت در سالهای  اخیر، آشوب های جدید جهانی و منطقه ا ی نیز بر شدت و تنوع حوادث افزوده است افزود: امروزه نه تنها با تروریسم روبرو هستیم که با بیوتروریسم هم دست و پنجه نرم می کنیم. حملات شیمیایی، میکروبی، هسته ا ی و غیره بیش از پیش جهان امروز را تهدید می کند.

دکتر پیوندی گفت:  به علاوه کشور ما در منطقه ا ی پرحادثه در جهان واقع شده است. بنابراین لازم است تا جمعیت در معرض مخاطرات نیز، سطح آمادگی شان در برابر حادثه و تاب آوری شان در مقابل بلایا ارتقا یابد که این امر نیازمند افزایش اطلاع رسانی، آموزش های عمومی و همگانی در سطح کشور است. 

* نهادینه سازی مطالبه گری در جامعه ضروری است

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه برای مقابله با موج نو حادثه در جهان علاوه بر این به یک تغییر رویکرد نیز نیازمند هستیم افزود: باید یک نظام جامع دیده بانی و مدیریت حوادث و سوانح در کشور در مقابل نظامات واکنشی و غافل گیر شونده در برابر حوادث و بلایا، ایجاد شود تا براساس آن با شیوه های دیدبانی میدانی و آینده پژوهی، حوادث، سوانح و بحران ها پیش بینی شده و بر این اساس، منابع، تجهیزات، نیروی انسانی، اطلاع رسانی و آموزش همگانی جهت پیشگیری، پاسخگویی و عملیات سریع وا ثربخش در حوادث و سوانح فراهم شود.

وی افزود: متاسفانه در کشور ما هنوز مطالبه گری در راستای پاسخگویی نهادها اعم از خصوصی و دولتی درخصوص عوارض ناشی از فعالیت ها و یا سوء فعالیت ها به شکل کامل، ساختاریافته و ضابطه مند نهادینه نشده است که این امر امکان پیشگیری و مداخله اثربخش در حوادث و سوانح و آسیب های ناشی از آنها را محدود کرده و فعالیت های جمعیت هلال ا حمر را به برخورد با نشانه ها بجای علت ها تقلیل داده است.

*آسیب شناسی علل بروز سوانح و تبیین نقش نهادها در بروز آنها

به گفته رئیس جمعیت هلال احمر لازم است با آسیب شناسی دقیق علت های بروز حوادث و سوانح و آسیب های ناشی از آنها  نقش هر یک از نهادها اعم از دولتی و خصوصی در بروز آنها را مشخص نموده و سازوکار و ضوابط قانونی پاسخگویی این نهادها نسبت به عوارض ناشی از فعالیتها و یا سوء فعالیتهایشان را تعریف کرد.این رویکرد  با توجه به حرکت موج حوادث از حوادث و سوانح طبیعی به حوادث با خطای انسانی ضروری تر به نظر می رسد.

* هلال احمر در قلب مردم جای دارد

دکتر پیوندی تاکید کرد: شکی نیست که مردم به هلال احمر اعتماد دارند و به پشتوانه همین اعتماد است که هلال احمر ایران با 2 میلیون عضو داوطلب و جوان در دنیا یک جمعیت شاخص است و هم اکنون عضو هیات حاکمه فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر نیز به شمار می رود.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه در زلزله‌ها و سیلاب‌هایی که باعث آسیب‌های عمرانی و بعضا جانی به مردم می‌شود، هلال احمر همیشه با سرعت در قلب حادثه حاضر بوده است افزود:  بی‌اغراق باید گفت هلال احمر در قلب مردم جای دارد.

وی افزود: تامین امنیت مردم در زمان حوادث؛ اسکان خانواده‌های آسیب دیده در حوادث؛ حمایت از قشرهای محروم جامعه؛ ترویج ارزش‌های انسان‌دوستانه در جامعه مخصوصا بین جوانان؛ خدمات بهداشتی،درمانی و توانبخشی ودر راس همه اینها دمیدن روح داوطلبی در جامعه، اهمیت فراوان دارد. در نتیجه، تلاش برای تحقق این هدف‌های ارزشمند به جمعیت هلال احمر واگذار شده که در تمام دنیا از ارج و احترام والایی برخوردار و نماد بشردوستی است.

*تشریح اقدامات جمعیت هلال احمر در زلزله کرمانشاه

رئیس جمعیت هلال احمر  با تاکید بر اینکه در زلزله اخیر کرمانشاه که قلب همه ما را آزرد، نیز جمعیت هلال احمر از همان اولین لحظات در کنار مردم بوده و تا هر زمان که احساس نیاز کند در کنار آنها خواهد ماند افزود: جمعیت هلال احمر بلافاصله پس از وقوع زلزله تیم های ارزیاب را راهی منطقه تحت حادثه کرد و از ابتدای بامداد تمامی نیروهای استانی و سپس استان های معین در منطقه حاضر بودند.

وی تاکید کرد: تیم های واکنش سریع، آواربرداری و سگ های جستجو کار خود را آغاز کردند و تیم درمان اضطراری نیز بلافاصله اولین بیمارستان صحرایی را در حیاط بیمارستان تخریب شده وزارت بهداشت برپا کرد. این بیمارستان صحرایی که نخستین بیمارستان مستقر در منطقه بود در دو روز اول با انجام 1121 اقدام فوریتی توانست جان تعداد زیادی را نجات دهد.

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: در ادامه نیز عملیات اسکان اضطراری شروع و اقلام غذایی سه روزه و یک ماهه بین زلزله زدگان توزیع شد. امداد هوایی در این زلزله بی سابقه ترین اقدامات خود را در طول تاریخ امدادرسانی انجام داد. 10 فروند بالگرد جمعیت به دلیل گستردگی جغرافیایی توانستند با بیش از سیصد سورتی پرواز در یک هفته نخست بیش از دویست مصدوم را جابه جا و اقلام امدادی را به روستاهای دوردست برسانند.

دکتر پیوندی با تاکید بر اینکه تیم های حمایت های روانی- اجتماعی سازمان جوانان هلال احمر نیز در روزهای بعد از حادثه توانستند با مداخلات روحی روانی به مردم زلزله زده کمک کنند تا زودتر به شرایط عادی بازگردند افزود: در حوزه جلب مشارکت های مردمی نیز رکوردی بی سابقه در جمعیت هلال احمر پدید آمده که نشان دهنده اعتماد عمومی به این نهاد مردمی است.

وی افزود: علی رغم مشکلات عدیده ای که برای جذب کمک های غیرنقدی وجود داشت، با این حال جمعیت هلال احمر با راه اندازی پایگاههای ثابت و سیار توانست بیش از بیست هزار تن کالای غیرنقدی را به ارزش تقریبی 70 میلیارد تومان جمع آوری کند.

*تلاش برای کاهش اثرات حوادث طبیعی و انسان ساخت

به گفته رئیس جمعیت هلال احمر این موضوع توانست در ایجاد جو همدلی و احسان در آحاد مردم تاثیر بسزایی بگذارد. در این میان رقم کمک های نقدی مردم به جمعیت هلال احمر تاکنون به حدود پنجاه و سه میلیارد تومان رسیده که حدود دوبرابر و نیم کمک های نقدی در زلزله 5 سال گذشته ورزقان است.

دکتر پیوندی در پایان گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ذاتا نهادی بر محور فعالیت های داوطلبانه است و در طول چند دهه فعالیت خود همواره در حوادث و بلایای طبیعی و انسانی فارغ از هر نوع گرایش و نژاد و مذهب در کنار مردم ایران اسلامی بوده است. امیدوار هستیم که با تجربه چنین حوادث بزرگی و با کاربست آموزه های کارشناسی بتوانیم علاوه بر امدادرسانی به موقع در حوادث در پیشگیری و کاهش اثرات حوادث طبیعی و انسان ساخت بیش از پیش موثر باشیم.

وی در پایان با قدردانی از از دست اندرکاران این همایش اظهار امیدواری کرد: دستاوردهای این همایش کشوری بتواند نقش تاثیرگذاری در جلب توجه بیشتر به مقوله آموزش و پیشگیری در سوانح و حوادث در کشور حادثه خیز ما داشته باشد.