امروز   چهارشنبه   مورخ   28/آذر/1397   ساعت 06:51
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار استان
تاریخ انتشار : 21/دی/1396
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 1070
کد خبر : 2365
طرح تاب آوری در برابر بحران در جلسه شورای اداری جعفریه قم

در جلسه شورای اداری بخش جعفریه طرح تاب آوری در برابر بحران بررسی شد/ تاکید جدی مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم بر همکاری بخشدارهای بخشهای قم بر راه اندازی خانه های هلال در بخش های استان


در جلسه شورای اداری جعفریه که با حضور مدیرعامل و معاونین جمعیت هلال احمر استان قم و معاونان استانداری قم و امام جمعه جعفریه طرح تاب آوری در برابر بحران مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قم؛ در ابتدای این جلسه محمد گل فشان، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم با اشاره به زلزله اخیر اظهار کرد: در کرمانشاه امدادگران جعفریه استان قم حضور داشتند و خدمات و امداد و نجاتی که در کمتر از یک روز ارائه دادند با ارزش بود به طوری که تیم استان قم با 4 استان زیر مجموعه خود توانست در این مدت کوتاه در اقدامی بی نظیر 38 فرد زنده و 52 کشته را از زیر آوار بیرون آورد که در هیچ کجای دنیا چنین چیزی دیده نشد.


وی تصریح کرد: متاسفانه دشمنان در نا امید کردن مردم دست در دست هم داده اند و آن سوی آبها به دروغ می گویند کاری برای آسیب دیدگان انجام نشد و از طرفی داخلی ها همانند خارجی ها بی اعتمادی پیشه می کنند و حساب باز می کنند و مردم را ترغیب به واریز به حساب خود می کنند..


گل فشان با بیان اینکه در کشوری پیشرفته مانند ژاپن وقتی حادثه ای اتفاق می افتد تمامی درب ها را به روی خارجی ها و عوامل تهدید کننده می بندد و کلیه جراید و روزنامه ها و وسایل ارتباط جمعی را در اختیار خود می گیرد. عنوان کرد: حادثه سونامی که اتفاق افتاد هیچ فرد خارجی نتوانست از آن تصویری بگیرد اما در شهرهایی مانند کرمانشاه بسیار راحت مسائل را منعکس می کنیم.


مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم ادامه داد: در ژاپن حتی نیروهای امدادی خارج از کشور را نیز در سونامی نپذیرفتند اما در بم فراخوان کمک داده شد و از آمریکا و از دیگر کشورها و یا هلند نیروهای امدادی حاضر شدند.


گل فشان تصریح کرد: بصیرت و بینشی که رهبری همواره از آن سخن می گوید این است که اگر مشکلی وجود دارد به صورت داخلی آن را رفع کنیم و آن را در بوق و کرنا فریاد نزنیم. به گونه ای در حوادث اخیر در زلزله غرب کشور، سیاه نمایی شد که مردم تصور می کنند همه مسئولان ناکارآمد هستند و در این میان عده ای نیز دارند به چپاول اموال و کمک های مردمی می پردازند.


مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم اظهار داشت: در حالی که در همه گروهها و تشکیلات افراد متخلف هم دیده می شود اما فراگیر نیست و نباید به همه نگاه منفی داشت همه مردم و مسئولان در کشور و رهبری هم قسم هستند تا مشکلات را رفع نمایند امید است پس از فرمایشات رهبری نسبت به امیدوار کردن مردم تلاش بیشتری صورت پذیرد.


وی اذعان کرد: ما از روز اول در کرمانشاه بودیم خدماتی که از سوی دستگاهها ارائه می شد با آن چه انعکاس می یافت تفاوت داشت در هیچ جای دنیا نمی توان در منطقه ای وسیع امداد و نجات یک روزه انجام شود آن هم در منطقه ای که 2 هزار روستا دارد کار دشوار تر می شود و باید در این باره بحث ها کارشناسی تر باشد.


گل فشان با بیان اینکه در ژاپن زلزله های وسیعی اتفاق می افتد و برای زلزله های 8 ریشتری برنامه ریزی می کنند اما در ایران با نگاهی گذرا به زلزله های بزرگ می بینیم در زمینه ساخت و ساز هنوز به تحولی که باید دست نیافته ایم و این نقصان بزرگی است که گاه جبران ناپذیر می شود. بیان کرد: سونامی در ژاپن و زلزله ای که در بستر دریا انجام شد و با سرعت 900 کیلومتر بر ساعت به ساحل آمد و موجی با ارتفاع 100 متر ایجاد کرد مردم شهر از قبل اطلاع داشتند و می دانستند با صدای آژیر چنین خطری در راه است با شنیدن این صدا خودشان پناه گیری کردند و آمار بسیار پایین آمد.


*کاهش مرگ و میر در حوادث با آموزش و افزایش تاب آوری 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم یادآور شد: این ها نتیجه آموزشی است که ژاپنی ها می بینند خانه های ژاپنی ها سازه ای چوبی داشت اما پناه گیری صحیح تا چه میزان از مرگ و میر می کاهد ژاپن با آموزش توانست این بحران را مدیریت نماید در حالی که مردم ما استقبالی از آموزش نمی کنند.


وی با تاکید جدی بر همکاری در راه اندازی خانه های هلال در بخش های استان قم متذکر شد: حادثه خبر نمی کند همین زلزله کرمانشاه می توانست در قم اتفاق بیفتد و خساراتی را به بار بیاورد در قم گسل های آرامی نداریم و هر لحظه ممکن است حادثه ای اتفاق بیفتد ما در مواجهه با بحران ها وظایف مهمی بر عهده داریم.


گلفشان وی خاطرنشان کرد: قبل از اینکه حادثه ای در قم اتفاق بیفتد باید تکلیف خود را بدانیم اولین تکلیف این است ابنیه و ساحتمان ها به گونه ای بازسازی شود که خسارات به حداقل برسد. در کشوری مانند ژاپن حادثه زلزله اتفاق می افتد بعد از حادثه زندگی به روال عادی خود باز می گردد یعنی آن ها در مقابل زلزله 7 تا 8 ریشتر به بالا تاب آوری دارند و مانند ما نیستند که با زلزله 7 ریشتری در کرمانشاه در مدت دو ماه شهر همچنان فلج باشد.


مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم اذعان کرد: اتفاقی که در ژاپن می افتد تاب آوری نام دارد ما نیز باید به گونه ای تلاش کنیم که با حادثه ای به هم نریزیم و از تاب آوری بالایی برخودار باشیم حتی در زلزله باید قاب عکس ها و وسایل و کمدها مستحکم جانمایی شده باشد.


وی با بیان اینکه در ایران وقتی زلزله می آید بیشترین صدمات به دلیل روش های ناصحیح در فرار از حادثه است در زلزله کرمانشاه به دلیل پس لرزه های مختلف مردم بیدار بودند و حادثه ای مانند بم اتفاق نیفتاد. یادآور شد: در آموزش ها باید چه در شب و روز در حادثه و آمادگی در هر ساعتی مورد تاکید باشد همچنین در آموزش ها روش های پناه گیری اهمیت زیادی دارد اگر به ساختمان ها نگاه کنیم می بینیم خرابی های زلزله به چه گونه ای است و می توان با یک پناه گیری صحیح از مرگ جلوگیری کرد.


گل فشان ابراز کرد: بر این اساس ما در آموزش ها تاکید می کنیم اگر افراد در زمان زلزله در جای مناسب پناه بگیرند زنده می مانند ما آموزش در مدارس را از طریق صدا و سیما پیگیری کرده ایم مدتی قبل با نظر استانداری قم بنا شد یکی دو شهر به عنوان شهر تاب آوری شناخته شود تا آمادگی لازم در برابر زلزله ها ایجاد شود. که شهر جعفریه به عنوان یکی از این شهرها در تاب آوری انتخاب شده است.

*تاکید جدی بر راه اندازی خانه های هلال و آموزش طرح خادم در بخش های استان قم
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم با بیان این که در شهر پل سر ذهاب که 200 روستا داشت با مشارکت مردم کمک رسانی انجام شد البته تا زمانی که نیروهای امدادی برسند دهیاران در این روستاها نقش مهمی ایفاء کردند. تصریح کرد: ما آمادگی ایجاد خانه هلال در روستاها را داریم تا آموزش های لازم را ارائه دهیم بهترین افراد برای کمک رسانی خود مردم هستند البته جان مردم در گروه این آموزش ها می باشد مسئولیتی که بر عهده ما قرار دارد امانت است و باید پاسخگو باشیم از این رو در روستاها باید آموزش ها مورد اهتمام جدی قرار بگیرد.


گل فشان بیان کرد: در این باره سرمایه گذاری های هنگفتی انجام گرفته و دهیاران می توانند ظرفیت های خوبی را در آموزش پیگیری کنند ما می توانیم آموزش ها را گسترش دهیم. حل مشکلات در کرمانشاه برای همه ما دغدغه ای بزرگ به شمار می رفت این حادثه تاثیرات روانی خود را بر جای می گذارد و باید از چنین حوادث تلخی جلوگیری کرد.


مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم خاطرنشان کرد: در این راستا طرح خادم شامل طرحی جهت آموزش خانواده ها با وجود کارایی زیاد همچنان در پیچ و خم اما و اگرها قرار دارد. اگر بدانیم چه مسئولیتی داریم خواب راحت نخواهیم داشت تیمی که در این جا حضور دارد با حضور افرادی توانمند و متعهد گردآوری شده اند و در این جلسه حضور یافته اند ما دوست داریم وقتی چنین حساسیتی وجود دارد دهیاران و دست اندرکاران روستا نیز اهمیت واقعی به این موضوع بدهند.


گلفشان تصریح کرد: ما در گذشته مشکلات جاده ای داشتیم یک پایگاه جاده ای بدون هیچ مجوزی در این جاده راه اندازی کردیم و به واسطه حساسیت جاده با مسئولیت خودم این اقدام را انجام دادیم و منتظر مجوز ماندیم برای روستائیان نیز باید حساسیت های ویژه ای ایجاد شود.


وی بیان کرد: بارها متذکر شده ایم چرا طرح خادم مورد جدیت قرار نمی گیرد اگر سانحه ای اتفاق بیفتد اتفاقات جبران ناپذیری صورت می گیرد جعفریه قسمتی از بدنه قم است و باید روستاها و شهر جعفریه پذیرای ما باشند ما نیز باید تجهیزات خانه های هلال را فراهم سازیم و مدیریت بحران بخش دیگری را تامین نماید.


مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم گفت: شهر تاب آور باید شهری قلمداد گردد که اگر اتفاقی در آن افتاد تاب این بحران را داشته باشد طرح بحران در کشورهای پیشرفته با کشور ما تفاوت دارد و زلزله های بزرگ را بحران نمی دانند اما در کشور ما این گونه نیست.


دکتر گل فشان گفت: در طرح خادم افراد آموزش دیده در هلال احمر هستند که با تجهیزات در قالب 7 جلسه به درب منازل می روند و خانواده 5 تا 15 دقیقه آموزش های لازم را می بینند و سی دی و برشور را دریافت می کنند. طبق آمار کشوری مردم ایران 9 درصد با آموزش ها آشنایی دارند و ما بر آنیم در طرح خادم تا 30 درصد آمادگی ایجاد شود تا در صورت بروز حادثه بتوانیم از مرگ و میر و بروز خسارات جلوگیری کنیم.


مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم تصریح کرد: باید در این باره فرهنگ سازی شود و آموزش های لازم را اتخاذ کنند علاوه بر این افرادی که آموزش می دهند حق الزحمه دریافت می کنند و مبلغ 2500 تومان دریافت می کنند دهیاران نیز هر تعداد افرادی را آماده کنند و آموزش ها را ببینند تا گامی خیر و ثواب برای نجات دیگران برداریم وقتی می گویند عاقبت به خیر شویم یعنی بتوانیم فردی مفید باشیم.


وی خاطرنشان کرد: فرزندان جعفریه در کرمانشاه حاضر شدند ما قدردان این جوانان فهیم هستیم. و بسیاری از افراد را برای کسب تجربیات بیشتر با خودمان بردیم تا از نزدیک صحنه را ببینند. گسل جعفریه نیمه فعال است جدی تر به آموزش ها توجه شود ما جوان های خوبی داریم که می توانند کارآمدی خود را در بسیاری از حوادث نشانه دهند امید است از این ظرفیت ها نهایت استفاده را ببریم.


*تاکید بر راه اندازی مجمع خیرین با هدف حمایت از طرح های خدمت رسان
گل فشان در ادامه اذعان کرد: طرح خیرین یکی از طرح های مهم است ما بر آنیم در قالب این طرح در جاده گرمسار یک پایگاه بزنیم تا افرادی که در جاده دچار مشکل می شوند مورد حمایت های امدادی قرار بگیرند. با همت مردم مجمع خیرین را راه اندازی کنید چون دولتی نیستیم مردم استقبال خوبی خواهند داشت اگر مجمع خیرین داشته باشیم افراد بی بضاعت می توانند از خدمات آن بهره مند شوند.

وی بیان کرد: مجمع خیرین اگر راه اندازی شود ظرفیت های مهمی به دست خواهد آمد. ما باید جوان ها را جذب کنیم اگر جوانی به واسطه مشکلات به بیراهه رفت ما نیز مقصریم در ژاپن با جمعیت 200 میلیون نفری یک سوم ما کارمند دارند یعنی وابسته به دولت نیستند ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم. بنیه مالی شهر مهم است و فردی نباید به واسطه فقر در جهیزیه یا تامین زندگی اش دچار آسیب شود ما باید در این امر ارزشمند مردم را ترغیب کنیم این از وظایف اخلاقی است.

*هر جا که بحران اتفاق می افتد حضور هلال احمر نعمت بزرگی است

در جلسه شورای اداری جعفریه محسن اروجی، مدیریت بحران استانداری قم، ضمن تقدیر از مدیرعامل جمعیت هلال احمر به واسطه دغدغه ها و دلسوزی های ایشان، اظهار کرد: طرح تاب آوری در جعفریه به واسطه زلزله هایی که داشته ایم دارای اهمیت است.کشور ما بر روی گسل هایی قرار دارد که باید توجه ویژه ای داشته باشیم زلزله ها نعمت های فراوانی را نیز به همراه دارد و در منابع زیرزمینی اثر گذار است تنها مشکل این است که سازه ها را روی گسل ها ساخته ایم.


اروجی خاطرنشان کرد: رهبری در باره زلزله بم فرمودند زلزله به خودی خود بلا نیست بلکه عدم آگاهی ما بلا می باشد عدم آموزش و آگاهی در میزان خسارات اثر گذار است عدم آمادگی و بی توجهی به رعایت نکات ایمنی، خطرات زلزله را افزایش می دهد.


وی یادآور شد: در هر کجایی که بحران اتفاق می افتد هلال احمر قم حضور دارد و این نعمت بزرگی است ما زمانی می توانیم شهر خوبی داشته باشیم که شهروند خوبی خواهیم داشت از درس هایی که در زلزله اخیر گرفته ایم باید در کارهای بعدی مورد توجه قرار گیرد نحوه توزیع و کرامت انسانی این افراد مورد اهمیت است باید در این باره آموزش های لازم ارائه شود و بدانند این کمک ها باید مدیریت شود.


مدیریت بحران استانداری قم تصریح کرد: باید فرهنگ سازی ایجاد شود و با تجربیات به دست آمده در بحران ها درس بگیریم استمرار امداد و نجات و توجه به زمان طلایی از جمله رویکردهای مهم در خدمت بود که در مورد توجه قرار گرفت در دنیا برای کارهای امدادی استاندارد وجود دارد ما در این حادثه در کمتر از 24 ساعت کارهای امداد و نجات پایان یافت و حتی از سازمان بین الملل شگفت زده بودند که این کمک ها به چه صورت جمع آوری شده است این ها ظرفیت بالنده ای است.


وی متذکر شد: روستاها و دهیاران و معتمدین باید توانمند شوند عدم آموزش ها کار را دشوار می سازد باید به مردم خودامدادی را یاد بدهیم و بعد دیگر امدادی مورد توجه قرار گیرد در روستاهای پل ذهاب با حضور مردم و اهالی بسیاری از خدمات و امداد و نجات صورت می گیرد البته باید آموزش های لازم ارائه گردد تا افراد به طور استاندارد از زیر آوار خارج شوند.


اروجی ادامه داد: بعد از آن اسکان اضطراری است گاهی افراد زیادی هجوم می آورند و کار خدمت رسانی را دشوار می سازد این ها نیاز به ساماندهی دارد و دهیاران می توانند در شناسایی افراد آسیب دیده کمک کنند باید جلساتی ماهانه تا تشکیل شو برنامه ریزی ها انجام گیرد و برای اسکان از همن حالا مدیریت را انجام دهیم قبل از بحران باید به فکر بود در ایران آسیب پذیری بالاست.

وی گفت: باید در جهت کاهش آسیب ها اهتمام ورزیم زلزله 6 ریشتری به بخش زیادی از ساختمان های قم خسارت خواهد زد زلزله ها دارای مولفه های خاص خود است و ممکن است زلزله ای در شهری مخرب تر از شهری دیگر باشد. آسیب پذیری بالا نشان دهنده لزوم آمادگی می باشد بعد از اسکان اضطراری در فضاهای باز و ساماندهی افراد باید مورد توجه قرار گیرد.


مدیریت بحران استانداری قم اذعان کرد: برای تاب آوری نیازمند برنامه ریزی دقیقی هستیم تا در 4 سال آینده آسیب پذیری شرکت گاز و برق و آب و فاضلاب به حداقل برسد باید شرکت آب و فاضلاب را ملزم کنیم شیرهای اضطراری را نصب کند و دیگر شرکت ها نیز به همین صورت است . برای اسکان موقت باید برنامه داشت اگر زلزله در تابستان باشد وضعیت اسکان تفاوت دارد. عملیات اضطراری در بخش های جعفریه به خوبی مورد توجه قرار گیرد.


*افزایش توانمندی های شهروندان ضامن خسارات کمتر در بحران
همچنین در ادامه بخشدار جعفریه عنوان کرد: اجرایی کردن طرح تاب آوری در جعفریه یکی از رویکردهای مهم این جلسه است که در این راستا در خدمت هلال احمر بخش و استان قرار داریم امید است بتوان با هم گرایی آمادگی لازم و توانمندی های کافی را برای جامعه و شهروندان در برابر بلایای طبیعی ایجاد کرد.


حسن زاده گفت: با این توانمندی های شهروندان در زمان بحران دچار آسیب ها و خسارات کمتری می شوند باید با برنامه ریزی علی دقیق در مواجهه با بلایای طبیعی و مدیریت بحران بتوانیم موفقیت های خوبی به دست آوریم از این رو لازم است طرح تاب آوری به خوبی تبیین و وظایف مشخص گردد تا این طرح در بخش جعفر آباد به صورت دقیق اجرایی شود.

*افزایش آگاهی و آموزش جامعه وظیفه مسئولین است
در ادامه این جلسه، حجت الاسلام دهقانی امام جمعه بخش جعفریه نیز بیان کرد: مسئولین وظیفه دارند نسبت به بلایای طبیعی در جامعه آگاهی و علم و آموزش های لازم را ارائه دهند که چگونه در مواجهه با این آسیب ها دچار خسارات کمتری باشند مسئولان گام هایی برداشته اند در ساختمان سازی ها باید به استانداردهای لازم توجه شود.


وی خاطرنشان کرد: من از زاویه ای دیگر موضوع را بررسی می کنم معمولا قرآن کریم و اهل بیت(ع) بلایای طبیعی را پیش بینی کرده و دستوراتی داده اند بسیاری از بلایا به واسطه عملکرد مردم به وقوع می پیوندد در حدیثی 8 مورد از بلایا جمع شده بود که همگی مصداقی از گناهان و ارتباط آن ها با این بلایا بود. باید مردم را آگاهی دهیم کشور ما مسلمان است در جامعه اگر گناهی وجود دارد تذکر داده شود امر به معروف و نهی از منکر به طور جدی پیگیری شود.


امام جمعه بخش جعفریه تصریح کرد: در ژاپن یک سری ساختمان سازی ها را انجام دهند اما خداوند ممکن است به واسطه باد ها یا سونامی بلایی را بفرستند زیرا هر روز مردم به شیطنت جدیدی دست پیدا کنند بلایا نیز تغییر می کند. حتما باید در جامعه گناه نباشد خشکسالی و زلزله و گناه مردم در ایجاد بلایا اثر دارد.


وی با اشاره به اینکه 19 دی مردم قم به دیدار رهبری مشرف شدند اظهار داشت: رهبری فرمودند مسئولان به فکر زخم های جامعه باشند و زخم ها را درمان کنند و نگذارند زخمی ایجاد شود دشمن مانند مگس می خواهد روی زخم بنشیند اگر مسئولی در صدد فکر مشکلات مردم باشند دیگر توطئه کارساز نخواهد بود دشمن با شعار زیبا جوانان را به صحنه می آورد و به اهدافش دست می یابد.

گفتنی است، در حاشیه جلسه شورای اداری جعفریه که با حضور مدیرعامل و معاونین جمعیت هلال احمر استان قم و معاونان استانداری قم و امام جمعه جعفریه برگزار شد از امدادگران این بخش که در مناطق آسیب دیده از زلزله غرب کشور حضور داشتند با اهدای هدایا و لوح سپاس تقدیر شد.