امروز   دوشنبه   مورخ   02/ارديبهشت/1398   ساعت 11:21
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 22/ارديبهشت/1397
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 800
کد خبر : 2877
از دیدار با مراجع تقلید تا اعطای نشان «فاطمی» به رئیس جمعیت هلال احمر

در سفر یک روزه دکتر پیوندی به شهر مقدس قم محقق شد:

از دیدار با مراجع تقلید تا اعطای نشان «فاطمی» به رئیس جمعیت هلال احمر

 

رئیس، دبیرکل و مدیران ارشد جمعیت هلال احمر به منظور دیدار با مراجع تقلید آیات عظام و علما به قم سفر کردند.در این سفر دکتر علی اصغر پیوندی و هییت همراه با آیات عظام سعیدی،صافی‌گلپایگانی نوری‌همدانی، حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی و آیت الله اعرافی دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر،مرجع تقلید، مجتهدی است که گروهی از شیعیان در مسائل فقهی بر اساس فتاوای او عمل می‌کنند.مرجعیت، بالاترین مقام مذهبی در بین شیعیان دوازده امامی است. این مقام، انتصابی نیست و معمولا شیعیان با پرس و جو از روحانیان و عالمان دینی، کسانی را که صاحب این صلاحیت باشند شناسایی می‌کنند. مهمترین شرط احراز این جایگاه، برتری علمی نسبت به سایر مجتهدان است. مراجع تقلید از جایگاه ویژه ای در میان افراد جامعه برخوردار هستند. «مرجع تقلید» در فرهنگ دینی ما فقیهی دارای شرایط خاصی است و مردم عادی برای آگاهی از احکام شرعی به او مراجعه می کنند و به نوعی صحبت های آن ها در باره هر موضوعی حجت برای مردم است.

روسای سازمان ها و ارگان های مختلف همه ساله برای استفاده از تجربیات مراجع تقلید و مشورت و همفکری درباره برخی از موضوعات مربوط به سازمان خود به حضور مراجع تقلید می روند و به گفت و گو با آن ها می پردازند. رئیس، دبیرکل و مدیران ارشد جمعیت هلال احمر نیز به منظور دیدار با مراجع تقلید آیات عظام و علما به قم سفر کردند.در این سفر دکتر علی اصغر پیوندی و هییت همراه با آیات عظام سعیدی،صافی‌گلپایگانی نوری‌همدانی، حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی و آیت الله اعرافی دیدار و گفت و گو کردند.

در جایگاهی قرار دارید که همه به آن غبطه می خورند

حجت الاسلام والمسلمین جواد شهرستانی صبح امروز در دیدار دکتر علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر با وی عنوان کرد: باید قدردان نعمت های الهی باشید؛ چرا که در جایگاهی قرار دارید که همگان به آن غبطه می خورند.

نماینده آیت الله سیستانی در ایران با بیان اینکه خدمات جمعیت هلال احمر دارای آثار و برکات معنوی و با ارزشی است، عنوان کرد: در جمعیت هلال احمر قدم هایی بر می دارید که سبب توفیق شماست و اجری اخروی و پاداشی عظیم دارد چرا که فرصت ها را در خدمت به مردم سپری می کنید و در همین دنیا نیز اجر آن را می بینید.

حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی بیان کرد: طبق روایاتی خداوند بر سر آنانی که به خدمت می پردازند منت می گذارد توجه به نیازهای مردم جایگاه بسیار عظیمی دارد و چه توفیقی بس عظیم نصیب داوطلبان در این نهاد می شود.

وی با تاکید بر اینکه اصل کار خدمت و برآوردن نیازهای مردم که امری مقدس و مورد پسند خدا و انبیای الهی است، گفت: شما کار خود را نباید بی ارزش بدانید؛ چرا که این اعمال به طور کامل ثبت می شود.

نماینده آیت الله سیستانی در ایران یادآور شد: برخی برکات همیشه نزد ما نمی آید باید قدردان این برکات و حرکات باشیم حتی برخی از اعمال شما آثاری برای آیندگان دارد چه بسا انسان چنین رویدادهایی را درک نکند اما خدمات شما آثار معنوی به همراه دارد.

به گفته وی، از این فرصت باید به خوبی استفاده شود ظرفیت ها را بشناسید و امری را که خداپسند و مردم پسند است را شاکر باشید و آثار با ارزش آن را درک کنید.

اساس فعالیت های هلال احمر داوطلبانه است

دکتر علی اصغر پیوندی؛ رئیس جمعیت هلال احمر در ابتدای این دیدار ضمن معرفی اهداف و اصول این نهاد مردمی، گزارشی از خدمات هلال احمر در طول یکسال گذشته ارائه داد و گفت:اساس فعالیت در هلال احمر به صورت داوطلبانه است و داوطلبان فعالیت های مختلفی انجام می دهند.همچنین در حوزه داوطلبان فعالیت ها بر مبنای مسائل فرهنگی و اجتماعی، نیکوکاری و انسان دوستی است که در فرهنگ ما وجود دارد.

وی با بیان اینکه یکی از فعالیت های جمعیت هلال احمر، درمان و سلامت در خارج از کشور است، افزود: این خدمات در سفر به عتبات عالیات و حج به هموطنان ارائه می شود.

به گفته رئیس جمعیت هلال احمر، عمده خدمات هلال احمر داوطلبی است، در حال حاضر 50 هزار امدادگرجمعیت هلال احمر وجود دارد که در مواقع خطر به صورت امداد جاده ای، امدادکوهستان، امدادهوایی، امداد ساحلی و واکنش سریع به حادثه دیدگان کمک می کنند.

وی با تاکید بر اینکه هلال احمر، نهادی عام المنفعه  و مردمی است، اضافه کرد: در برخی از موارد جمعیت هلال احمر، معین دولت است و انتظار داریم علما در برقراری ارتباط نزدیکتر با مردم به ما کمک کنند. 

دکتر پیوندی با بیان اینکه نیمه دوم سال 1396 با سوانح و حوادث متعددی دست و پنجه نرم کردیم، تصریح کرد: ایران حادثه خیز است و در راس حوادث آن، زلزله قرار دارد؛زلزله کرمانشاه اوج حوادث سال گذشته بود که بر اثر وقوع آن 620 تن از هموطنان جان خود را از دست دادند و بیش از 9 هزار نفر مصدوم شدند.

وی خاطرنشان کرد: وسعت زیادی از منطقه غرب کشور در زلزله آبان ماه کرمانشاه، تحت تاثیر زلزله قرار گرفت و ما در ساعات اولیه در کنار مردم حاضر شدیم و با انجام عملیات امداد و نجات، درمان و تغذیه اضطراری خدمات لازم را به مردم زلزله زده کرمانشاه ارائه دادیم.

رئیس جمعیت هلال احمر درباره جمع آوری کمک های مردمی برای زلزله زدگان کرمانشاه، بیان کرد: مردم با اعتماد به جمعیت هلال احمر 63 میلیارد تومان به حادثه دیدگان کمک کردند که کمک های مردمی به صورت نقدی به عنوان عیدی، هزینه درمان و کمک هزینه اقلام ضروری در اختیار خانواده ها، قرار گرفت.

دکتر پیوندی با اشاره به اینکه برای تامین اقلام امدادی مردم زلزله زده کرمانشاه، جمعیت هلال احمر 300 میلیارد تومان هزینه کرد، گفت: این مبلغ به غیر از مبالغی است که مردم برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاهی به حساب هلال احمر واریز کردند؛ به علاوه گزارش دقیق و شفاف از نحوه توزیع کمک های مردمی به زلزله زدگان کرمانشاه به هموطنان و مجلس شورای اسلامی ارائه خواهیم داد.

در ادامه رئیس جمعیت هلال احمر با حضور در حرم مطهر حضرت معصومه (س) ضمن زیارت بارگاه مطهر ایشان با آیت الله سید محمد سعیدی؛ تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) دیدار و گفت و گو کرد.

اعتماد مردم به جمعیت هلال احمر بزرگترین سرمایه است

آیت الله سیدمحمد سعیدی با اشاره به اینکه عمر انسان در مسیر خدمت رسانی یک سرمایه مهم است و افرادی که بر اثر غفلت و نا آگاهی از سرمایه ها استفاه نمی کنند دچار پشیمانی می شوند، گفت:فعالیت های جمعیت دو خاستگاه مهم و با عظمت دارد یکی خاستگاه انسانی  و دیگری الهی و فطری است.

وی تصریح کرد: انسان هایی که دچار آسیب می شوند بندگان خدا هستند، برآوردن حاجات مردم دارای اجر و پاداش زیادی است.

آیت الله سعیدی با تاکید بر اینکه طبق روایتی کسی که حاجت برادر مومن را برآوره کند برابر با 9 هزار سال عبادت است، ادامه داد: باید بدانید شغل مهمی دارید و ماموران الهی هستید که کاری ارزشمند دارید.

وی بیان کرد: این افراد در روز قیامت در امنیت هستند افرادی که گرفتاری ها را رفع کنند جایگاه مهمی دارند و خدمات شما می‌تواند فراتر از دین باشد.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) درباره شاد کردن دل انسان ها، افزود: اگر دل انسانی را شاد و گرفتاری ها را رفع کنید فعالیتی خداپسندانه انجام داده اید چرا که جوهره انسان، نوع دوستی است که در قرآن کریم و توصیه های اهل بیت(ع) هم به آن اشاره شده است.

وی در توصیه هایی گفت: جوانان ظرفیت های مهمی هستند توجه به نیروهای جوان طبق منویات رهبر معظم انقلاب، امری ضروری است؛ گاهی این امر به شکل نمادین است در حالی که باید واقعی باشد و به جوانان اعتماد شود.

آیت الله سعیدی با تاکید بر اینکه به گفته رهبری جوانان؛ اندیشه ورزان و اتاق فکر هستند، تاکید کرد:  جوانان اندام ها و جوارح جمعیت به شمار می روند و باید برای آن ها ارزش و بهای زیادی قائل شد.همچنین جمعیت هلال احمر نگاهی پیشگیرانه و نقش مهمی در پیشگیری از آسیب ها دارد در این مسیر به مردم مهارت هایی را بیاموزید.

به گفته تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، جمعیت هلال احمر نگاه انسانی به افراد دارد این نگاه ریشه در فطرت و عترت دارد. جمعیت هلال احمر با سوابق طولانی اش تجربیات و توانایی گرانقدری دارد و مردم به جمعیت هلال احمر اعتماد دارند.

آیت الله سعیدی با تاکید بر اینکه اعتماد مردم به خدمات جمعیت هلال احمر بزرگترین سرمایه است و باید این اعتماد حفظ شود، خاطرنشان کرد: نشانی که بر روی هلال احمر است و جایگزین صلیب در سال 1876 میلادی شد نشان از خدمت کردن است مردم با دیدن این نشان در هر کجای دنیا باشند احساس می کنند منجی آمده است.

لازم به ذکر است، در ابتدای این دیدار، دکتر پیوندی؛رئیس جمعیت هلال احمر گزارشی از عملکرد جمعیت هلال احمر در حوادث گذشته و همچنین کمک به زلزله زدگان کرمانشاه ارائه داد.

اعطای نشان «فاطمی» به رئیس جمعیت هلال احمر

نشان حضرت فاطمه معصومه(س) و همچنین لباس خادمی آن حضرت از سوی تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) به رئیس جمعیت هلال احمر اعطا شد.

طی مراسمی با حضور دکتر علی اصغر پیوندی در حرم حضرت فاطمه معصومه(س) در شهر مقدس قم، نشان فاطمی آن حضرت و همچنین لباس خادم افتخاری حرم مطهر فاطمه معصومه(س) از سوی آیت الله سعیدی به رئیس جمعیت هلال احمر اعطا شد.

بنابراین گزارش؛ نشان فاطمی حضرت فاطمه معصومه (س) از نشان های خاص حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) است که به معدود افرادی که خدمتگزار آستان مطهر ایشان هستند، اعطا می شود.

آیت الله صافی گلپایگانی:  کاش جای شما بودم

همزمان با هفته هلال احمر مسئولان ارشد جمعیت هلال احمر با آیت الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید شیعه  دیدار کردند. آیت الله صافی گلپایگانی بعد از استماع و تقدیر از سخنان دکتر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر، عنوان کرد: اقدامات خداپسندانه و خیرخواهانه هلال احمر در رفع نیازهای مردم موجب دلگرمی است و امیدوارم اعمال شما مورد پذیرش حق تعالی باشد. کاش من هم می توانستم جای شما باشم و به آسیب دیدگان خدمت کنم.

این مرجع تقلید شیعه تصریح کرد: وقتی با این روحیات به خدمت بپردازید ارزش زیادی به همراه دارد و اجری وصف ناشدنی خواهد داشت.

آیت الله صافی گلپایگانی با بیان اینکه شغلی که دارید از باب خرسندی مردم و رفع نیازها و خشنودی اهل بیت (ع) ارزش والایی دارد، خاطرنشان کرد: کار شما عبادت است بالاترین انسانیت در این کار نهفته است. انسانی که خوی انسانیت نداشته باشد انسان نیست.

این مرجع تقلید شیعه با سفارش به اینکه در مسیر انسان دوستی اهتمام ویژه ای اشته باشید؛ چرا که اعمال خیرخواهانه شما منطبق با دین است، بیان کرد: آموزه های قرآنی تاکید بر خدمت دارد در این باره برنامه های خدماتی خود را در قبال مردم آسیب دیده توسعه دهید.

آیت الله صافی گلپایگانی یادآور شد: گرفتاری های بندگان خدا را رفع کنید این کار پسندیده است قدر فعالیت های خود را بدانید.

به گفته وی،  مجموعه عظیمی را در خدمت به کار گرفته اید در خدمت صادقانه گرفتاران و بیماران را دریابید و برای رضایت خدا و اهل بیت(ع) قدم بردارید.

این مرجع تقلید شیعه با اشاره به اینکه هر چه بیشتر نیازهای مردم را رفع کنید و توفیق خدمت پیدا کنید در زندگی موفق تر خواهید بود. عنوان کرد: این مسائل در نوع دوستی و خدمت به بشر مربوط به دین است، اهل بیت(ع) به همه ابعاد زندگی اهتمام داشتند و این مسئله بزرگی است.

خیرین و داوطلبان می توانند بخشی از مشکلات مردم را حل کنند

لازم به ذکر است، در ابتدای این دیدار دکتر پیوندی به تفصیل گزارش هایی از عملکرد جمعیت هلال احمر در حوادث گذشته ارائه داد و گفت:خیرین و داوطلبان می توانند با حضور خود بخش زیادی از مشکلات مردم را رفع کنند.

وی تصریح کرد: فضای جمعیت بسیار خوب است. اتحاد دوستی و دوری از خشونت و توجه به خدا و کمک به هم نوع و حس نوع دوستی برآمده از آموزه های اسلام است.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: هر کجا که مشکلی پیش بیاید و دردمندی وجود داشته باشد، فارغ از دین و نژاد و قومیت، جمعیت هلال احمر برای امدادرسانی پیش قدم است و در همین راستا کمک های زیادی به  آسیب دیدگان داخل و خارج از کشور انجام شده است.

آیت الله نوری همدانی: اقدامات هلال احمر در خدمت رسانی به مردم فضیلت وعبادت است

آیت الله حسین نوری همدانی با ابراز خرسندی از فعالیت های این نهاد مردمی، عنوان کرد:خداوند بندگانی دارد که برای خدمت در مواقع خاص تلاش می کنند و در جهت رفع احتیاجات مردم قدم برمی دارند.

این مرجع تقلید شیعه با بیان اینکه اقدامات هلال احمر در خدمت رسانی به مردم فضیلت و عبادت بوده و از جایگاه والایی برخوردار است، افزود: مردم احتیاج به کمک دارند و کمک به بندگان در درگاه خداوند موجب تقرب می شود و همه تلاش شما عبادت است.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه نفس و قدم شما منشاء عبادت، فرهنگ و نیت انسان است و همه اقدامات شما فضیلت محسوب می شود؛ چرا که موجب خشنودی خدا و مردم می شود، ادامه داد: هر کس خوبی کند آثار و برکاتش به خودش برمی گردد چون در جهت رفع مشکلات و ایجاد شادمانی گام برداشته و این امر کاری مهم و عالی مرتبه است.

این مرجع تقلید شیعه خاطرنشان کرد:باید هفته یک بار در رسانه های عمومی برای مردم سخنرانی کنید و مردم را با وظایف و خدمات خود آشنا سازید.

وی با تاکید بر اینکه خلقت دنیا خالی از حوادث نیست و افرادی مانند شما باید آماده باشند تا به فریاد مردم برسند، تصریح کرد:این امر باید فرهنگ سازی شود و مردم از نزدیک با فعالیت های شما آشنا باشند.

آیت الله نوری همدانی یادآور شد: در حادثه دردناکی که برای مردم مسلمان میانمار اتفاق افتاد، کمک های ارزشمندی انجام شد و باید در هر جریانی بیدار باشیم و به فریاد ستمدیدگان برسیم.

وی به جامعیت نهج البلاغه اشاره کرد و یادآور شد: بعد از قرآن کریم کتابی به جامعیت نهج البلاغه نداریم در این کتاب بزرگ بر لطف و عنایت به مردم تاکید شده است مردم یا مسلمان و برادر دینی هستند و یا انسان هستند و توجه به مردم مهم است زیرا بالاترین عبادت خدمت به مردم است.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان اینکه شغل شما سراسر حسنه و ثواب و فضیلت است، خاطرنشان کرد:هرشغلی علامت روحیه و فرهنگ انسانی است، شغلی مانند خدمت در هلال احمر که با رفع گرفتاری های مردم در ارتباط است، دارای فضیلت و توفیق زیادی است.

جمعیت هلال احمر یاریگر آسیب دیدگان و امانت دار مردم است

در ادامه این دیدار، دکتر علی اصغر پیوندی؛ رئیس جمعیت هلال احمر گزارشی از روند خدمت رسانی به هموطنان در زلزله آبان ماه کرمانشاه،انتقال پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیما،امدادرسانی به هموطنان در برف و کولاک و سیل و آبگرفتگی و طوفان اخیر و ... ارائه داد  و افزود: از رسالت های مهم جمعیت هلال احمر رسیدگی به مشکلات مردم و کاهش تلفات و مصدومان و همدردی با نیاز مردم در سطح ملی و منطقه ای است و خدا را شاکریم در کمک به مسلمانان میانماری در قالب کمک های دارویی و اقلام مورد نیاز و کمک به مردم سوریه، یمن و هرجایی که فریاد مظلومی بلند بوده در منطقه جامه عمل پوشاندیم.

وی خاطرنشان کرد:در بحث جوانان در حوزه فرهنگی تلاش های خوبی صورت گرفته است و علاوه بر امداد و نجات فعالیت های فرهنگی و اجتماعی را به ثمر نشانده ایم و از غنچه های هلال تا فعالیت طلاب و اساتید حوزه همگی تحت عنوان کانون های هلال متمرکز است.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه به کمک خیرین در رده های مختلف در اموری که احساس می کنیم نیاز وجود دارد وارد صحنه می شویم، خاطرنشان کرد:جمعیت هلال احمر یاری گر آسیب دیدگان و امانت دار مردم در حوادث است.

وی یادآور شد: در جایی قرار گرفته ایم که می توانیم امانت دار مردم باشیم و به آسیب دیدگان کمک کنیم فرصتی است که در هفته هلال احمر به مردم نزدیک شویم تا نقش آموزش و کسب مهارت در حوادث و پیشگیری از خسارات را فرا بگیرند.

به گفته پیوندی، شرایط اقلیمی ایران به گونه ای است که در مسیر حوادث مختلفی قرار دارد، ما راه دشواری در پیش داریم امید است بر اساس تعالیم الهی و با رهنمون های بزرگان توفیق خدمت یابیم.

بررسی راهکار‌های گسترش تقویت ارتباط جمعیت هلال احمر با نهاد‌های حوزوی

حجت الاسلام و المسلمين اعرافي در ديدار رئيس و مسئولان جمعيت هلال احمر کشور با اشاره به جايگاه رفيع کمک رساني و امداد به حادثه ديدگان و نيازمندان در فرهنگ اسلامي گفت: جمعيت هلال احمر با تکيه بر اصل مهم کمک به ديگران بدون در نظر گرفتن مولفه هاي ديني و مذهبي سهم بسياري در کاهش آلام و درد و رنج هاي افراد حادثه ديده و نيازمند به کمک در اقصا نقاط جهان دارد.

وي با تاکيد بر ضرورت گسترش همکاري ها و تعامل بين حوزه و هلال احمر با هدف بهره گيري از ظرفيت هاي دو طرف تصريح کرد: اين نهاد مي توانند در ارائه آموزش هاي کاربردي، فرهنگ سازي  اجراي طرح هاي پژوهشي و علمي، گسترش سطح خدمات در امداد و نجات با يکديگر تعامل و همکاري کنند.

مدير حوزه هاي علميه افزود: انتقال و آموزش مهارت هاي امداد و نجات به طلاب حوزه هاي علميه و دانش آموختگان و دانشجويان جامعه المصطفي العالميه زمينه ساز افزايش و تقويت ارائه خدمات در حوادث و امدادرساني به افراد مختلف در داخل و خارج کشور مي شود.

حجت الاسلام و المسلمين اعرافي همچنين بر ضرورت تدوين برنامه هاي راهبردي و کلان در ابعاد مختلف و براي هر يک از نهادها براساس اسناد بالادستي تاکيد کرد.

وي در پايان خواستار نگاه جامع و فرابخشي همه نهادها در برابر حوادث و فرهنگ سازي در زمينه انجام اقدامات پيشگيرانه با هدف کاهش آسيب ها و تلفات در حوادث و بلايا شد.

دکتر علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر کشور نیز در دیدار با آیت الله اعرافی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های جمعیت هلال احمر اظهار داشت: اصل کرامت انسانی، ترویج صلح، ارتقاء سلامت و امداد و نجات از مهمترین رویکردهای جمعیت هلال احمر به شمار می رود.

وی امداد و نجات را پیشانی فعالیت های جمعیت هلال احمر دانست و یادآور شد: با توجه به تلاش و کوشش تمام هلال احمری ها، این جمعیت در سال های اخیر و در مواجه با حوادث طبیعی پاسخ مناسبی را از خود نشان داد.

رئیس جمعیت هلال احمر کشور ضمن اشاره به حضور پررنگ جمعیت هلال احمر در مباحث بین المللی و حمایت از مسلمانان جهان، خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر بدون توجه به نژاد، قومیت، ملیت و مذهب، به ندای همه مضلومان و آسیب دیدگان جهان پاسخ می دهد.