امروز   دوشنبه   مورخ   02/ارديبهشت/1398   ساعت 10:55
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 25/ارديبهشت/1397
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 440
کد خبر : 2903
بیمارستان‌های غزه تعطیلی ندارد

پس از تشدید خشونت‌ها در چند هفته اخیر:

بیمارستان‌های غزه تعطیلی ندارد

 انتظار بر این است که جمعه‌ها روز نماز جمعه و استراحت باشد، اما از زمان خشونت‌ها در غزه، جمعه تبدیل به شلوغ ترین روز هفته برای کارکنان بیمارستان‌ها شده است؛ با وجود کمبود منابع و قطعی مرتب برق، روزهای جمعه بیمارستانهای غزه با سیل زخمی‌های نیازمند درمان، روبه‌رو است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران، پرستاری می گوید: «تمام هفته منتظر جمعه هستیم و با خود فکر می کنیم، این جمعه چطور می گذرد.» تحت هر شرایطی، جمعه‌ها همه دکترها و پرستارها از صبح زود سر شیفت حاضر هستند.
نوار غزه؛ وسط عمل جراحی، اتاق عمل برای چند لحظه به طور کامل تاریک شد. فقط دو نمایشگر کوچک علایم حیاتی بیمار روشن بودند، وقتی برق آمد، کادر پزشکی به کار خود ادامه داد. چند هفته پیش و همزمان با افزایش خشونت‌ها در منطقه مرزی غزه، حدود 2 هزار زخمی نیازمند درمان اورژانسی بودند.
به گفته پزشکان و پرستاران، بحران اخیر، زخم جنگ سال 1393 را برای آنها تازه کرد، تعدادی از کارکنان بیمارستان از اینکه کار بیشتری از دستشان بر نمی‌آمد، ناراضی بودند.
بخش خدمات درمانی غزه درنتیجه کمبود دارو و ملزومات درمانی، محدودیت‌های شدید جابه‌جایی، بحران مزمن انرژی و وضع بد اقتصادی این منطقه، برای تامین نیاز سیل مجروحان با چالش شدیدی مواجه شده است.
کارکنان بیمارستان دچار مشکل الویت‌بندی هم هستند. دکتر احمد، یکی از پزشکان بیمارستان اندونزیایی غزه، می گوید: «هر روز باید تصمیم بگیرم که کدام بیمار را مرخص کنم و کدام یک را نگه دارم و می دانم که اگر بیماری را مرخص کنم خدمات درمانی مورد نیازش را در خانه دریافت نمی کند؛ اما اگر هم  او را ترخیص نکنم، شاید به اندازه کافی تخت نداشته باشیم.»
کارکنان بیمارستان معنی مشکلات مالی را به خوبی می دانند، زیرا بعضی از آنها حتی کرایه آمدن به محل کار را ندارند، اما با همه این مشکلات، جمعه‌ها که شلوغ ترین روز کاری آنهاست، خونسرد و آماده، سرکار هستند، به سرعت وضعیت هر بیمار را بررسی می کنند، بستگان را آرام می کنند و به کار مشغول می شوند.
فضای آرام و ساکت بیمارستان ناگهان تغییر می کند: آمبولانس‌ها می رسند و مجروحان به همراه دوستان و بستگانشان به سرعت به داخل بیمارستان منتقل می شوند و فضایی احساسی بر بیمارستان حاکم می شود. هر کمکی به کار گرفته می شود: دانشجویان پزشکی هم داوطلبانه به کمک می آیند.
ریم، دانشجوی پزشکی، می گوید: « اولین باری است که در شرایطی مثل این هستم. ابتدا ترسیده بودم، اما بعد شروع کردم به فکر کردن درباره این شرایط و به کار ادامه دادم.»
فضا پر از اضطراب است، با این حال همه می دانند که چه کار کنند؛ زیرا برنامه های اورژانسی از پیش آماده شده است. پزشکان و پرستاران ساعت‌های زیادی برای پاسخگویی به نیاز مجروحان کار می کنند، اما هیچ اثری از خستگی و ضعف از خود نشان نمی دهند.
بیمارانی که مورد اصابت گلوله جنگی قرار گرفته اند، احتیاج به درمان زیادی دارند. وقتی جسم آنها درمان می شود، زخم روانی همچنان باقی می ماند.
کمیته بین المللی صلیب سرخ با فراهم کردن ملزومات پزشکی، تجهیزات جابه‌جایی بیماران و خدمات تخصصی و آموزشی از بیمارستانهای غزه پشتیبانی می کند. بخش اوژانس سریعا تمیز می شود تا برای بیماران بعدی آماده باشد.
در چند هفته اخیر پزشکان و پرستاران برای درمان سیل زخمی‌ها و در شرایط  کمبود نیروی انسانی، به کار خود ادمه داده اند؛ مدیریت سیل زخمی‌ها در شرایط کمبود دارو و ملزومات درمانی برای ارائه خدمات در غزه، کار دشواری است.
یکی از چالشهای مهم تکاپوی بحران اخیر و ادامه جریان عادی، ارائه خدمات درمانی به صورت همزمان است. تمام جراحی‌هایی که حیات بخش نبوده، کنسل شده است. بیمارستان‌ها فقط روزی 4 ساعت برق دارند. پزشکان و پرستاران بعد از یک روز پر اضطراب، بیرون بیمارستان استراحت کوتاهی می کنند. آمبولانس‌ها آماده پاسخ گویی به تماس اورژانسی بعدی هستند.