امروز   دوشنبه   مورخ   02/ارديبهشت/1398   ساعت 10:34
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 26/ارديبهشت/1397
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 749
کد خبر : 2907
اعلام آمادگی هلال احمر ایران برای ارائه آموزش های امدادی به صلیب سرخ گرجستان

بازدید رئیس صلیب سرخ گرجستان از سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر/ اعلام آمادگی هلال احمر ایران برای ارائه آموزش های امدادی به صلیب سرخ گرجستان

 رئیس صلیب سرخ گرجستان به همراه معاون دبیرکل و رئیس بخش مدیریت سوانح و هماهنگ کننده بخش ارتباطات صلیب سرخ از بخش های مختلف سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، ناتیا لولادزی؛ رئیس صلیب سرخ گرجستان به همراه کاخا ممولادزی؛ معاون دبیرکل و رئیس بخش مدیریت سوانح و آنا تالاخادزی؛ هماهنگ کننده بخش ارتباطات صلیب سرخ از بخش های مختلف سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر بازدید کرد.

ناتیا لولادزی؛ رئیس صلیب سرخ گرجستان گفت: درباره حضور موفق سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در ارائه خدمات به زلزله‌زدگان کرمانشاه مطالب بسیاری مطالعه کرده و شنیده بودم.

وی ادامه داد: همکاری صلیب سرخ گرجستان با جمعیت هلال احمر ایران به درگیری گرجستان و روسیه در سال 2008 باز می‌گردد و در این زمینه جمعیت هلال احمر ایران کمک‌های شایان از جمله ارسال چادر امدادی به گرجستان داشته است.

به گفته لولادزی، صلیب سرخ گرجستان همانند جمعیت هلال احمر ایران، سازمانی منسجم و وسیع همچون سازمان امداد و نجات ندارد، اما پس از فروپاشی شوروی سابق سعی کردیم محلی را برای امداد و نجات ایجاد کنیم که مهمترین فعالیت این مرکز، تمرکز بر مدیریت سوانح است و از آنجاییکه صلیب سرخ گرجستان معین دولت در جست و جو، تغذیه و اسکان اضطراری و همچنین عملیات نجات است؛ در سوانح همکار دولت محسوب شده و دولت نقش هماهنگ کننده را در منابع خصوصی و دولتی بر عهده دارد.

وی با تاکید بر اینکه تمرکز دولت گرجستان بر مدیریت سوانح و تقویت تیم‌های پاسخگو در سوانح در صلیب سرخ است، بیان کرد: سال گذشته در مجمع عمومی که در کشور ترکیه برگزار شد یادداشت تفاهمی با جمعیت هلال ایران با تاکید بر فعالیت‌های بشردوستانه به‌ویژه تبادل تجربیات و اخذ تجارب ارزنده این جمعیت در مقوله امداد و نجات و مدیریت سوانح امضاء کردیم.

رئیس صلیب سرخ گرجستان ادامه داد: در نظر داریم با مذاکره با جمعیت‌های ملی منطقه؛ مرکز منطقه‌ای مدیریت و پاسخگویی به سوانح را جهت ارتقاء سطح ارائه خدمات به کشورهایی چون ارمنستان و گرجستان و... ایجاد کنیم.

در ادامه مرتضی سلیمی؛ رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر هم با اشاره به مانور مشترک و انعقاد تفاهم نامه‌ای که بزودی با کشور ارمنستان به امضا خواهد رسید، گفت: سازمان امداد و نجات در آموزش تیم‌های امداد و نجات این کشور توانمندی خاصی دارد و می تواند در زمینه‌هایی چون دوره‌های فرماندهی عملیات و مدیریت بحران، جست و جو و نجات در کوهستان و همچنین سگ‌های زنده‌یاب و... هم آموزش های لازم را ارائه دهد.

لازم به ذکر است، در ادامه رئیس صلیب سرخ گرجستان و هیات همراه از قسمت‌های مختلف سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر بازدید و ابراز امیدواری کردند روزی توان نرم‌افزاری و سخت‌افزاری صلیب سرخ گرجستان نیز همانند جمعیت هلال احمر ایران شود.