امروز   چهارشنبه   مورخ   01/خرداد/1398   ساعت 11:33
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 29/ارديبهشت/1397
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 695
کد خبر : 2915
هرگونه ریسک استفاده از تسلیحات هسته‌ای غیر قابل قبول است

درخواست رئیس کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ از دولت‌ها، رهبران جهان و شهروندان:

اقدامات لازم برای گوشزد کردن خطر فزاینده استفاده از تسلیحات هسته‌ای انجام شود/ هرگونه ریسک استفاده از تسلیحات هسته‌ای غیر قابل قبول است

 

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ با درخواست از دولت‌ها، رهبران جهان و شهروندان خواست تا در زمینه خطر فزاینده استفاده از تسلیحات هسته‌ای اقدامات لازم را انجام داده و بر این نکته تاکید کنند که استفاده از تسلیحات هسته‌ای منجر به وقوع سانحه بشردوستانه فاجعه‌آمیز و غیرقابل جبران می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر متن پیام پیتر مائورر، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ خطاب به دولت‌ها، رهبران جهان و شهروندان به شرح ذیل است:«کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ از تمام دولت‌ها، رهبران جهان و شهروندان درخواست می‌کند تا در زمینه خطر فزاینده استفاده از تسلیحات هسته‌ای اقدام لازم را انجام دهند. استفاده از تسلیحات هسته‌ای چه در منطقه‌ای خاص یا در بین قدرت‌های اصلی منجر به وقوع یک سانحه بشردوستانه فاجعه‌آمیز و غیرقابل جبران می‌شود.
چنانچه امروز درگیری هسته‌ای اتفاق بیفتد، هیچ طرح و ظرفیت بین‌المللی برای پاسخگویی مناسب به آن و حتی استفاده محدود از تسلیحات هسته‌ای وجود ندارد. بنابراین، تنها راه درست اقدام به پیشگیری است. ما خواهان تلاش‌های فوری به منظور حصول اطمینان از عدم استفاده دوباره از تسلیحات هسته‌ای برای همیشه هستیم.
پیشگیری از وقوع فاجعه جهانی هسته‌ای مستلزم اقدام فوری تمام دولت‌ها است، دولت‌هایی که دارای تسلیحات هسته‌‌ای هستند و هم‌پیمانان آنها باید فورا اقداماتی را در زمینه کاهش خطر تسلیحات هسته‌ای و در نهایت حذف آن انجام دهند. تمام اعضای سایر جامعه بین‌المللی برای حصول اطمینان از اقدام دولت‌ها در این زمینه سهم دارند. دولت‌های عضو معاهده منع تسلیحات هسته‌ای (NPT) باید از کنفرانس بازبینی سال 2020 و کمیته آمادگی آن که در آوریل سال 2018 برگزار شد، بهره بگیرند تا کنار گذاشتن تهدیدات و مدرن کردن انبار‌های هسته‌ای را اجرایی کرده و به سمت اجرای کامل تعهدات  سال 2010 و کاهش سلاح‌های هسته‌ای، کاهش خطر و سایر اقدامات موثر جهت خلع سلاح هسته‌ای را اجرایی کنند.
همچنین دولت‌ها باید اقدامات اساسی را برای پیوستن به معاهده منع تسلیحات هسته‌ای (NPT) سال 1972، معاهده جامع منع آزمایشات هسته‌ای، معاهده منع تسلیحات هسته‌ای سال 2017 و همچنین سایر معاهدات خلع سلاح و منع تسلیحات هسته‌ای که هنوز عضو آنها نیستند، اتخاذ و کاملا مفاد این معاهدات را اجرا کنند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با توجه به افزایش خطر استفاده از تسلیحات هسته‌ای این درخواست را از جهانیان دارد، با توجه به کاهش مستمر محدودیت‌های قبلی و ورود تهدیدات استفاده از تسلیحات هسته‌ای به جریانات اصلی سیاسی، شاهد تغییرات احتمالی از تمرکز بر عدم استفاده از تسلیحات هسته‌ای یا حذف این قبیل سلاح‌ها ‌باشیم.»
در ادامه این پیام آمده است: «امروزه در درگیری‌های نظامی که دولت‌های هسته‌ای و هم‌پیمان‌های آنها به کرات حضور دارند، خطر استفاده از تسلیحات هسته‌ای بیشتر از خطرات جنگ سرد خواهد بود. دبیرکل سازمان ملل اخیرا به شورای امنیت هشدار داد که "جنگ سرد.... با ماهیتی متفاوت بازگشته است. به نظر می‌رسد، روش‌ها و اقدامات حفاظتی که سابقا برای مدیریت خطرات رو به افزایش وجود داشت، دیگر وجود ندارد. " برنامه‌های دولت‌های دارای تسلیحات هسته‌ای استفاده از این قبیل تسلیحات در زمینه‌های گسترده و مختلف است. علاوه بر این، سیستم‌های فرماندهی و کنترل آنها در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیرتر است. مشخص است، کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ اطلاع دارد که تمام دولت‌ها، بویژه آن دسته از دولت‌هایی که دخیل در درگیری‌های واقع در مناطق ناپایدار جهان هستند، با چالش‌های امنیتی پیچیده‌ای از قبیل خطرات امنیتی برای خودشان و هم‌پیمانان خود مواجه هستند. در حال حاضر، درگیر‌ی‌های منطقه‌ای با رقابت‌های جهانی در آمیخته است. مجموعه درگیری‌های گسترده بدون برخورداری از هیچ راه‌ حل سیاسی ادامه می‌یابند. هنوز معرفی تسلیحات هسته‌ای و تهدیدات به استفاده از آنها درگیری‌هایی از این قبیل را خطرناک‌تر می‌‌کند و خطر جنگ افروزی جهانی را افزایش می‌دهد که بدین سان رنج بسیاری برای بشر به همراه خواهد داشت. به واقع، در برخی موارد، ماهیت تسلیحات هسته‌ای و مزایای امنیتی مربوط به آنها دلایل ریشه‌ای تنش‌های حاصله است.
همچنین اطلاع داریم که در دو دهه گذشته، اقدامات قابل ملاحظه‌ای برای کاهش تعداد تسلیحات هسته‌ای از سطوح جنگ سرد انجام شده است. با این وجود، صرفا کاهش خطرات منجر به کاهش خطر استفاده از این تسلیحات با توجه به حقایق و خطرات فوق‌الذکر نخواهد شد. بدین ترتیب، فورا نیاز به اقدامات هماهنگ به منظور کاهش خطرات هسته‌ای است. دولت‌های برخوردار از تسلیحات هسته‌ای و هم‌پیمانان آنها مسئولیت خاصی بر عهده دارند. چنین اقداماتی به خوبی شناخته شده و شامل موارد ذیل می‌شود:
-    در ابتدا هرگز تعهدات مشخصی نسبت به استفاده از تسلیحات هسته‌ای نشده است.
-    حذف تسلیحات هسته‌ای از وضعیت هشدار
-    پیش‌بینی مانور‌های نظامی که پرتاب موشک‌ها یا سایر ابزار مرتبط با تسلیحات هسته‌ای را در برخواهند داشت.
-    استقرار مجدد مراکز مشترک هشدار اولیه برای مشخص نمودن رویداد‌های پیش‌بینی نشده و بی‌ثبات در زمان واقعی.
-    انجام اقداماتی برای پیشرفت در کاهش سریع نقش تسلیحات هسته‌ای در سیاست‌گذاری‌های امنیتی.
این درخواست ریشه در مطالبی دارد که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به واسطه تجربه خود در شهر‌های هیروشیما و ناکازاکی از 73 سال پیش به دست آورده و از این رو بیمارستان‌های صلیب سرخ ژاپن حتی تا به امروز به درمان هزاران بازمانده بمباران‌های اتمی ادامه می‌‌دهند. از این تجربه و از هر آنچه که از طریق تعامل با کارشناسان دولتی، سازمان ملل و سایر سازمان‌ها فرا گرفته‌ایم، مشخص می‌کند که:
-    نتایج فاجعه‌آمیز بشردوستانه ناشی از استفاده از تسلیحات هسته‌ای محدود به زمان و مکان نمی‌شود و به دنبال استفاده از این قبیل تسلیحات، قربانیان بیشتری در ماه‌ها و سال‌های آتی در لحظه انفجار و به واسطه ابتلا به مسمومیت رادیو‌اکتیو، سرطان‌ها و سایر بیماری‌ها جان خود را از دست خواهند داد.
-    امروزه هنوز هیچ ظرفیت یا برنامه بین‌المللی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به منظور پاسخگویی مناسب به استفاده از تسلیحات هسته‌ای وجود ندارد.
-    حتی استفاده از یک صد تسلیحات هسته‌ای از انبار‌های موجود برای اهداف شهری منجر به برودت درجه حرارت جهانی و سرما، کوتاه شدن فصل رشد، کمبود مواد غذایی در بخش‌های زیادی از جهان و مرگ و میر بیش از یک میلیارد نفر می‌گردد.»
رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در این پیام تاکید کرده است: «این درخواست کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ بیانگر نگرانی‌های فوری تمامی اجزای نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر از جمله 190 جمعیت ملی و میلیون‌ها داوطلب سراسر جهان است. فقط در ماه نوامبر گذشته، نهضت قویا به خطر رو به افزایش استفاده از تسلیحات هسته‌ای هشدار داد و تاکید کرد که هرگونه ریسک استفاده از تسلیحات هسته‌ای غیر قابل قبول است و نتایج فاجعه‌آمیز بشردوستانه‌ای به همراه خواهد داشت. با یکدیگر برنامه عمل چهار ساله‌ای را اتخاذ کرده‌ایم تا اطمینان حاصل شود که از تسلیحات هسته‌ای مجددا استفاده نخواهد شد و این قبیل تسلیحات حذف می‌شود.
اینجانب سه سال قبل در بیانیه خود در زمینه تسلیحات هسته‌ای که خطاب به نیرو‌های دیپلماتیک در ژنو و قبل از کنفرانس بازبینی منع تسلیحات هسته‌ای (NPT) سال 2015 ایراد شد، چنین نتیجه‌گیری کردم که هم‌اکنون بیشتر از گذشته اطلاع داریم که ریسک ناشی از تسلیحات هسته‌ای بالاست و خطرات بسیار واقعی هستند. برای دولت‌ها و تمام آن دسته افرادی که بر آنها تاثیرگذار هستند، زمان آن فرا رسیده تا به سرعت وارد عمل شوند و برای پایان دادن به استفاده از تسلیحات هسته‌ای تصمیم‌گیری کنند.
در اکثر مواقع، جامعه بین‌الملل قادر به پیشگیری از بحران‌های پیش‌بینی شده؛ نبوده است. این بار ضروری است از فاجعه قریب‌الوقوع هسته‌ای پیشگیری کنیم. به ندرت اقدام جمعی برای کاهش خطرات تسلیحات هسته‌ای و حرکت به سمت حذف آنها فوری‌تر تلقی شده است.»