امروز   دوشنبه   مورخ   02/ارديبهشت/1398   ساعت 14:35
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 17/مرداد/1397
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 499
کد خبر : 3173
نذری به وسعت مهربانی آب

از ارائه خدمات سلامت تا برپایی ایستگاه‌های شادی و نشاط

نذری به وسعت مهربانی آب

جمعیت هلال احمر به عنوان ارگان حاضر در تمام حوادث طبیعی و غیر طبیعی و در صحنه هایی که مردم نیاز به امداد دارند، حالا قدم به میدان گذاشته تا با آنچه در توان دارد، از رنج و درد مردم سیستان و بلوچستان بکاهد و در بحرانی چنین، در کنار مردم آسیب دیده باشد. 

سیستان و بلوچستان حدود ۲۰ سال است که درگیر خشکسالی بی‌سابقه شده و این خشکسالی زندگی مردمان استان را با بحرانی جدی مواجه کرده‌ است تا جایی که بی آبی در روستاها باعث شده بسیاری از کشاورزان، زمین‌ها و دام خود را رها کرده و به شهرها مهاجرت کنند و بسیاری دیگر هم در سکونت‌های غیررسمی حاشیه شهرها با کمترین امکانات و در فقر مطلق، روزگار بگذرانند. سخت تر شدن هر روزه شرایط زندگی مردم سیستان و بلوچستان، چیزی نیست که بتوان از کنار آن به سادگی گذشت؛ به همین دلیل است که جمعیت هلال احمر به عنوان ارگان حاضر در تمام حوادث طبیعی و غیر طبیعی و در صحنه هایی که مردم نیاز به امداد دارند، حالا قدم به میدان گذاشته تا با آنچه در توان دارد، از رنج و درد مردم سیستان و بلوچستان بکاهد و در بحرانی چنین، در کنار مردم آسیب دیده باشد. اجرای طرح ملی "نذر آب" هم دقیقا به همین منظور و با راهکارهایی چون اعزام کاروان سلامت از 19 استان به 19 شهرستان سیستان و بلوچستان برای ارائه خدمات درمان و سلامت به نیازمندان، اهدای تانکرهای آب رسانی و توزیع بسته های غذایی میان آسیب دیدگان از هفته گذشته و با حضور رئیس جمعیت هلال احمر در سیستان و بلوچستان به طور رسمی کلید خورده است.

در گزارش پیش رو، به اقدامات و خدمات کاروان های سلامت هلال احمر در شهرستان های سیستان و بلوچستان در راستای اجرای طرح "نذر آب" پرداخته ایم.

خدمت رسانی کاروان سلامت هلال احمر مازندران به بیش از 5 هزار نفر در میرجاوه

تیمهای تخصصی کاروان سلامت استان مازندران، مستقر در روستاهای شهرستان میرجاوه استان سیستان و بلوچستان تا کنون به بیش از 5 هزار نفر از ساکنان منطقه خدمات متنوع سلامت ارائه کردند.

ویزیت رایگان پزشکان عمومی، متخصص، تزریقات و پانسمان، خدمات نوار قلب، خدمات تست قندخون و سرم تراپی، توزیع بروشور اطلاع رسانی و برپایی کلاس و همچنین ارائه آموزش کمکهای اولیه از جمله خدمات ارائه شده در این کاروان بوده است.

برپایی ایستگاههای بازی و نشاط، مهارت و اندیشه، خلاقیت و مهارت های زندگی و همچنین توزیع پک های بهداشتی و 25 دستگاه تانکرآب، از دیگر اقدامات کاروان مهربانی هلال احمر مازندران در روستاهای جون آباد، توحید آباد، لادیز، شیشه ای، خاکریزه و بیدلنگ شهرستان میرجاوه اعلام شده است.

بهره مندی ۵۰۸ زابلی از خدمات کاروان سلامت هلال احمر اردبیل

معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر استان اردبیل هم از ارایه خدمات پزشکی و بهداشتی به ۵۰۸ نفر از مردم شهرستان زابل طی روز دوم استقرار کاروان سلامت خبر داد. عزت اله ضربی در حاشیه حضور کاروان های سلامت جمعیت هلال احمر استان اردبیل در شهرستان زابل با اعلام این خبر افزود: در روز دوم ۴۵۰ بسته آب به منظور ارتقای سطح سلامت و بهداشت مردم منطقه توزیع شده است.

ویزیت رایگان بیش از 3 هزار سراوانی توسط کاروان سلامت هلال احمر اصفهان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان گفت: با حضور کاروان سلامت جمعیت هلال احمر استان اصفهان، تاکنون بیش از  3 هزار و 100 نفر از ساکنان شهرستان سراوان توسط پزشکان متخصص، عمومی و دندانپزشک داوطلب هلال احمر به طور رایگان معاینه و درمان شدند.

دکتر محسن مومنی تصریح کرد: از زمان استقرار تیم اعزامی هلال احمر استان اصفهان تعداد یک هزار و 55 نفر توسط پزشکان عمومی، 474 نفر توسط پزشکان متخصص، 225 نفر توسط دندانپزشکان ویزیت رایگان شده و هزار و 408 نفر از خدمات پیراپزشکی کاروان بهره مند شدند.

دکتر مومنی در بخش دیگری از سخنان خود یاد آور شد: علاوه بر ارایه خدمات درمانی و پزشکی، برای 483 نفر از دانش آموزان منطقه  خدمات مشاوره تحصیلی، 368 نفر خدمات غربالگری و آموزش دیابت، 124 نفر معاینه فیزیکی – حرکتی توسط کارشناسان توانبخشی و 83 نفر خدمات شنوایی سنجی ارایه  شد.

به گفته وی ارایه خدمات مشاوره ای به 173 نفر، برگزاری کارگاه کارآفرینی و توانمندسازی برای 258 نفر و ارایه خدمات فرهنگی و اجتماعی به 256 نفر از ساکنین منطقه و توزیع 265 بسته فرهنگی از دیگر اقدامات کاروان سلامت جمعیت هلال احمر استان اصفهان بوده است.

ویزیت رایگان 648 نفر، برگزاری کلاس‌های آموزشی و اهدای هدایا به کودکان توسط هلال احمر قم

کاروان سلامت جمعیت هلال احمر استان قم نیز در شهرستان سرباز ویزیت رایگان مردم، کلاس‌های آموزشی و اهدای هدایا به کودکان این شهرستان را در دومین روز کاری خود اجرا کرد.

امیر حسین علیمردانی با اشاره به فعالیت کاروان سلامت این جمعیت در دومین روز کاری خود در شهرستان سرباز اظهار کرد: پزشکان داوطلب کاروان سلامت، 648 نفر از مردم این شهرستان را به صورت رایگان ویزیت کردند.

بهره مندی بیش از 2200 نفر از خدمات درمانی کاروان سلامت هلال احمر

سعید کنعانی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی با اشاره به حضور کاروان سلامت جمعیت هلال احمر استان آمتشکل از پزشکان متخصص و عمومی و پیراپزشکان و کارشناسان بهداشت محیط و تغذیه و کارشناسان مامایی و تکنسین های دارویی، در دو روز گذشته در سیستان و بلوچستان گفت: این کاروان به بیش از 2200 تن از مراجعه کنندگان خدمات درمانی و مشاوره ای ارائه کردند.

وی به انواع خدمات ارائه شده اشاره کرد و افزود: در این 2 روز قریب به 180 تن از مراجعه کنندگان توسط متخصص مغز و اعصاب ویزیت شده و بالغ بر 350 تن از بانوان توسط ماما مورد معاینه قرار گرفته و به 131 تن از اهالی مشاوره های روانشناسی توسط روانشناسان ارائه شد.

کنعانی خاطر نشان کرد: 500 تن از اهالی بخش کورین، توسط پزشکان عمومی و 234 تن توسط متخصصین اطفال و 356 تن توسط متخصصین داخلی ویزیت و 220 تن از بیماران از خدمات تزریقات و نوار قلبی و سونوگرافی کاروان سلامت جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی  بهره مند شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همچنین به ایجاد فضای مفرح و شاد برای کودکان اشاره کرد و افزود: جهت ایجاد روحیه نشاط، بیش از 137 بسته لوازم نقاشی و بازی میان کودکان توزیع شد.

ویزیت رایگان بیش از 850 نفر از مردم شهرستان دلگان در سیستان و بلوچستان

جلال بحرینی معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر استان یزد گفت: کاروان سلامت هلال احمر یزد در اولین روز کاری خود بیش از 850 نفر از مردم شهرستان دلگان را به صورت رایگان ویزیت کرد.

وی افزود: در این طرح متخصص اطفال، عفونی، اورولوژی، زنان و زایمان،داندانپزشک، داخلی و پزشک عمومی ،کارشناس تغذیه، روانشناس، کارشناس بهداشت محیط، ماما، رادیولوژی، طب سنتی و جراح به منظور ارائه خدمات بشردوستانه و با هدف تسکین آلام بشری و کمک به نیازمندان برای ارتقای سلامت مردم شهرستان دلگان به صورت کاملا داوطلبانه و رایگان ویزیت کردند.

ویزیت رایگان بیش از 700 نفر توسط کاروان سلامت هلال احمر گیلان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان گفت: با حضور کاروان سلامت و معیشت جمعیت هلال احمر، 729 نفر از ساکنان دهستان سند میرثوبان توسط پزشکان داوطلب هلال احمر به طور رایگان توسط پزشکان متخصص، عمومی و دندانپزشک معاینه و درمان شدند.

مهدی ولی پور با اعلام این خبر افزود: با توجه به لزوم کمک رسانی به مردم تحت تاثیر خشکسالی های اخیر کشور، کاروان سلامت و معیشت هلال احمر استان همگام با سایر استانها با اعزام 20 نفر پزشک متخصص و عمومی، ماما، پیراپزشک، امدادگر و پرسنل به منظور کمک به درمان مردم آسیب دیده منطقه به مدت یک هفته در این استان مستقر شد.

وی افزود: از زمان استقرار تیم اعزامی هلال احمر استان 22 هزار باکس آب معدنی بین ساکنین 21 روستای منطقه چابهار توزیع شد.

ارائه خدمات درمانی به 670 بیمار در شهرستان فنوج

مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس از ارائه خدمات درمانی به 670 بیمار نیازمند در بخش کتیچ شهرستان فنوج استان سیستان و بلوچستان در روز اول فعالیت کاروان سلامت این جمعیت خبر داد. فیض الله جعفری اظهار کرد: از این تعداد حدود 250 بیمار به پزشکان متخصص و مابقی به پزشکان عمومی و پیراپزشکان مراجعه کردند.

 

وی با بیان اینکه کاروان سلامت استان فارس متشکل از پزشکان متخصص زنان و زایمان، پوست، طب سنتی، پزشکان عمومی، پیراپزشکان و اعضای داوطلب تیم های سحر و بهداشت و درمان اضطراری است، افزود: علاوه بر خدمات درمانی، ارائه مشاوره های مربوط به سلامت روان و خانواده، مهارت های زندگی، پیشگیری از اعتیاد و مقابله با اضطراب ها و افسردگی ها، در دستور کار روانشناسان بالینی این تیم قرار دارد.