امروز   دوشنبه   مورخ   02/ارديبهشت/1398   ساعت 14:50
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 29/مرداد/1397
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 362
کد خبر : 3211
اختصاص 3 میلیارد و 100 میلیون تومان از سوی دولت برای خانواده‌های داغدار زلزله کرمانشاه

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر خبر داد:

اختصاص 3 میلیارد و 100 میلیون تومان از سوی دولت برای خانواده‌های داغدار زلزله کرمانشاه/ معاینه 44 هزار و 177 نفر در سیستان و بلوچستان همزمان با اجرای طرح ملی «نذر آب»

 

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر با اعلام اختصاص 3 میلیارد و 100 میلیون تومان اعتبار از سوی دولت برای پرداخت به 620 خانواده‌ای که در زلزله کرمانشاه یکی از افراد خانواده آنها فوت شده است، گفت: بر این اساس تا قبل از عید غدیر به بازماندگان این خانواده‌ها معادل 5 میلیون تومان پرداخت خواهد شد. 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، مهندس محمود محمدی‌نسب در نشست با خبرنگاران ضمن تقدیر و تشکر از زحمات همه خبرنگاران و عکاسان همراه هلال‌احمر، گفت: ما همواره به خبرنگاران حوزه هلال‌احمر تشکر ویژه بدهکاریم چراکه کار خبری در این حوزه همواره با دشواری‌های خاصی همراه بوده و با این حال همواره شاهدیم که خبرنگاران و عکاسان این حوزه با همدلی و همراهی در کنار هلال‌احمر بوده‌اند.

وی همچنین درباره جزئیات اجرای طرح «نذر آب» در استان سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: این طرح در سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر برای کمک به عوارض خشکسالی و تامین آب شرب مورد نیاز مردم راه‌اندازی شد و به مرور در استان‌های درگیر خشکسالی چون کرمان و خراسان جنوبی نیز اجرایی خواهد شد.

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اینکه مدیریت مسائل مرتبط با خشکسالی در 19 شهرستان درگیر خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان به یکی از استان‌های کشور سپرده شده است، افزود: هم‌اکنون دو سوم کشور به صورت مستقیم به موضوع خدمت‌رسانی برای کمک به رفع بحران خشکسالی در سیستان و بلوچستان ورود کرده‌اند و پس از شناسایی 521 روستای استان، تامین آب شرب این روستاها در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه برای تداوم اجرای طرح نذر آب نیازمند تامین منابع مالی هستیم، گفت: 70 تانکر سیار باید 5 ماه در سال آب شرب مناطق نیازمند را تامین کنند بنابراین نیازمند مشارکت و کمک همه مردم کشور برای تداوم این طرح ملی هستیم.

به گفته محمدی‌نسب پویش «نذر آب» در سیستان و بلوچستان در سه موضوع خرید مخازن آب برای 521 روستا با 200 هزار نفر جمعیت، توزیع 50 هزار بسته غذایی یک ماهه میان نیازمندان و اعزام کاروان‌های سلامت از 19 استان کشور به 19 شهرستان استان و معاینه 44 هزار و 177 نفر اجرا شده است.

وی افزود: شماره حساب 66666 در همه بانک‌ها آماده دریافت کمک‌های مردمی است. علاوه بر این، هموطنان می توانند عدد 4 را به شماره 2099999 پیامک کرده یا شماره گیری کد USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» با پرداخت روزانه هزینه یک بطری آب معدنی در این طرح مشارکت کنند.

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر همچنین درباره جمع‌آوری 65 میلیارد تومان کمک نقدی مردمی برای آسیب‌دیدگان کرمانشاه، گفت: گزارش ریز تمامی کمک‌های مردمی از رسانه‌های رسمی کشور اعلام شده است، پرداخت 5 میلیون تومان به 620 خانواده‌ای که یکی از افراد آنها فوت کرده، پرداخت عیدی به خانوارهای زلزله‌زده کرمانشاه و پرداخت کمک‌هزینه خرید لوازم ضروری زندگی برای زلزله‌زدگان مهم‌ترین موارد مصرف این کمک ها است.

وی با بیان اینکه در تمامی پرداختی‌ها به زلزله‌زدگان کرمانشاه، شناسایی افراد واجد شرایط دریافت کمک با هماهنگی بنیاد مسکن و همکاری سازمان هدفمندی یارانه‌ها انجام شده است، افزود: بر این اساس حدود 29 هزار و 700 نفر افراد واجد شرایط شرایط دریافت هزینه 5 میلیون تومان کمک بابت فوت اعضای خانواده بودند. از این میان اطلاعات شماره حساب 2 هزار نفر یا در دسترس نبوده و یا اشتباه بود که اعلام شد تمامی معترضان به هلال‌احمر استان مراجعه کنند. در صورتی که اسامی آنها در فهرست 2 هزار نفر باقیمانده اعلامی از سوی بنیاد مسکن باشد، در لیست پرداختی‌ها در نظر گرفته می‌شوند.

8 هزار ویزیت تخصصی زائران در مکه مکرمه

محمدی‌نسب همچنین درباره ارائه خدمت به زائران خانه خدا از سوی جمعیت هلال‌احمر، عنوان کرد: بر این اساس تاکنون 8 هزار ویزیت تخصصی زائران در مکه مکرمه انجام و 25 هزار و 600 مورد خدمت ارائه شده است و 9 زائر نیز برای ادامه درمان به بیمارستان‌های سعودی ارجاع داده شده‌اند.

وی همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره حادثه‌ای که خبر آن به عنوان ریزش تونل در کاشمر مطرح و در پی آن انتقادهایی به نحوه کار امدادگران هلال احمر شده بود، گفت: این حادثه برای پنج تن بومیان منطقه در 17 کیلومتری پایگاه هلال‌احمر به وقوع پیوسته بود. از آنجا که اهالی از خاک این منطقه به علت مناسب بودن برای تولید برداشت کرده بودند،به مرور تونلی ایجاد شده و  این حادثه رخ داده بود.

محمدی‌نسب افزود: ریزش این تونل در ساعت 11:43 به آتش نشانی و در ساعت 12 به هلال‌احمر اعلام شد. زمانی که امدادگران هلال احمر به محل حادثه رسیدند، از پنج نفر زیر آوار مانده، یک نفر خود را رها کرده و به نیروهای امدادی اطلاع داده و یک نفر نیز زنده بیرون آمده بود، اما متاسفانه سه نفر دیگر فوت کردند. زمانی که نیروهای هلال احمر رسیدند، این سه نفر از آوار بیرون کشیده شدند و کار آتش‌نشانی نیز به اتمام رسیده بود؛ لذا تنها کار امدادگران ایمن‌سازی منطقه برای پیشگیری از وقوع ریزشی دیگر و بیشتر نظارت بر منطقه حادثه بود. آوار انواع مختلف و با توجه به نوع آن تجهیزات خاصی لازم است.

دبیرکل جمعیت هلال احمر افزود: هلال احمر از نظر تجهیزات مشخص و تیم‌های جست‌وجو مشکلی ندارد؛ به علاوه در حادثه‌ای که احتمال بودن فردی زیر آوار وجود داشته باشد، به هیچ وجه از ماشین‌های سنگین برای حفاظت از زیرآوار ماندگان استفاده نمی‌شود.از نظر تجهیزات امداد و نجات و جست‌وجو، هلال‌احمر تجهیزات کاملی دارد، کما اینکه در کرمانشاه هم شاهد بودیم که کسی در این زمینه به ما انتقادی نداشت. در حادثه کاشمر نیازی به دستگاه‌های ما نبود؛ ضمن اینکه در ستاد بحران 27 دستگاه کشور عضو هستند و یکی از اعضا بنیاد مسکن است که تجهیزات سنگین آواربرداری در اختیار آنها است و در حوادث مورد استفاده قرار می‌گیرد.