امروز   سه شنبه   مورخ   26/تیر/1397   ساعت 16:20
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : زنجان
تاریخ انتشار : 18/مهر/1396
نویسنده : سید مصطفی مرتضوی
تعداد بازدید : 308
کد خبر : 1858
آموزش 4200 نیروی واکنش سریع تا سال آینده در کشور

معاون سازمان امداد و نجات خبر داد

آموزش 4200 نیروی واکنش سریع تا سال آینده در کشور

معاون برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امداد و نجات کشور گفت: تا شش ماهه نخست سال آینده،4 هزار و 200 نیروی واکنش سریع در کشور آموزش های لازم را اخذ می کنند.

 احمد سلطانی در جمع خبرنگاران استان زنجان اظهار داشت:برنامه بلند مدت برای پاسخگویی موثر در سوانح از سوی جمعیت هلال احمر در حال انجام است.

وی با بیان اینکه آموزش های متعددی ارائه می شود تا رنجرهای امداد و نجات تشکیل شود،افزود: تیم های واکنش سریع تشکیل شده است تا در زمان طلایی بهترین نتیجه را داشته باشند.

این مسئول با اشاره به اینکه از اسفند سال گذشته آموزش تیم ها آغاز شده است و در هر مرکز استان سه تیم فعالیت می کند،خاطرنشان کرد: در حوادث اسفند سال گذشته و اوایل امسال در حوادثی همچون زلزله خراسان و سیلاب های آذربایجان این تیم ها خوب عمل کردند و حضور موثری داشتند.

معاون برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امداد و نجات کشور با بیان اینکه آموزش های تخصصی متعددی به این تیم ها ارائه می شود،گفت: 13 رسته عملیاتی تعریف شده است که این رسته ها در تخصص های خاص فعالیت می کنند.

سلطانی با اشاره به اینکه تیم سیزدهم  همه تخصص ها را آموزش می بیند،افزود: تکمیل تیم ها موجب پاسخگوی مطلوب در سوانح می شود.

وی گفت: از 20 اسفند سال گذشته در فاز نخست این تیم ها تشکیل شده است و در فاز دوم در سطح شعب برنامه ریزی آموزشی انجام می شود.

این مسئول با بیان اینکه آموزش500 نفر از شهرستان ها در 50 شعبه شروع شده است،ادامه داد: تعداد نفرات به 4 هزار و 200 نفر تا یک سال آینده می رسد.

معاون برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امداد و نجات کشور خاطرنشان کرد:تا پایان شش ماه اول سال 97 شهرستان ها دارای دو تیم واکنش سریع می شوند.

سلطانی با بیان اینکه رسته عملیاتی هم شامل بانوان و آقایان است،گفت: در حال حاضر در دو حوزه سیل و سیلاب و واکنش سریع خواهران حضور ندارند.

وی گفت: امیدواریم با اتمام تشکیل تیم های واکنش سریع آقایان در فاز دوم به صورت موردی برای بانوان نیز تشکیل شود.

این مسئول بیان داشت:بانوان توانمندی را در سطح کشور داریم که در تیم های مختلف فعالیت می کنند.

وی در خصوص تجهیزات مورد نیاز تیم های واکنش سریع نیز گفت: برای فعالیت هر تیم باید نیروی آموزش دیده و تجهیزات و برنامه عملی در حوزه سازماندهی وجود داشته باشد.

معاون برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امداد و نجات کشور با بیان اینکه نیروی انسانی در این تیم ها آموزش دیده و مجهز می شوند،یادآور شد: برنامه عملیاتی استاندارد در اختیار این نیرو قرار می گیرد.

سلطانی بیان داشت: در فاز نخست 500 نفر آموزش می بینند که تجهیزات لازم نیز بر اساس ماموریت ها ارائه شده است.

گفتنی است،چهاردهمین دوره توان افزایی کشوری ویژه تیم های واکنش سریع جمعیت هلال احمر و مراکز استان ها امروز در زنجان آغاز به کار کرد.