امروز   چهارشنبه   مورخ   01/خرداد/1398   ساعت 12:18
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 03/مهر/1397
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 497
کد خبر : 3348
استقرار 4 قرارگاه مرزی مجهز به بالگرد و آمبولانس در مرزهای تردد زائران

آغاز طرح 21 روزه امداد و نجات اربعین از 21 مهر:

استقرار 4 قرارگاه مرزی مجهز به بالگرد و آمبولانس در مرزهای تردد زائران/ بهره‌مندی از توان خدماتی قریب به 13 هزار نفر - روز نیروی عملیاتی

 

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با اعلام استقرار 4 قرارگاه در مرزهای خروجی زائران به عراق برای ارائه خدمات لازم در اربعین حسینی، اعلام کرد: طرح امداد و نجات اربعین به مدت 21 روز از ۲۱ مهر ماه آغاز شده و تا ۱۱ آبان (3 تا 23 ماه صفر) ادامه خواهد یافت.

مرتضی سلیمی با اعلام این خبر گفت: هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌ها متولی ارائه خدمات به زائران در اربعین از خرداد ماه انجام شده و خدمات هلال‌احمر از ۲۱ مهر ماه آغاز و نیروهای امدادی 2 روز قبل از اجرای طرح، در پایگاه‌ها مستقر خواهند شد.
وی با اشاره به اینکه استانهای خوزستان، ایلام و کرمانشاه به عنوان استان عامل و همدان، کردستان، لرستان، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، بوشهر و فارس را به عنوان استان‌های معین در طرح امداد و نجات اربعین فعال خواهند بود، اظهار کرد: سازمان امداد و نجات مسئول اصلی برگزاری طرح در داخل کشور خواهد بود و به این منظور 4 قرارگاه مرزی برای ارائه خدمات به زائران مستقر و پیش‌بینی شده تا در هر قرارگاه ۴۵ نیروی عملیاتی. یک فروند بالگرد، یک دستگاه خودروی ارتباطات، ۵ دستگاه آمبولانس، 5 دستگاه موتورسیکلت عملیاتی فعال خواهد بود.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با اعلام اینکه ۴۷۷ پایگاه امداد و نجات بین شهری در مدت زمان اجرای طرح به صورت پلکانی فعال خواهد بود، افزود: ۸۷ پایگاه امداد و نجات ثابت، موقت و سیار در استان‌های ایلام، کرمانشاه و خوزستان فعال و ۸۰ پایگاه امداد و نجات بین‌شهری استان‌های معین در محورهای مواصلاتی به ایلام، خوزستان و کرمانشاه نیز در آماده باش هستند.
وی با اشاره به بهره‌گیری از توان ۱۲ هزار و ۹۳۶ نفر-روز نیروی عملیاتی، تصریح کرد: به‌علاوه در اربعین امسال، ۱۱۸ دستگاه آمبولانس (شامل ۲۹ دستگاه در ایلام ۳۷ دستگاه در خوزستان، ۲۲ دستگاه در کرمانشاه و ۳۰ دستگاه آمبولانس در بیرون‌مرز)، 7 دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۲۰ دستگاه موتورسیکلت آمبولانس، ۴۲ دستگاه خودرو نجات و عملیاتی، 4 دستگاه خودرو فرماندهی ارتباطات و ۴ دستگاه بالگرد در مرز مهران، خسروی، شلمچه و چزابه و یک فروند بالگرد به عنوان پشتیبان برای ارائه خدمت به کار گرفته خواهد شد.
به گفته سلیمی در داخل کشور نیز؛ استان خوزستان با ۲۶ پایگاه و پست موقت و 5 پایگاه در قرارگاه مرز شلمچه و 5 پایگاه در قرارگاه مرزی چذابه، استان ایلام با ۲۵ پایگاه و پست موقت و 5 پایگاه در قرارگاه مرزی مهران و استان کرمانشاه با ۱۶ پایگاه و پست موقت و ۵ پایگاه در قرارگاه مرزی خسروی فعال خواهند بود.
وی به همکاری‌های سازمان امداد و نجات با مرکز پزشکی حج و زیارت در کشور عراق اشاره و اظهار کرد: در این زمینه هفت تیم عملیاتی واکنش سریع به کشور عراق از استان‌های تهران، خراسان رضوی، مازندران، کرمان، چهارمحال و بختیاری، لرستان و قزوین اعزام می‌شوند و همانطور که گفته شد ۳۰ دستگاه آمبولانس به همراه نیروی متخصص برای استقرار در پایگاه‌ها، 7 دستگاه خودرو اتوبوس آمبولانس و ۲۳۱ نیروی امدادی و متخصص برای پاسخگویی به سوانح احتمالی در اختیار مرکز پزشکی قرار داده شده است.