امروز   دوشنبه   مورخ   31/تیر/1398   ساعت 06:14
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 28/مهر/1397
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 451
کد خبر : 3432
پنجمین نشست مدیران کل حوزه های وزارتی و روسای سازمان ها در دولت تدبیر و امید

هلال احمر؛ میزبان پنجمین نشست مدیران کل حوزه‌های وزارتی و روسای سازمان‌ها

پنجمین نشست مدیران کل حوزه های وزارتی و روسای سازمان ها در دولت تدبیر و امید پنجشنبه ٢۶ مهرماه به میزبانی جمعیت هلال احمر در سازمان امداد و نجات برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، در این جلسه دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال حمر در این جلسه ضمن معرفی جمعیت هلال احمر به عنوان یک نهاد بین المللی امدادرسانی، فعالیت های یکسال گذشته و نحوه تعامل سایر دستگاه‌ها با هلال احمر را تشریح کرد.
وی با اشاره به اینکه این جلسه فرصت خوبی برای هم‌افزایی میان دستگاه‌هاست افزود: همه ما از دوران مدرسه، نوجوانی و جوانی یا در سال های مسئولیت مان، به نوعی در کنار هلال احمر به عنوان یک نهاد مردمی بوده ایم.کار داوطلبانه،ویژگی مشترک همه ماست و هلال احمر همیشه میزبان بزرگ داوطلبان خدمت به مردم بوده است.
پیوندی با اشاره به تاسیس جمعیت هلال احمر در سال۱۳۰۱ توسط حکومت وقت و انتقال ۹۶ سال تجربه از مدیران پیشین به مدیران فعلی اذعان داشت: تلاش براي تسكين آلام بشري، تامين احترام انسانها و كوشش در جهت بر قراري دوستي و تفاهم متقابل و صلح پايدار ميان ملت ها و همچنين حمايت از زندگي و سلامت انسانها بدون در نظر گرفتن هيچگونه تبعيض ميان آنها مهم ترین اهداف جمعیت هلال احمر هستند.
وی با تاکید بر اینکه ماده سوم اساسنامه جمعیت، ۸ وظیفه اصلی برای آن تعیین کرده است که هر کدام از این ۸ وظیفه می تواند موضوع همکاری متقابل ما و سایر دستگاه‌های اجرایی باشد افزود: جمعیت هلال احمر فقط شامل کسانی که همیشه در برنامه های جاری حضور فعال دارند یا آنهایی که در قالب جوانان،داوطلبان و امدادگران عضو این جمعیت شده اند، نیست.چه بسیارند کسانی که رسما عضو جمعیت هلال احمر نیستند اما بین خود و این جمعیت هیچ بیگانگی و دوری احساس نمی کنند و هر وقت لازم بوده پای کار هلال احمر آمده اند.
رئیس جمعیت هلال احمر خاطر نشان کرد: هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، حالا شبکه ای گسترده از مهربانی مردم دارد که در همه جای این سرزمین در دسترس است و آنتن می دهد! در دور دست ترین روستا ها و نقاط کشور هم که بروید،کسانی را می بینید که در قالب کانون های روستایی فعال هستند.
به گفته دکتر پیوندی، این موضوع یک فرصت بزرگ برای همه است که با کمک همدیگر باید از آن حراست کرده و آن را تقویت کنیم.
*از ورود مفاهیم بشردوستانه و امدادی در کتب درسی تا انجام پژوهش های مشترک
رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه با تاکید بر اینکه راهکارها و پیشنهادهایی برای توسعه فعالیت های جمعیت هلال احمر با سایر نهادها وجود دارد افزود: ورود مفاهیم آموزشی و خود امدادی به کتب درسی سطوح مختلف تحصیلی و درج مفاهیم بشردوستی و آموزش کمک های اولیه در کتب درسی با همکاری وزارت آموزش و پرورش از موضوعاتی است که می تواند موجب شود تا دانش آموزان بدانند چگونه با حوادث و بلایا مواجه شوند
به گفته رئیس جمعیت هلال احمر، تقویت بنیه علمی و تحقیقاتی و انجام پژوهش های مشترک(تجهیزات جدید امداد و نجات و توانبخشی) با همکاری وزارت علوم، تربیت خبرنگاران بحران و تدوین کتب مشترک با همکاری وزارت ارشاد تنظیم روشی مشخص در پاسخگویی به حوادث و بلایا، مشارکت در حوزه آسیب های اجتماعی(اعتیاد، زنان بی سرپرست) با همکاری وزارت کشور، همکاری با وزارت بهداشت در موضوعات خاص مثل دارو و دیالیز و توانبخشی، تقویت زیرساخت های مخابراتی جمعیت برای شرایط بحرانی(پشتیبانی مخابراتی جهت اطلاع رسانی و ارتباط) با همکاری وزارت ارتباطات از جمله این موضوعات است.
*احیای تفاهم نامه ها باید در دستور کار باشد
رئیس جمعیت هلال احمر در جمع بندی سخنان خود گفت: از همه بخش های دولتی و حاکمیتی دعوت می‌کنم روی ظرفیت هلال احمر حساب کنند.ب خش زیادی از ماموریت هایی یکسال گذشته با اتکا به ظرفیت های داوطلبی انجام شده است.داوطلبان هلال احمر را جدی بگیرید و البته کمک کنید که هویت داوطلبی و سبک زندگی داوطلبی ترویج شود و ارزش بیشتر در جامعه پیدا کند. مهم ترین ظرفیت ما همین حوزه داوطلبی است و تقویت آن باعث تحول در بخش های مختلف خواهد شد.
وی تاکید کرد: از همه نهادها درخواست داریم توسعه آموزش همگانی در وزارتخانه ها، دستگاه ها و نهادهای دولتی بصورت دوره های ٢٢ ساعته و تکمیلی را بطور جدی پیگیری کنند.
رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر در گذشته تفاهم نامه های زیادی با وزارت خانه ها و نهادها امضاء کرده است افزود: پیشنهاد می کنم با کمک شما تمامی این تفاهم نامه ها مجددا بررسی و احیا شود. در بسیاری از تفاهم نامه ها نیازها و درخواست های جمعیت هلال احمر گنجانده شده است. ان شالله خدا به همه ما فرصت خدمت خالصانه به مردم خوب این سرزمین را بیشتر از گذشته فراهم کند.