امروز   دوشنبه   مورخ   02/ارديبهشت/1398   ساعت 10:29
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 23/آبان/1397
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 294
کد خبر : 3549
ریالی از کمک‌‌های مردمی برای زلزله کرمانشاه، در مسیر خدمات امدادی هزینه نشد

ریالی از کمک‌‌های مردمی برای زلزله کرمانشاه، در مسیر خدمات امدادی هزینه نشد

 

ریالی از کمک‌‌های مردمی برای زلزله کرمانشاه، در مسیر خدمات امدادی هزینه نشد

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: از همان ابتدای دریافت کمک‌های مردمی برای کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه تصمیم گرفتیم تا ریالی از کمک‌های مردمی در مسیر خدمات امدادی هلال احمر مصرف نشود و مستقیم در اختیار آسیب‌دیدگان قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، مرتضی سلیمی در نشست خبری تشریح خدمات دولت به‌مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه اظهار کرد: زلزله کرمانشاه به‌عنوان یکی از بزرگترین زلزله‌های پنجاه سال اخیر ایران، زخم بزرگی بود که در سال ١٣۹۶ همه ما را آزرد.

وی با بیان اینکه گستره جغرافیایی بسیار وسیع، زمان نامناسب و ویژگی‌های فرهنگی محل حادثه این زلزله را از سایر زلزله‌های ایران مجزا و سختی کار را بیشتر می‌کرد گفت: در زمین‌لرزه کرمانشاه هفت اقدام اساسی انجام دادیم که اقدام نخست، بحث امداد و نجات بود. در این ارتباط ٣۸ تیم واکنش سریع، ۵٣ تیم تخصصی آواربرداری و ٣١ تیم جست‌وجوی سگ‌های نجات عازم مناطق زلزله‌زده شده و ٢١ استان درگیر عملیات شدند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر امداد هوایی را دومین اقدام هلال احمر در زلزله کرمانشاه عنوان کرد و افزود: در این ارتباط ۹ فروند بالگرد در اولین ساعات صبح حادثه به منطقه اعزام شدند و در طول ١٣ روز، ٢۷۷ ساعت و ٢۷٢ سورتی پرواز داشتند و ١۹۴ مصدوم را به مراکز درمانی انتقال دادند.

سلیمی همچنین با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه درمان اضطراری گفت: در طول عملیات، تا دو ماه پس از حادثه یک بیمارستان صحرایی با ۹٠ نفر روزنیرو، ١٢ درمانگاه اضطراری با دوهزار و ٢۵٠ نفر روزنیرو و چهار مرکز خدمات توانبخشی با ١٢٠ نفرروز راه‌اندازی شد و به ارائه خدمات پرداختند، بر همین اساس، یک‌هزار و ٢٢١ نفر از فوریت‌های امدادی، هفت‌هزار و ۷۶١ زلزله‌زده از خدمات امدادی و دوهزار و ۶۹۴ نفر از خدمات فیزیوتراپی استفاده کردند و ١۴ هزار و ۵٠١ نفر نیز ویزیت شدند.

رئیس سازمان امداد و نجات توضیح داد: اقدام بعدی، اسکان و توزیع اقلام اضطراری بود که در این حوزه ۹٢هزار و ۵٠٠ تخته پتو، ٢۸۸هزار کیلو نایلون برای جلوگیری از آبگرفتگی، ۴۹هزار چراغ والور و ۴١هزار هیتر برقی بین زلزله‌زدگان توزیع شد.

سلیمی همچنین درباره اقدامات انجام‌شده در حوزه تغذیه اضطراری گفت: در این حوزه، ١٢٢هزار بسته غذایی ۷٢ساعته، ١٣۵هزار بسته غذایی در یک ماه و ۵٠٠هزار بطری آب معدنی در دو ماه بین زلزله‌زدگان توزیع شد.

وی در ادامه به ارائه خدمات روانی اجتماعی به آسیب‌دیدگان و بازماندگان زمین‌لرزه کرمانشاه اشاره کرد و افزود: “در این ارتباط، ۶۴ تیم امداد روانی شامل ۸۷۸ امدادگر به منطقه اعزام شدند و ١۶۷هزار نفر خدمات روان‌شناختی و مشاوره دریافت کردند.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر، کمک‌های مردمی اعطاشده به هلال احمر را ۶۷میلیارد تومان و بی‌سابقه خواند و گفت: این رقم سوای ٢٠هزار تن اقلام فیزیکی به‌ارزش تقریبی ۷٠میلیارد تومان بود که به شعب هلال احمر در سراسر کشور تحویل شد.

سلیمی ادامه داد: از همان ابتدای کار تصمیم گرفتیم تا ریالی از کمک‌های مردمی در مسیر خدمات امدادی هلال احمر مصرف نشود و مستقیم در اختیار آسیب‌دیدگان قرار گیرد، در همین راستا، از این کمک‌ها در ماه‌های نخست پس از حادثه، پنج میلیون تومان در اختیار خانواده‌هایی قرار گرفت که عزیزی را از دست داده بودند و ۵ میلیون نیز نصیب خانواده‌هایی شد که تا ١٠ روز پس از حادثه، فرزندشان متولد شده بود.

وی اضافه کرد: پس از تکمیل بانک اطلاعاتی خانه‌های تخریب‌شده توسط بنیاد مسکن و شناسایی سرپرستان خانوارها با کمک سازمان هدفمندی یارانه‌ها، فرصت برای کمک‌های دقیق‌تر به خانواده‌های زلزله‌زده فراهم شد، بر این اساس، حدود ٢۹هزار خانه از نوع تخریبی یک و دو شناسایی شدند که بیشترین آسیب را از این زلزله مصیبت‌بار دیده بودند. در اولین فرصت پیش از عید نوروز، مبلغ ٣٠٠هزار تومان از محل کمک‌های مردمی در اختیار ٢۹هزار خانواده زلزله‌زده قرار گرفت و با شناسایی دقیق خانوارها، برای خرید سه قلم لوازم خانگی شامل کولر، یخچال و فرش، مبلغ دومیلیون تومان در اردیبهشت ۹۷ به حساب سرپرستان ٢۹هزار خانواده واریز شد.