امروز   دوشنبه   مورخ   02/ارديبهشت/1398   ساعت 11:24
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 23/آبان/1397
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 320
کد خبر : 3550
استقبال از طرح “نذر آب” هلال احمر ایران در دهمین کنفرانس آسیا- اقیانوسیه

استقبال از طرح “نذر آب” هلال احمر ایران در دهمین کنفرانس آسیا- اقیانوسیه

 

 استقبال از طرح “نذر آب” هلال احمر ایران در دهمین کنفرانس آسیا- اقیانوسیه

 

گزارش اجرای طرح “نذر آب” جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در دهمین کنفرانس جمعیت های ملی هلال احمر و صلیب سرخ منطقه آسیا-اقیانوسیه، مورد استقبال نمایندگان جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ روز گذشته کارگروه “داوطلبان در جوامع مدرن” در حاشیه دهمین کنفرانس جمعیت های ملی هلال احمر و صلیب سرخ منطقه آسیا-اقیانوسیه برگزار و از جمعیت هلال احمر ایران دعوت شد تا به تشریح دست آوردها و بهترین اقدامات جمعیت پرداخته شود که در این رابطه در مورد طرح مذکور صحبت شد.
براساس این گزارش، طبق استراتژی ٢٠٢٠، داوطلبان قلب تقویت جامعه هستند. آنها اولین افرادی هستند که در مواقع بروز سوانح و بلایا در صحنه حاضر و به ارائه خدمات مشغول هستند. آنها در تاب‌آوری جامعه، انسجام اجتماعی، تقویت گروه‌های جامعه مشارکت داشته‌اند و ضمن مدافعه‌گری از اقشار آسیب‌پذیر، تلاش می‌کنند در توسعه جامعه در تمامی سطوح مشارکت داشته باشند.
بازبینی جهانی گزارشات داوطلبی نشانگر تغییرات محسوس و زیاد شیوه عمل داوطلبان به دلیل تغییرات زیاد و سریع جهانی از جمله شهرنشینی، جهانی شدن، تغییرات در انتظارات، تغییرات اقتصادی، سیاسی و محیط زیستی است. همزمان بهره‌گیری از ارتباطات شبکه‌های مجازی و اجتماعی تاثیر بسیاری در کارکرد و عملکرد داوطلبان داشته است که به دلیل اهمیت موضوع، کارگروه ویژه‌ “داوطلبان در جوامع مدرن” در حاشیه دهمین کنفرانس جمعیت های ملی هلال احمر و صلیب سرخ منطقه آسیا-اقیانوسیه برگزار و با توجه به فعالیت و تعداد داوطلبان در ایران، از نماینده جمعیت هلال احمر کشورمان دعوت شد که گزارش اجرای این طرح را ارائه کند.
لیلی خالقی، مدیرکل تشریفات و ارتباطات بین‌الملل جمعیت هلال‌احمر ایران در این جلسه به خلاصه ای از مهمترین اقدامات جمعیت در حوزه خدمات داوطلبانه، اشاره کرد و از پروژه “نذر آب” به عنوان یک پروژه موفق با بهره‌گیری وسیع از شبکه اجتماعی داوطلبان نام برد.
وی همچنین به ارائه گزارشی در خصوص اجرای طرح “خیرین داوطلب” در خانه‌های خیرین و خانه‌های داوطلبان و استفاده از شبکه مجازی و اجتماعی برای ترغیب و به کارگیری داوطلبان و ارتباط دادن “نیاز نیازمندان” به “توان توانمندان” پرداخت که مورد توجه نمایندگان جمعیت های ملی حاضر در نشست قرار گرفت.
لازم به ذکر است شرکت‌کنندگان در جلسه به بررسی مباحثی چون: آینده داوطلبان در صلیب سرخ و هلال‌احمر، نقش رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی در رفع موانع، افزایش دسترسی و تبادل اطلاعات، ارزش بهره‌گیری از تکنولوژی ارزان و شبکه‌های مجازی برای بسیج داوطلبین جامعه، نقش رهبران در کلیه سطوح برای گفت و گو در زمینه توسعه امر داوطلبی و حمایت از داوطلبان و کارهای داوطلبانه، چگونگی استفاده از تکنولوژی جدید در جوامع مدرن برای تبادل اطلاعات و برقراری شبکه ارتباطی بین داوطلبان در سطح ملی و بین‌المللی و لزوم بازبینی مجدد مفهوم داوطلبی، فکر کردن در این مورد و در نظر گرفتن کلیه موارد با توجه به تغییرات جامعه و نیازهای دنیای در حال تغییر و … پرداختند.