امروز   دوشنبه   مورخ   31/تیر/1398   ساعت 18:27
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : گلستان
تاریخ انتشار : 07/دی/1395
نویسنده :
تعداد بازدید : 862
کد خبر : 695
ارتقاء ظرفیت مرکز کنترل و هماهنگی عملیات و ندای امداد استان گلستان

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان گلستان، در نشست صمیمی تیم های واکنش سریع جمعیت هلال احمر استان گلستان با علیرضا صیاد معاون جدید امداد و نجات استان، برگزار شد، وی با اشاره به برنامه های خود، گفت: استان گلستان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی جزء 10 استان پر مخاطره کشور قلمداد شده و آسیب پذیری بالایی دارد که با عنایت به این نکته  ضروری است با جدیت و تلاش  بیشتری با همکاری دستگاه های دیگر در امداد و نجات،شاهد تسکین آلام بشری و کاهش خطرات و آسیب های ناشی از حوادث گوناگون در سطح استان و  کشور باشیم.


صیاد افزود: استان گلستان به لحاظ منابع انسانی دارای ظرفیت ها و شایستگی های بسیاری است،  اما از بعد تجهیزات و امکانات در سطح خوبی قرار ندارد که لازم است مسئولان استانی و کشوری با یک نگاه ویژه ای هلال احمر را ببینند و به آن توجه داشته باشند.


معاون امداد و نجات استان در بیان برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت خود در حوزه امداد و نجات استان  تصریح کرد : در وحله اول بنا داریم تا مرکز کنترل و هماهنگی عملیاتEOC  استان که سامانه ندای امداد 112 هلال احمر نیز در آن مستقر است را به مرکز معاونت امداد و نجات استان انتقال داده و تمامی ظرفیت ها و قابلیت های آن را افزایش داده تا بتوانیم کارآمد ترین و مدرنترین مرکز کنترل و هماهنگی عملیات که با استانداردهای جهانی همسوست را راه اندازی کنیم، از این رو مقدمات کار صورت گرفته و هم اکنون در حال مرمت و باز سازی ساختمان مرکز کنترل جدید هستیم، از طرفی نیز فضا سازی و تعمیرات ساختمان حوزه معاونت امداد و نجات نیز در حال اجراست.


وی در ادامه گفت : در گام بعدی بنا داریم که از فضایی که در پایگاه امداد هوایی جمعیت استان در اختیار داریم ،بتوانیم یک مرکز آموزش کار آمد، بروز و مطابق با آخرین متدهای روز دنیا که به جرات می توان گفت اولین مدرسه امداد و نجات منطبق با استانداردهای بین المللی است را در استان گلستان کلید بزنیم.


صیاد افزود: این طرح در فاز طراحی خود قرار گرفته و اقدامات مهندسی و فنی آن به اتمام رسیده  که بزودی و با توجه ویژه مسئولین استانی و کشوری در حوزه تخصیص منابع و اعتبارات مناسب شاهد راه اندازی و بهره برداری از این پروژه خواهیم بود.

مسئول تیم های واکنش سریع کشور در رابطه با ضرورت احیای تیم های واکنش سریع در کشور تاکید کرد و گفت : ساماندهی تیم‌های واکنش سریع در کل کشور جزو برنامه‌ها و سیاست‌های تدوینی رییس جمعیت هلال احمر است وتشکیل تیم‌های واکنش‌ سریع بیشتر به این منظور است که تیمی با عنوان ارزیابان خط مقدم و مربیان آموزش تیم‌های واکنش سریع ورود به عرصه عملیات در دل سازمان امداد و نجات داشته باشیم که به اقصی نقاط کشور اعزام شوند و آموزش‌های لازم در این زمینه را ارائه دهند. بنابراین راه‌اندازی تیم‌های واکنش سریع در دستور کار ما قرار دارد.


وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر این تیم با تشخیص ریاست سازمان امداد و نجات، در هر نقطه‌ای که دچار حادثه و سانحه شود، بلافاصله در (زمان طلایی) مورد نظر در مناطق آسیب دیده حاضر می‌شوند. البته یکی از دلایل انجام این کار این است که حضور تیم‌های واکنش سریع در محل عملیات، می‌تواند اولا به عنوان آیتم حمایت روانی (اثر بسیار آرامبخش روانی) ایجاد کند و در ثانی اقدام به ارزیابی تخصصی از وضعیت موجود و در مرحله بعد ارائه خدمات کند.


صیاد افزود : همچنین بحث ساماندهی این تیم‌ها در سایر استان‌ها در دستور کار است، در حال حاضر نیز بحث احیاء تیم‌های واکنش سریع را در تمام استان‌های کشور تقریبا به صورت موازی پیش‌ می‌بریم اما استان گلستان با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های موجود به عنوان استان پایلوت  ساماندهی و تشکیل تیم های پیشرو واکنش سریع در استان ها درنظر گرفتعدشده که در آینده ای نه چندان دور شاهد این خواهیم بود که مرکز تیم های واکنش سریع آماده بکار در مدت 24 ساعت شبانه روز در سطح استان گلستان در دو بخش آقایان و بانوان (تیم های توانا) راه اندازی شود.


وی هدف کلی از تشکیل و ساماندهی تیم‌های واکنش سریع را افزایش توان پاسخگویی سریع، صحیح، موثر، به موقع و کارآمد در حوادث و سوانح تقریبا بزرگ و ملی عنوان و اظهار کرد: سوانح طبقه‌بندی شده در سازمان امداد و نجات به گونه‌ای است که بخشی از آن به حوزه شهرستان‌ها، بخشی به استان‌ها و بخشی هم به حوزه ملی بازمی‌گردد.در این حال حضور سازمان امداد و نجات با تیم‌های واکنش سریع، به عملیات‌های ملی بازمی‌گردد. بنابراین عملیات‌ها در کلاس کاری ما طبقه‌بندی شده‌اند، اگر عملیاتی از حوزه توان استانی خارج شد و نیاز به حضور تیم‌های کشوری باشد، با تشخیص دبیر کل جمعیت و با اعلام نیاز مدیران استانی، بلافاصله و در اسرع وقت، تیم‌های واکنش سریع سازمان در محل حادثه حاضر می‌شوند.

مسوول تیم های واکنش سریع سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، درباره میزان زمانی که این تیم‌ها خود را به محل حادثه می‌رسانند، گفت: تمام سیاست‌های مجموعه مدیران هلال احمر بر این است که بتوانند تیم‌های واکنش سریع را در اسرع وقت به محل حادثه اعزام کنند.

صیاد، تصریح کرد: در عین حال هدف اصلی ما در این زمینه، حضور به موقع است تا اگر حادثه‌ای اتفاق افتاد، بلافاصه بتوانیم با تمام تجهیزات و نیروهای متخصص با دانش مهارت فنی، در محل حاضر شده و نسبت به کنترل حادثه اقدام کنیم.

به گقته وی حضورنیروهای امدای جمعیت درحوادث، تداخل در کار استان‌ها نیست، بلکه سیاست اصلی سازمان، توسعه فعالیت این تیم‌ها به صورت همه‌جانبه برای تسریع در فرآیند امداد و نجات برای هموطنان  است.