امروز   پنج شنبه   مورخ   31/مرداد/1398   ساعت 07:29
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 21/بهمن/1397
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 368
کد خبر : 3852
گزارش‌سی‌وششم: مرز بی‌پایان خدمت

۴۰ سال، ۴۰ اقدام/گزارش‌سی‌وششم: مرز بی‌پایان خدمت

۴۰ سال، ۴۰ اقدام/گزارش‌سی‌وششم: مرز بی‌پایان خدمت

فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مناسبی برای مرور دستاوردها وموفقیت‌های کشور در حوزه‌های مختلف است. دهه فجر با انتشار ۴۰ گزارش به صورت روزانه، مجموعه‌ای از این موفقیت‌ها و دستاوردها را در حوزه‌های کاری جمعیت هلال احمر به طور خلاصه مرور می‌کنیم؛ روایت آمورزش نیروهای عملیاتی جمعیت هلال احمر سی‌وششمین گزارش است.

پایگاه‌های امدادو نجات نجات‌ جاده‌ای بعد از انقلاب ایجاد شد؛ پیش از آن هیچ فعالیت منسجمی دراینباره انجام نمی‌شد. البته وجود پایگاه‌ها به تنهایی کفایت نمی‌کرد و برای همین به حضور نیروهای متخصص هم نیاز بود. همین ماجرا سرآغاز فعالیت تازه‌ای شد؛ جذب نیروهای مختلف. نیروهایی که پس از گذراندن دوره‌های آموزشی به امدادگر تبدیل می‌شدند. از آن پس بود که امدادگران و نجاتگران، به بازوان توانمند هلال احمر بدل شدند تا در موقعیت‌های مختلف و حساس، یار و یاور هم‌میهنانشان شوند.

بیش از ۶۰ هزار نجاتگر در سراسر ایران

بعد از انقلاب که پایگاه‌های امداد و نجات ایجاد شد، به نیروهای متخصص و امدادگر هم نیاز بود. گرچه پیش از انقلاب هم نیروهای داوطلبی بودند که در حوزه‌های مختلف جمعیت فعالیت می‌کردند؛ اما پس از انقلاب این نیروها منسجم شده و با عنوان مشخص امداگر و نجاتگر به صورت عملیاتی خدمت‌رسانی می‌کنند. حالا بیش از ۶۰ هزار امدادگر و نجاتگر درجه‌بندی شده به فعالیت مشغولند. در هفت درجه امدادی؛ امدادگر سه، امدادگر دو، امدادگر یک، نجاتگر سه، نجاتگر دو، نجاتگر یک و ایثار. امدادگران و نجاتگران آموزش‌های تخصصی و ویژه‌ای می‌بینند تا به عنوان نیرویی متخصص شناخته شوند؛ مانند امدادگران و نجاتگرانی که درجه امدادی نجاتگر سه تا ایثار دارند.

 

ناگفته نماند که جمعیت هلال احمر ایران تنها شامل امدادگران و نجاتگران و پرسنل متخصص در حوزه امداد و نجات نیست. نیروهای واکنش سریع هم هستند که تعداد آنها در مرکز استان‌ها ۴۶۵ نفر است؛ می‌شود گفت که هر استان یک تیم ۱۵ نفره دارد. نیروهای واکنش سریع هم دوره‌های آموزشی طی می‌کنند، در مرحله اول برای شعب بالای ۱۲۰ نفر دوره‌های آموزشی آغاز شده و در پیش‌بینی می‌شود به زودی در بیش از ۱۱۰ شعبه هم تیم‌های واکنش سریع، شامل تیم‌های ۹ نفره شروع به فعالیت کنند.

تداوم آموزش

نجاتگران جمعیت هلال احمر نقش کلیدی و مهمی ایفا می‌کنند، نقشی که بر هیچ کس پوشیده نیست. برای همین یکی از دغدغه‌های همیشگی جمعیت در مورد آنها آموزش و یا به عبارت دقیق‌تر تداوم آموزش و یا بازآموزی است. بر همین اساس در فواصل زمانی معین، دوره‌های آموزشی مختلفی برای آنها برگزار می‌شود تا در هنگام سوانح و حوادث حضور موثرتری داشته باشند. مانند: دوره آموزش پیشرفته نجات در عمق و ارتفاع که همین چند وقت پیش برای نجاتگران جمعیت هلال احمر در استان های اردبیل، قزوین، زنجان، کردستان، البرز، گیلان، آذربایجان شرقی و غربی در مرکز آموزشی و تخصصی چاف لنگرود برگزار شد، همچنین دوره آموزشی کار با خودروهای نجات و آفرود در اردوگاه آموزشی چاف که هدف از برگزاری آن افزایش توانمندی کاربران حوزه لجستیک بود و سایر دوره‌هایی که به همین منظور و در استان‌های مختلف ایران برگزار شده است.

 

لزوم بازآموزی به زنان نجاتگر

ناگفته ‌نماند که این آموزش‌ها تنها محدود به نجاتگران و امدادگران مرد نیست. یکی از دغده‌های جمعیت هلال احمر ایران توانمند سازی زنان امدادگر نیز هست. زنانی که قدرت و توانمندی خود را در این سال‌ها اثبات کرده و همپای مردان در مواقع بحرانی حاضر می‌شوند. از جمله دوره‌هایی که برای زنان امدادگر برگزار شده می‌توان به نوزدهمین دوره آموزشی توان افزایی ویژه نجاتگران زن ایران اشاره کرد. این دوره در اواخر دی ماه سال جاری و به میزبانی جمعیت هلال احمر گیلان برگزار شد و در آن ۷۵ نفر از نجاتگران استان‌های قم، تهران، اردبیل، اصفهان، مرکزی، گلستان، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، گیلان، سمنان، لرستان، البرز، کرمانشاه و همدان شرکت کردند. طی این دوره‌ی آموزشی نجاتگران زن در کارگاه های عملی کار با چوب بر و بتون بر، پنوماتیک، جابه جایی اجسام و نحوه ورود و خروج از آوار حاضر شدند.این‌ها تنها گوشه‌ای از آموزش‌ها و اقداماتی است که توسط جمعیت هلال احمر ایران انجام می‌شود.

 

امدادگران و نجاتگران

امدادگر و نجاتگر درجه‎بندی شده

بیش از ۶۰ هزار نفر

نیروهای واکنش سریع

۴۶۵