امروز   چهارشنبه   مورخ   01/خرداد/1398   ساعت 11:06
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 13/اسفند/1397
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 1289
کد خبر : 3896
بکارگیری تمام امکانات مرکز امداد و نجات هوایی این سازمان برای کمک فوری به مصدومان احتمالی انواع حوادث در کل کشور

سلیمی: همه امکانات امدادهوایی هلال احمر در نوروز به کارگرفته می شود

سلیمی: همه امکانات امدادهوایی هلال احمر در نوروز به کارگرفته می شود

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از بکارگیری تمام امکانات مرکز امداد و نجات هوایی این سازمان برای کمک فوری به مصدومان احتمالی انواع حوادث در کل کشور خبر داد و گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده، ۲۴ فروند بالگرد امدادی این وظیفه خطیر را برعهده دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، مرتضی سلیمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، اظهار داشت: این تعداد بالگرد امدادی توانایی انجام عملیات پرواز در حوزه های مختلف امداد و کمک رسانی، خدمات هوایی، سرویس‌های اضطراری پزشکی و ماموریت‌ های تجسس و نجات را دارند. 

وی افزود: بالگردهای امداد و نجات هوایی این سازمان که در طرح ملی امداد و نجات نوروزی حضور دارند، برای امدادرسانی در شرایط مختلفی از قبیل امداد و نجات جاده ای، کوهستان، دریا و شهری مجهز هستند طوری که با هر بالگرد از نوع میل (Mil-171) می توان ۱۵ تا ۲۰امدادگر و چهار تُن بار را انتقال داد و با بالگردهای نوع (Bell 205) می توان پنج امدادگر و ۵۰۰ کیلوگرم بار را منتقل کرد و هر بالگرد توانایی جابجایی حداکثر ۱۲ مجروح و مصدوم را دارد. 

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به شرح وظایف تیم های امداد و نجات هوایی از ابتدای سانحه تا اعلام پایان آن، گفت: این وظایف در زمینه های نحوه اعلام خطر و گزارش مراحل ماموریت جستجو و نجات، درجه بندی ماموریت های جستجو و نجات، سرویس پزشکی اورژانس، تعلیق و توقف عملیات جستجو و نجات، مدارک و گزارش ماموریت و ارزیابی عملیات طراحی شده است. 

سلیمی اضافه کرد: فرآیند جستجوی هوایی دارای اصولی است که در همه ماموریت ها و سلسله عملیات جستجو باید رعایت شود و از مهمترین اصول جستجو می توان به پاسخ فوری، جستجوی با برنامه، جستجوی سازمان یافته، محدود کردن منطقه، جستجوی آثار و جستجوی شبانه اشاره کرد. 

وی اظهار داشت: جمعیت هلال احمر در سراسر کشور ۲۷ پایگاه امداد هوایی در استان های گلستان، مازندران، آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمان، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، فارس، گیلان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، لرستان، خراسان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، قم، مرکزی، همدان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، اصفهان و تهران دارد که با توجه به نیاز استان، حوادث و نظایر آن بالگرد امدادی هلال احمر به شکل ثابت یا موقت در استان مستقر می شود. 

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر تصریح کرد: امسال به ‌دلیل افزایش روزهای تعطیلات نوروزی، طرح امداد و نجات نوروزی از ٢۴ اسفند ۹۷ تا ١۶ فروردین‌ ۹۸ در سراسر کشور اجرا می ‌شود که مجموع نیروی انسانی بکارگیری شده در طرح نوروزی، بالغ بر پنج هزار و ۵۰۰ نفر روزانه در سطح پایگاه‌های امداد و نجات کشور است. 

وی افزود: مهمترین اولویت و هدفی که در ‌سال ٩٨ برای آن برنامه ‌ریزی کرده‌ایم، کاهش زمان حضور در صحنه حوادث، افزایش سرعت امدادرسانی و کاهش آسیب ‌های جانی ناشی از حوادث ترافیکی در محور‌های برون ‌شهری در سوانح مختلف است که برای این منظور امسال ٧۵ دستگاه خودرو نجات تیپ٢ که دارای ست‌های نجات سبک و سنگین هستند به ناوگان خودرویی جمعیت هلال‌احمر اضافه شده و در مجموع در حال حاضر ۴٣٨ دستگاه از این نوع خودرو در پایگاه امداد و نجات جاده‌ای جمعیت هلال‌احمر موجود است. 

سلیمی اظهار داشت: تجهیز ٣١ استان کشور به سیستم بی‌سیم‌های دیجیتال DMR، ساخت و تکمیل ساختمان‌ پایگاه‌های امدادونجات جاده‌ای که فاقد ساختمان بودند و نوسازی ناوگان خودروهای آمبولانس و خودروهای نجات ازجمله طرح‌های امداد و نجات جاده‌ای امسال این سازمان است. 

رئیس سازمان امداد و نجات از عموم مردم خواست تا در صورت قرارگرفتن در وضعیت های اضطراری عمومی و پیچیده انواع حوادث و سوانح شهری، صنعتی و کارگاهی، جاده ای، دریایی و کوهستانی با شماره ۱۱۲ مرکز پاسخگویی به انواع حوادث در سراسر کشور تماس بگیرند.