امروز   سه شنبه   مورخ   30/مهر/1398   ساعت 19:49
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 27/اسفند/1397
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 524
کد خبر : 3918
نیروهای امدادی هلال احمر در چهارشنبه سوری آماده باش هستند

نیروهای امدادی هلال احمر در چهارشنبه سوری آماده باش هستند

 

نیروهای امدادی هلال احمر در چهارشنبه سوری آماده باش هستند

 

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در شب چهارشنبه آخر سال نیروهای امدادی این سازمان در سراسر کشور در آماده باش کامل به سرمی برند، به والدین توصیه کرد مراقب فرزندانشان باشند تا در حوادث احتمالی چهارشنبه سوری آسیب نبینند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از ایرنا، مرتضی سلیمی گفت: آماده باش نیروهای امدادی با حضور پنج هزار و ۴۴۲ امدادگر و نجاتگر هلال احمر و بهره گیری از هزار و ۲۶ دستگاه آمبولانس، ۴۷۵ موتورسیکلت امدادی و ۱۲۲ موتور آمبولانس حاضر در طرح ملی امداد و نجات نوروزی سال ۹۸ در سراسرکشور اجرا خواهد شد.
وی همچنین ازهمکاری و هماهنگی نیروهای امدادرسان این سازمان با نهادهایی همچون اورژانس، آتش نشانی، خدمات ایمنی و پلیس برای مقابله با حوادث احتمالی چهارشنبه آخر سال خبر داد.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر توضیح داد: طبق گزارش های دریافتی و ثبت شده از گروه های امداد و نجات جمعیت هلال احمر در شب چهارشنبه پایانی سال های گذشته و در ارزیابی مصدومان، جراحت های پوستی در بین حادثه دیدگان شایع تر بوده که این آسیب دیدگی یا به صورت سوختگی و یا جراحات کوچک و بزرگ تا عمق پوست گزارش شده است.
سلیمی با هشدار زودهنگام به استفاده کنندگان از مواد محترقه و آتش زا در چهارشنبه پایان سال، گفت: آسیب های ناشی از ترقه بازی و استفاده از مواد محترقه بر گوش و سیستم عصبی تاثیر مخربی دارد به طوری که روان فرد را متزلزل می سازد.
وی اضافه کرد: مواد محترقه بر اثر جابجایی، حمل و نقل، وارد شدن ضربه، فعل و انفعالات شیمیایی و یا حتی در مقابل ارتعاش هوا و قرار گرفتن در محدوده یک فرکانس خاص، ممکن است خود به خود فعال شده و منفجر شوند که در صورت انفجار این مواد در محیط بسته، اثر تخریبی آنها فوق العاده زیاد است، بنحوی که ۲۵۰ گرم از این مواد می تواند یک خانه ۷۰ متری را کاملا تخریب کرده و شیشه های ساختمانها را تا شعاع ۲۵۰ متری بشکند.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر با بیان اینکه کودکان و نوجوانان زشتی آتش بازی و خطرات آن را درک می کنند و به همین دلیل اغلب کبریت و وسائل آتش زا را در نقاط غیر قابل دیدی همچون انباری، زیر زمین و پشت بام مخفی می کنند به والدین توصیه کرد: در صورت امکان در ایام نزدیک به چهارشنبه آخر سال درب این محل ها را قفل کرده و وسایل شخصی کودکان خود را در این چند روز بررسی کنند.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه یکی از عوامل عمده ایجاد حریق، پرتاب مواد آتش زا مثل فشفشه به آسمان و افتادن آتش بر روی پشت بام و بالکن و پنجره های باز و یا بر روی شاخه های خشک است، به عموم مردم توصیه کرد: با توجه به اینکه معمولا فشفشه ها در اثر به آتش کشیده شدن شعله ور شده و سوختن آنها نیز تدریجی است، از این رو توصیه می شود که بالکنها و پشت بامها را از ضایعات احتمالی پاکسازی کنند.
سلیمی یادآور شد: بررسی های آماری ثبت شده در سامانه های مختلف عملیاتی سازمان های امدادرسان از حوادث چهارشنبه آخر سال در سال گذشته نشان می دهد که شدت مصدومیت جسمی حادثه دیدگان مرتبط با ساختن مواد محترقه و منفجره از شدت بیشتری برخوردار بوده و خطرناکترین حالت در این مورد زمانی است که افراد مبادرت به ساخت و یا تولید اینگونه مواد خطرناک می کنند.
وی با اشاره به آثار زیان بار روحی و روانی حوادث شب چهارشنبه آخر سال افزود: این حوادث علاوه بر خسارات مالی، موجب زیان های روانی و بروز ناهنجاری های روحی شده که در سالیان اخیر شاهد دهها مورد آن بوده ایم.
رئیس سازمان امداد و نجات با اشاره به هزینه های ناشی از حوادث شب چهارشنبه سوری خاطرنشان کرد: هزینه های وارده شامل ۲ دسته مستقیم و غیر مستقیم است که همه ساله موجب تحمیل زیان های بسیاری به جامعه می شوند.
وی اظهار داشت: هزینه های مستقیم شامل خدمات مربوط به امداد و نجات، درمان، بستری، بازتوانی، اندام مصنوعی،هزینه های مراقبت از معلولین و نیز خسارات وارده به اماکن عمومی و خصوصی می شود.
سلیمی همچنین هزینه های ناشی از آسیب های روانی ناشی از حوادث را قانونی و قضایی و سازمان های بیمه گر را غیر مستقیم عنوان کرد.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر، تهیه و تدوین طرح بهبود کیفی مراسم چهارشنبه سوری، تقسیم وظایف اصولی بین نهادها و سازمان های مرتبط به منظور حسن انجام مراسم، توسعه و ترویج فرهنگ ایمنی از طریق آموزشهای عمومی به ویژه از سوی رسانه های جمعی و مطبوعات را از جمله راهکارهای یادشده دانست.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از مردم خواست تا در صورت قرارگرفتن در وضعیت های اضطراری و پیچیده انواع حوادث و سوانح با شماره ۱۱۲ مرکز پاسخگویی به انواع حوادث سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در سراسر کشور تماس بگیرند.