امروز   دوشنبه   مورخ   23/تیر/1399   ساعت 15:40
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 31/ارديبهشت/1398
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 1907
کد خبر : 4154
ایران باید قطب آموزش آنست خاورمیانه باشد

ایران باید قطب آموزش آنست خاورمیانه باشد/ گفت‌وگو با مارک هافمن، نماینده صلیب‌سرخ و مربی آنست

ایران باید قطب آموزش آنست خاورمیانه باشد/ گفت‌وگو با مارک هافمن، نماینده صلیب‌سرخ و مربی آنست

سگ های آنست در اوایل سال ۱۷۵۰ میلادی برای کمک به مجروحان و گمشدگان استفاده می شدند. کم کم این بهره گیری از سگ ها افزایش پیدا کرد، به طوری که اکنون آنست بخش جدایی ناپذیر هلال احمر و صلیب سرخ است. سگ های جستجو و نجات حس بویایی بسیار قوی دارند که قادرند بوها را به خوبی درک کنند، به خاطر بسپارند تا در مواقع لزوم به خاطر بیاورند.

نشریه پیام هلال در گزارشی در شماره ۴۵۶ نوشت؛ امروزه در سراسر دنیا از توانایی سگ‌ها برای پیدا کردن مصدومان پس از سوانح استفاده می‌شود و سگ‌ها توانایی‌های بالقوهای دارند که با آموزش و تمرین شکوفا می‌شود و می‌توان برای نجات جان انسان‌ها از آنها بهره‌گرفت. رشد روز افزون آنست در دستور کار مدیران جمعیت قرار گرفته است و آنست ایران با ۸۰ غلاده سگ و مربی نجات در کشور فعالیت می‌کند.

مارک‌هافمن از سال ۲۰۰۷که صلیب‌سرخ آلمان تفاهم‌نامه‌ای در حوزه آنست با ایران امضا کرد، فعالیت خود را به‌عنوان مربی و نماینده صلیب‌سرخ جهانی در هلال‌احمر آغاز کرد. هافمن همه ساله با برگزاری دوره‌های آموزشی، مانورها، ارائه تمرین‌های مورد نیاز به تیم‌های آنست و حمایت‌های همه جانبه از آنها سعی کرده است که تیم آنست ایران را به یکی از بهترین تیم‌های آنست خاورمیانه تبدیل کند. سگ‌های آنست توانسته‌اند در این مدت با موفقیت در عملیات‌های نجات یکی از بازوهای توانمند سازمان امداد و نجات باشند. با مارک‌هافمن در حاشیه دوره آموزشی سرمربیان تیم‌های آنست برای عملیات جست وجو و نجات در بهمن و کولاک به گفت‌وگو نشستیم و او از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های مربیان آنست کشور برای آموزش در کشورهای همسایه گفت.

  شما ۱۳ سال است که با جمعیت هلال‌احمر ایران همکاری می‌کنید. فعالیت‌های واحد آنست را در این مدت چطورارزیابی میکنید؟

جمعیت هلال‌احمر ایران مجموعه‌های بزرگ با زیرساخت‌های مناسب است که به خوبی مدیریت می‌شود و با تلاش‌های مدیران و امدادگران این جمعیت در این مدت رشد خوبی از نظر کیفی و کمی‌داشته است و هم ردیف جمعیت‌های بین‌المللی فعالیت میکند. شما در کشوری زندگی می‌کنید که ریسک‌های طبیعی زیادی دارد و طبیعتاً در این شرایط آنست اهمیت زیادی پیدا می کند. آنست بخش مهمی‌از فعالیت‌های جمعیت است که در حوادثی مانند زلزله، بهمن، ریزش ساختمان و… کاربرد دارد.

من دوره‌های آموزشی متعددی را در ایران برگزار کرده‌ام. تیم‌های بسیار حرفه‌ای در واحد آنست هلال‌احمر وجود دارد که هم ردیف با تیم‌های آنست کشورهای پیشرفته فعالیت می‌کنند. ایران کشوری وسیع با شرایط آب و هوایی گوناگون است. یکی از الزامات تیم‌های آنست این است که سگ‌ها در همه شرایط آب و هوایی آموزش ببینند و این اتفاق در ایران به خوبی انجام می‌شود. به‌عنوان مثال امدادرسانی در هوای گرم متفاوت با مناطق کوهستانی است. برگزاری مانورهای دورهای کمک می‌کند تا سگ خود را با محیط وفق دهد و محو آشنایی با برف(محیط) نشود و درس‌هایی برای شرایط متفاوت و خاص تجربه کند.

  تجربه و مهارت مربیان آنست ایران به اندازهای است که بتوانند تیم‌های آنست کشورهای همسایه‌ها و حاشیه خلیج‌فارس را آموزش دهند؟

تیم‌های آنست هلال تاکنون توانسته‌اند در عملیات‌های زیادی موفق باشند و با توجه به آموزش‌هایی که دیده‌اند و تجربیاتی که دارند توانایی تبدیل شدن به قطب آموزش آنست در خاورمیانه را دارند. به روز بودن و آموزش یکی از اقدامات اساسی به شمار می‌آید که ایران در این حوزه پیشتاز بوده است. این در حالی است که سر مربی‌های حرف‌های آنست، در سطح بالایی و بدون نقص کار می‌کنند. سرمربیان توانسته‌اند به خوبی مربی‌های مناطق دیگر را آموزش دهند و اکنون مربیان بسیار خوبی در ایران داریم. وقتی این افراد توانسته‌اند این همه پیشرفت داشته باشند چرا نتوانند قطب آنست خاورمیانه باشند؟ سرمربی‌های آنست باید به کشورهای اطراف بروند و به آنها آموزش‌های لازم را ارئه دهند تا در همه جای خاورمیانه شاهد تیم‌های توانمندی مانند ایران باشیم.

  برای پیشرفت این واحد چه راهکارهایی پیشنهاد می‌کنید؟

تیم‌های آنست ایران در سطح تیم‌های آنست آلمان هستند. برای پیشرفت آنست ایران باید چارت سازمانی برای واحد آنست در جمعیت هلال‌احمر ایران در نظر گرفته شود. همکاری‌های بین دو جمعیت ادامه پیدا کند تا بتوان از این طریق به تبادل دانش و تجربه بپردازند و در اجرای مانورهای مختلف بین‌المللی این تجربیات را به نمایش درآورند.

  با توجه به این موضوع که حدود۱۳ سال از امضاء تفاهمنامه بین هلال‌احمر ایران و آلمان می‌گذرد، فکر می‌کنید رشد تیم‌های آنست در سایه چه اقداماتی ممکن شده است ؟

آنست ایران تلاش زیادی برای به روز شدن انجام میدهد؛ از برگزاری دوره‌ها و مانورهای بین‌المللی گرفته تا اعزام مربیان به خارج برای بازآموزی. برگزاری مانورهای بین‌المللی بهترین راه برای تبادل تجربه و دانش است. سرمربیان ایرانی با تیم‌های آنست آلمان در یک سطح هستند و این را مدیون تلاش و ممارست خودشان هستند. آموزش‌ها در ایران به خوبی انجام شده است و مربیان در نحوه ارتباط با سگها پیشرفت‌های قابل توجه‌ای داشته‌اند. تیم‌های آنست در زلزله کرمانشاه توانستند ۶ نفر را از زیر آوار زنده بیرون آورند که حتی اگر یک نفر نجات پیدا می‌کرد به نظر من ارزشمند بود. افراد نجات یافته بیانگر موفقیت مربیان آنست است که زندگی خود را برای نجات حادثه‌دیدگان به خطر می‌اندازند.