امروز   یکشنبه   مورخ   26/آبان/1398   ساعت 08:24
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 25/خرداد/1398
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 1299
کد خبر : 4195
استقرار ۹۰۸ نجاتگر هلال احمر در سواحل خزر

رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر خبر داد: استقرار ۹۰۸ نجاتگر هلال احمر در سواحل خزر

رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر خبر داد: استقرار ۹۰۸ نجاتگر هلال احمر در سواحل خزر

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، از استقرار ۹۰۸ نجاتگر به منظور امدادرسانی به حادثه دیدگان احتمالی حوادث دریایی در سواحل خزر خبر داد و گفت: این شمار امدادگر و نجاتگر از روز جمعه ۳۱ خرداد تا پایان شهریورماه به مسافران تابستانی استان‌ های شمالی کشور خدمات امدادی ارائه خواهند کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ مرتضی سلیمی دراین‌باره به ایرنا گفت: این نیروهای متخصص در اجرای «طرح ساحلی امداد و نجات» در سه استان گلستان، گیلان و مازندران در سواحل دریایی خزر مستقر شده‌اند.

وی توضیح داد: نیروهای متخصص امدادی به منظور ارائه خدمات امداد و نجات به افراد مضطر و گرفتار در حوادث احتمالی دریای خزر به علت آشنا نبودن مسافران تابستانی با وضعیت ساحل، ویژگی‌های موج، وجود جریان‌های شکافنده مرگبار و بستر خزر با ایجاد ۲۹ پایگاه و پست امدادی و شناسایی ۶۴۳ منطقه ممنوعه (خطر آفرین) شنا در سواحل خزر در این مناطق مستقر خواهند شد.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ادامه داد: در اجرا و برگزاری این طرح ساحلی امداد و نجات ۹۴ روزه در سه استان گلستان، گیلان و مازندران نیروهای امدادرسان هلال احمر از توان عملیاتی ۲۰ دستگاه آمبولانس، ۵۵ دستگاه موتورلانس، ۶ فروند قایق و ۶ فروند جت اسکی استفاده خواهند کرد.

سلیمی اضافه کرد: این نیروهای امدادرسان که آموزش‌های تخصصی امداد و نجات را در مراکز آموزشی معتبر داخلی طی کرده‌اند، در صورت ایجاد وضعیت‌های اضطراری عمومی و پیچیده برای مسافران تابستانی در سواحل نزدیک دریایی استان‌های شمالی خدمات امداد و نجات دریایی را ارائه خواهند کرد.

طرح ملی امداد و نجات تابستانه امسال از روز جمعه ۳۱ خردادماه آغاز و تا پایان شهریورماه ادامه خواهد داشت که در این طرح امدادگران و نجاتگران هلال احمر در راستای تحقق اصل ۲۹ قانون اساسی و به استناد ماده ۳ قانون اساسنامه هلال احمر به ارائه خدمات متنوع امداد و نجات، کمک‌های اولیه و ارائه خدمات اجتماعی برای تسکین آلام آسیب دیدگان و مسافران تابستانی می‌پردازند.

طرح امداد و نجات تابستانه سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر به مدت ۹۴ روز و با استقرار پست‌های موقت امداد و نجات علاوه بر استفاده از توان عملیاتی تمام پایگاه‌های ثابت و فعال هلال احمر در محورهای مواصلاتی استان‌های سراسر کشور برگزار می‌شود.

در اجرا و برگزاری این طرح ملی امداد و نجات، تمام دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران استان‌ها و شهرستان‌ها (در حوادث و سوانح) از جمله پلیس راهور ناجا، اورژانس ۱۱۵، راهداری و امداد خودرو از دستگاه‌های همکار هلال احمر خواهند بود.

اعزام تیم‌های عملیاتی به منظور برآورد اولیه نیازهای امداد و نجات، آواربرداری، رهاسازی محبوسین، ارائه کمک‌های اولیه سرپایی و انتقال آسیب دیدگان و مصدومان به نقاط امن و نزدیکترین مراکز درمانی در زمین لرزه‌های دارای خسارت و اسکان و تغذیه اضطراری، سیلاب‌های شهری، روستایی و محورهای اصلی و فرعی (شامل آزادراه‌ها، بزرگراه‌ها و راه‌های اصلی برون شهری)، حادثه دیدگان حوادث کوهستان در مناطق شهری و برون شهری از خدمات و فعالیت‌های جمعیت هلال احمر در اجرا و برگزاری طرح ملی امداد و نجات تابستانه است.

همچنین نجات حادثه دیدگان حوادث ساحلی در سوحل دریاها و دریاچه‌های کشور (به استثنا دریاچه‌های پشت سدها) در مناطق شهری و برون شهری و اعزام نیرو و تیم‌های عملیاتی به منظور ارائه خدمات امداد و نجات به سایر حوادث و سوانح طبیعی و انسان ساخت شهری و برون شهری با اعلام رسمی یا درخواست کتبی از سازمان مدیریت بحران از دیگر خدمات این طرح است.