امروز   دوشنبه   مورخ   23/تیر/1399   ساعت 16:30
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 20/مرداد/1398
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 1439
کد خبر : 4309
نجات معجزه‌آسا از یخچال عروسک‌ها

سه‌شبانه روز جست‌وجوی امدادگران هلال‌احمر سرانجام نتیجه داد/ نجات معجزه‌آسا از یخچال عروسک‌ها

کوهنورد جوانی که سه شنبه شب بعد از سقوط در منطقه یخچال عروسک ها ، ناپدید شده بود ، با تلاش امدادگران هلال احمر روز جمعه در حالی پیدا شد که بعد از سه روز مبارزه با سرما و یخ ، زنده مانده بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ ساعت ۲۲:۳۰ سه شنبه پانزدهم مرداد ماه، یکی از اعضای یک تیم کوهنوردی در تماسی با اپراتور هلال احمر، اعلام کرد که یکی از کوهنوردان همراه آنها در منطقه تخت فریدون، جبهه شمال شرقی قله دماوند در ارتفاع ۵۱۰۰ متری دچار حادثه شده و ناپدید شده است، به گفته تماس گیرنده، این کوهنورد احتمالا در منطقه مشهور به یخچال عروسک ها سقوط کرده بود.
با این تماس، به تیم امداد و نجات کوهستان پایگاه رینه اعلام آ‌ماده باش شد اما به دلیل شرایط خاص مسیر و وضعیت جوی تا صبح روز بعد امکان انجام عملیات در منطقه فراهم نشد.
آغاز جست وجو
در آغازین ساعات صبح چهارشنبه ، ‌یک تیم از امدادگران زبده پایگاه رینه جمعیت هلال احمر، راهی منطقه شده و نقطه به نقطه منطقه را جست وجو کردند، اما تلاش های آنها در نخستین روز نتیجه ای نداشت و هیچ نشانه ای از فرد ناپدید شده به دست نیامد، سرانجام با فرا رسیدن شب، تیم های جست وجوگر مجبور به بازگشت شدند با این امید که صبح فردا بتوانند اثری از این کوهنورد به دست بیاورند.
دومین روز جست وجو : پرواز بالگرد
پنجشنبه و در دومین روز آغاز عملیات جست وجو، در حالی که امیدها برای زنده ماندن مرد جوان با گذشت زمان کاهش می یافت، بار دیگر چند تیم از امدادگران کوهستان جمعیت امداد و نجات هلال احمر جست و جوها را از سر گرفتند، اما در حالی که جست وجوی زمینی برای یافتن کوهنورد ناپدید شده بی نتیجه به نظر می رسید، تصمیم گرفته شد جست و جوها با بالگرد و از آسمان ادامه یابد ، با این هدف ، یک تیم عملیاتی از امدادگران کوهستان مازندران در منطقه ناندل سوار بربالگرد امداد ونجات شده و به جست و جوی هوایی پرداختند اما باز هم با وجود یک ساعت و نیم جست و جوی هوایی و عکسبرداری دقیق از منطقه، موفق به یافتن اثری از کوهنورد جوان نشدند.
لحظاتی بعد از فرود بالگرد در آشیانه ، تیم های امداد کوهستان ، ‌مجددا به نقاطی که در عکسبرداری هوایی نشانه گذاری شده و احتمال می رفت کوهنورد مفقود در آنجا باشد صعود کردند اما باز هم با وجود جست و جوهای دقیق و نقطه به نقطه، اثری از کوهنورد ناپدید شده پیدا نشد، سرانجام ساعت ۲۰ پنجشنبه بود که تیم های جست و جو به کار خود پایان داده و بار دیگر به پایگاه بازگشتند .
سومین روز: دومین مصدوم
ساعت ۹ صبح روز جمعه در حالی که نزدیک به شصت ساعت از ناپدید شدن مرد جوان در یخچال عروسک ها می گذشت،‌ بار دیگر تیم های امدادی با امید یا فتن مرد جوان عازم کوه شدند، آنها شب گذشته ساعت ها تصاویر هوایی را به دقت بررسی کرده بودند تا شاید اثری از مرد جوان بیابند چرا که می دانستند اگر امروز هم بگذرد احتمال زنده ماندن این کوهنورد خیلی اندک است اما در گرماگرم جست و جو، در حالی که هنوز سرنوشت کوهنورد ۳۵ ساله نامشخص بود، در ساعت ۱۲:۳۰ ، تیم امداد کوهستان گزارش دیگری دریافت کرد که حاکی از آن بود که مردی ۵۲ساله هم در همان مسیر دچار حادثه شده است، بنابراین اعضای تیم تصمیم گرفتند تا به طور همزمان به جست و جوی هر دو کوهنورد ناپدید شده بپردازند .
« امید» زنده است
بعد از ظهر جمعه رسیده بود و کم کم آفتاب داشت در پشت دماوند پنهان می شد، حالا تقریبا سه شبانه روز از ناپدید شدن کوهنورد جوان می گذشت اما هیچ نشانی از او یافت نشده بود ، اما با این وجود تیم امداد و نجات، امید خود را برای یافتن این کوهنورد از دست نداده بود .
ساعت ۱۷ بود که آنها سرانجام با شنیدن یک خبر مزد تلاششان را گرفتند ، خبر باور نکردنی و بسیار دلچسب بود، « کوهنورد جوان درحالی که مجروح و بی حال بود در یکی از دهلیزهای یخچال توسط تعدادی از کوهنوردان پیدا شده بود» .
اعضای تیم امداد و نجات از خوشحالی در پوست خود نمی گنجیدند ، خیلی زود هماهنگی های لازم برای اعزام یک بالگرد به منطقه و انتقال مرد جوان صورت گرفت ولحظاتی بعد بالگردی از آشیانه خود در سازمان امداد ونجات تهران به هوا برخاست و این در حالی بود که چند نفر از نیروهای واکنش سریع و امداد و نجات هلال احمر تهران هم سوار بر آن بودند .
دومین خبر خوش
با اعزام بالگرد از تهران به محل حادثه، مرد مجروح که به طرز معجزه آسایی زنده مانده بود، توسط امدادگران به بالگرد منتقل شد اما در حالی که بالگرد قصد بازگشت به تهران را داشت ، دومین خبر خوش هم به تیم امداد رسید،‌ دومین کوهنورد ناپدید شده نیز در ارتفاع ۳۰۰ متر پایین تر پیدا شده بود و به این ترتیب با کاهش ارتفاع بالگرد، دومین مصدوم نیز به داخل بالگرد انتقال یافت و لحظاتی بعد هر دو مصدوم در بیمارستان میلاد تهران از بالگرد به بیمارستان انتقال یافتند.