امروز   دوشنبه   مورخ   05/اسفند/1398   ساعت 18:23
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 09/شهریور/1398
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 2266
کد خبر : 4333
۳۴ سورتی پرواز برای اطفای حریق

عملیات بالگردهای هلال‌احمر در ارسباران همچنان ادامه دارد؛ ۳۴ سورتی پرواز برای اطفای حریق

از ۲۸ مرداد ماه آتش به جان جنگل‌های قره داغ یا ارسباران که از سوی یونسکو به عنوان منطقه‌ای حفاظتی و ذخیره‌گاه بیوسفر (ژنتیکی) در کره زمین انتخاب شــده، افتاد و پس از سه روز حریق گسترده خاموش شــد اما همچنان آبپاشی بالگرد هلال‌احمر برای شعله‌ورنشــدن آتش زیر خاکســتر این جنگل‌ها ادامه دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از شهروند، وســعت آتش در روستاهای خانقاه، مردانقم و کلوانق در بخش منجوان شهرستان خداآفرین به مرور بیشتر شد تا اینکه مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شــرقی روز پنجشــنبه ۳۰ مردادمــاه اعلام کرد: «بخش‌هایی از جنگل‌های ارسباران در شهرستان خداآفرین طعمه حریق شده اســت، حجم آتش‌سوزی گسترده است و تمام تلاش‌ها برای اطفای حریق ادامه دارد. «به محض اعلام این خبر، مدیر عامل هلال احمر آذربایجان‌شرقی هم از اعزام ۲ تیم پشتیبانی امدادی از خداآفرین و پایگاه شهدای ارس برای کمک به مهار حریق در جنگل‌های ارسباران خبر داد.

مهار موقتی آتش در ارسباران

تلاش یک روزه همه نیروهای امدادی، ارتش، مرزبانی، سپاه و هلال احمر برای اطفای آتش در جنگل‌های ارسباران نتیجه داد و حریق به طور موقت مهار شد، اما کمی بعد استاندار آذربایجان شرقی هشدار داد که اگر لکه‌گیری و مهار آتش به صورت هوایی انجام نشود احتمال بازگشت آتش وجود دارد؛ یعنی خاموشی کامل آتش در ارسباران نیازمند هلی‌برد است.

برای سومین و چهارمین بار حریق در جنگل‌های ارسباران مهار، اما به علت وزش بادهای شدید دوباره این حریق شعله ور شد.

اعزام ۳ فروند بالگرد برای مهار کامل آتش

اول شهریور ماه، پس از اعلام مهار موقتی آتش در جنگل‌های ارسباران، وزیر دفاع در دستوری از معاونت مهندسی وزارت دفاع و مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوای کشور خواست با هماهنگی یگان‌های پروازی هلال احمر و هوانیروز، ۳ فروند بالگرد به منطقه اعزام کنند که ۲ فروند برای جا‌به جایی و هلی‌برد نیرو و یک فروند بالگر آب پاش با بسکت ۴ هزار لیتری آب در منطقه آتش سوزی مورد استفاده قرار گرفت.

مدیر روابط عمومی جمعیت هلال‌احمر آذربایجان شرقی هم پس از اطفای موقتی حریق در روز اول شهریور ماه، از اعزام بالگرد مجهز به سیستم اطفای حریق هلال‌احمر به جنگل‌های گرفتار در شعله‌های آتش خبر داد و گفت: این بالگرد از کرمانشاه به تیریز منتقل شده و اکنون به خداآفرین اعزام شد و علاوه بر آن نیروهای امدادی جمعیت هلال ‌حمر نیز برای انجام خدمات امدادی و اطفای حریق در منطقه حاضر هستند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر آذربایجان شرقی هم که به همراه تیم امداد هوایی هلال‌احمر در جنگل‌های ارسباران حضور داشت، از انتقال موقت آب از سد خداآفرین به جنگل‌های ارسباران توسط بالگرد هلال احمر خبرداد.

او گفته که بالگرد هلال‌احمر در ابتدا ۳ بار اقدام به آب گیری از سد خداآفرین کرده و هر بار با موفقیت نسبت به انتقال و اطفای حریق جنگل‌های ارسباران در اطراف روستای خانکندی کرده است.

انجام ۳۴ سورتی پرواز بالگرد هلال‌احمر

بالگرد مجهز به سیستم اطفای حریق جمعیت هلال‌احمر کماکان در ارسباران حضور دارد و به لکه‌گیری و اطفای حریق جنگل‎های ارسباران اقدام می کند. بالگرد جمعیت هلال‌احمر در روزهای گذشته نزدیک به ۳۴ بار اقدام به آب‌گیری و انتقال آب با بسکت مخصوص حمل آب از رود ارس و سد خداآفرین به نقاط مختلف جنگل‌های ارسباران که به صورت پراکنده دود ناشی از سوختن وجود دارد و نسبت به لکه گیری اقدام کرده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اعلام کرده است: با وجود تلاش‌های روزهای گذشته برای اطفای حریق جنگل‌های ارسباران، اما هلال احمر هیچ تعهد، قرارداد یا وظیفه قانونی در این زمینه نداشته و ندارد.

او می‌گوید که رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع از تفاهم‌نامه یا قراردادی نام برده است که براساس آن، جمعیت هلال‌احمر وظیفه داشته سریعا در این باره اقدام کند؛ چیزی که وجود خارجی ندارد. جمعیت هلال‌احمر هیچ قراردادی با وزارت دفاع و سازمان جنگل‌ها و مراتع ندارد تا با درخواست آنها وظیفه‌ای برای اطفای حریق بر عهده داشته باشد.

بر اساس تفاهم‌نامه‌های پیشین، وزارت دفاع متقبل و مکلف شده اطفای حریق جنگل‌ها را انجام دهد، ضمن اینکه تامین اعتبار آن پروژه را هم وزارت دفاع متقبل شده است.

جمعیت هلال‌احمر به منظور کمک و با دستور دبیرکل، در ماجرای آتش‌سوزی ارسباران و پیشتر در آتش‌سوزی کوهمره ورود کرده است وگرنه هیچ مسئولیتی در زمینه اطفای حریق بر عهده هلال‌احمر نیست.

همچنین رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم از مصدوم شدن ۳ نفر در آتش سوزی جنگل‌های ارسباران خبر داده است.

گفته می‌شود که این افراد در حین عملیات اطفای حریق مصدوم شده اند که توسط اورژانس به درمانگاه خمارلو انتقال یافته‌اند.