امروز   شنبه   مورخ   10/آبان/1399   ساعت 20:02
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 25/شهریور/1398
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 1519
کد خبر : 4348
خدمات امدادی در حوادث و سوانح مستندسازی شود

خدمات امدادی در حوادث و سوانح مستندسازی شود

نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر:

خدمات امدادی در حوادث و سوانح مستندسازی شود

تهران - ایرنا - نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر بر لزوم مستند سازی خدمات امدادی به هموطنان در حوادث و سوانح تاکید کرد و گفت: لازم است تا نیروهای امدادی هلال احمر در زمان امدادرسانی به هموطنان در حوادث و سوانح نیز مستند سازی کنند و از روند فعالیت های خود گزارشی مفصل داشته باشند.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر این مطلب را حجت الاسلام والمسلمین «عبدالحسین معزی» در آیین اختتامیه گردهمایی معاونین امداد و نجات جمعیت هلال احمر عنوان و با تاکید بر جایگاه اخلاق امدادگری و لزوم توجه به اصول و معارف دینی در فعالیت های امدادی هلال احمر، امدادگری را بر چهار پایه و اصل مهم استوار دانست.

وی اصل نخست را محبت برشمرد و خاطر نشان کرد: در کنار یادگیری اصول امدادی باید به فلسفه کمک به مصیبت دیدگان و مظلومین که همانا محبت به انسانهاست توجه داشت؛ چرا که اصولا اسلام دین محبت است و در همین زمینه امام صادق(ع) یکی از وظایف مومن را محبت بر مومنین می‌دانند. اصل و پایه دوم امدادگری، وظیفه است. امدادگران و پرسنل هلال احمر علاوه بر تکالیف سازمانی، نسبت به افراد وظیفه انسانی دارند و کمک به همنوع مصیبت دیده و مظلوم از وظایف انسانی و اسلامی ماست.

نماینده ولی فقیه در هلال احمر، تعهد  را اصل سوم امدادگری بیان کرد و افزود: ما از نظر ایمانی و فطرت انسانی نسبت به انسان‌ها و به ویژه مظلومین تعهد داریم که از اصول اسلام است. کرامت انسانی نیز چهارمین پایه و اصل امدادگری است. ما در فعالیت ها و امدادرسانی هایمان باید همواره مراقبت کنیم تا کرامت انسانی افراد مصیبت دیده نادیده گرفته نشود چرا که این مساله علاوه بر وظیفه سازمانی یک تعهد انسانی و اسلامی نیز محسوب می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین معزی افزود: جمعیت هلال احمر سازمان های زیر مجموعه مختلفی دارد، اما در نگاه مردم ایران، امداد و نجات است و سازمان امداد و نجات چهره متبلور و درخشنده هلال احمر است.   امداد و نجات یک شغل و حرفه است، این حرفه نیاز به دانش روز دارد؛ چرا که در دنیا برای امداد و نجات، مقالات علمی و تحقیقاتی متعددی وجود دارد و البته در کنار دانش، مهارت هم لازم است و افرادی که در سازمان امداد و نجات خدمت می‌کنند از هر حیث باید ماهر و توانمند باشند.

وی به لزوم برگزاری تمرین های متعدد در سازمان امداد و نجات اشاره کرد و یادآور شد: تمرین هایی که توسط سازمان امداد و نجات انجام می شود در حوادث طبیعی و انسان ساز باید روزآمد شود و برگزاری چنین گردهمایی‌های از ضروریات بوده و در این زمینه لازم است که هماهنگی‌ها بیش از پیش باشد.

وی درباره به‌ روز کردن اطلاعات و دانش در زمینه امداد و نجات، تاکید کرد: اساتید دانشگاه ها هر چهار سال یک بار حدود یک سال فرصت مطالعاتی دارند تا معلومات و دانش خود را به‌ روز کنند، در حرفه های مربوط به امداد و نجات نیز این موضوع صدق می‌کند و لازم است اطلاعات، دانش و معلومات به‌ روز باشد.

نماینده ولی فقیه در هلال احمر گفت: خداوند از ما خواسته هر آنچه را که آموخته‌ایم به دیگران بیاموزیم. خدمت به خدا، خدمت به ساحت دین است و بخش عمده‌ای از اعمال انسان ها با نیت تقرب به خدا انجام می‌شود و کاری که انجام می دهید بهشت را برایتان به ارمغان می‌آورد و براساس روایات «هر فردی که گروهی از مسلمانان را از آب یا آتش دور نگه دارد بهشت بر او واجب می شود.»

حجت الاسلام و المسلمین معزی خاطرنشان کرد: هرچه سازمان امداد و نجات روزآمد تر، چابک‌تر و هوشمندتر عمل کند، افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.