امروز   جمعه   مورخ   16/خرداد/1399   ساعت 20:40
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 26/شهریور/1398
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 1318
کد خبر : 4351
کتابی که مختصات و مشخصات تمامی نقاط حادثه خیز و جاده‌های پر خطر کشور را در اختیار محققان قرار می دهد

اطلس عملیات امداد و نجات در حوادث جاده ای کشور منتشر شد

اطلس عملیات امداد و نجات در حوادث جاده ای کشور منتشر شد

اطلس عملیات امداد و نجات در حوادث جاده ای کشور،‌ نام کتابی است که به تازگی از سوی سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور منتشر شده است، کتابی که مختصات و مشخصات تمامی نقاط حادثه خیز و جاده‌های پر خطر کشور را در اختیار محققان قرار می دهد و با یک نگاه کوتاه می توان فهمید که بیشتر حوادث تلخ جاده ای در کجا رخ داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر،بر اساس تعاریف تخصصی ارائه شده، نقاط حادثه خیز در جاده ها، نقاطی است که در یک دوره سه ساله حداقل «۱۰ تصادف» یا در طول یک سال حداقل «۴تصادف» در آن رخ داده باشد، یکی از مهم ترین روش‌ها برای شناخت این نقاط ، روش «واکنشی» است که بر پایه بررسی تصادفات، مشخص می کند که کدام نقاط، حادثه خیز است.
شناخت این کمین‌گاه‌های مرگ می تواند از سویی به متخصصان حوزه راه از جمله کارشناسان وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای برای اصلاح مشکلات ساختاری و مهندسی این نقاط کمک کند و از سوی دیگر به ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی و سایر سازمان های مرتبط برای پوشش ایمنی بهتر این نقاط کمک کند.
بر این اساس یک تیم چهار نفره از کارشناسان و متخصصان مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر، با انجام تحقیقی آماری و با استفاده از روش های علمی تلاش کردند تا تمامی نقاط حادثه خیز را در جاده های کشور مشخص کنند.
اعضای این تیم با بررسی ۱۲۱ هزار و ۴۵۷ عملیات در سال های ۹۱ تا ۹۶ توسط گروه های امداد و نجات هلال احمر به نقاطی رسیدند که بیشترین آمار تصادفات در آنجا رخ داده بود و امدادگران جمعیت برای نجات حادثه دیدگان در آنجا حاضر شده بودند.
بررسی دقیق نتایج این کتاب توسط سازمان های متولی در امنیت راه ها، می تواند تحولی در کاهش تصادفات و حوادث مرگبار در جاده های کشور ایجاد کند؛ چرا که سیاستگذاران بخش راه و ترابری می توانند با توجه به اطلاعات این اطلس، برای رفع نقاط و گذرگاه های حادثه آفرین جاده‌‌ای اقدام کنند.