امروز   سه شنبه   مورخ   14/مرداد/1399   ساعت 09:11
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 22/آبان/1398
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 806
کد خبر : 4460
فعالیت ۲۴۰ نیروی عملیاتی در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی/توزیع ۴۱۴ بسته غذایی یک ماهه

فعالیت ۲۴۰ نیروی عملیاتی در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی/توزیع ۴۱۴ بسته غذایی یک ماهه

فعالیت ۲۴۰ نیروی عملیاتی در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی/توزیع ۴۱۴ بسته غذایی یک ماهه

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از فعالیت ۲۴۰ امدادگر و نجاتگر و ارزیاب در قالب ۵۷ تیم در مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی خبر داد و اعلام کرد: تا ساعت ۲۴ سه شنبه(۲۱ آبان ماه) ۴۱۴ بسته غذایی یک ماهه میان خانوارهای زلزله زده توزیع شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، مرتضی سلیمی با اعلام گزارش خدمات امدادی هلال‌احمر به زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی از بامداد جمعه(۱۷آبان) تا ساعت ۲۴ سه شنبه ۲۱ آبان ماه، گفت: ساعت ۲ و ۱۷دقیقه بامداد جمعه (۱۷آبان ماه) زمین لرزه ای به بزرگی ۵٫۹در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) استان آذربایجان شرقی را لرزاند. جمعیت هلال‌احمر از ابتدای وقوع زلزله تا کنون با به‌کارگیری ۵۷ تیم عملیاتی و ارزیاب شامل ۲۴۰نیروی عملیاتی، خدمات لازم را به هموطنان ارائه کرده است.

وی با اشاره به ارزیابی ۸۷ روستا در زمان وقوع زمین لرزه، تاکید کرد: به هموطنان ساکن در ۶۲ روستا در شهرستان های میانه و سراب امدادرسانی شده است و بیشترین آسیب دیدگی ها مربوط به روستاهای ورنکش، حلمسی، ورزقان، بلوکان، چیچکلو، دونیق، تیرشاب، اله حق، ترکمنچای، گاوینه رود، برزلیق، ایورق، بالسین، دستجرد و … بوده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره اسکان اضطراری هموطنان متاثر از زلزله در آذربایجان شرقی، افزود: ۱۲هزار و ۳۶۴ نفر از زلزله زدگان در اردوگاه اسکان اضطراری یا به صورت فردی با نصب ۳ هزار و ۹۱ دستگاه چادر، به صورت اضطراری اسکان داده شده اند.

وی با اشاره به توزیع اقلام امدادی و بسته های غذایی میان متاثران از زلزله، اضافه کرد: ۲ هزار و ۶۵۸ بسته غذایی ۷۲ساعته، ۴ هزار و ۵۹۵بطری آب معدنی، ۳ هزار و ۵۲۱ تخته پتو، یک هزار و ۶۳۸ شعله والور، ۴۴۰ست ظروف، ۶۷۷ تخته موکت، ۳ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم نایلون پوششی، ۳۸۰ بسته نان و ۴۱۴ بسته غذایی یک ماهه میان زلزله‌زدگان توزیع شده است.

به گفته سلیمی، بر اثر وقوع زمین لرزه ۵٫۹ ریشتری ۵۸۴ نفر مصدوم شدند که از این تعداد ۶۶ نفر به علت ماندن زیر آوار و ۵۱۸ نفر به علت ترس و اضطراب (براساس گزارش اورژانس کشور)، بوده است، همچنین ۵ نفر در روسای ورنکش شهرستان میانه جان خود را از دست داده‌اند. متاسفانه ۲ نفر در بخش ترکمنچای در چادر شخصی که در حیاط خانه خود برپا کرده بودند، به علت گاز گرفتگی فوت شدند.

گفتنی است، فعالسازی مرکز کنترل و هماهنگی عملیاتی سازمان امداد و نجات، اعلام آماده باش کامل به استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان، اردبیل و زنجان، غربی، گیلان، تماس با مدیران عامل و معاونین امداد و نجات استان های معین، اعزام تیم های عملیاتی ارزیاب به شهرستان های آذربایجان شرقی، اعزام تیم های ارزیاب از استان های زنجان و آذربایجان غربی به مناطق مختلف استان، برقراری ارتباط مستمر ویدئو کنفرانس با استان های معین و آذربایجان شرقی، اعزام ۲ فروند بالگرد برای ارزیابی هوایی پس از طلوع آفتاب، بارگیری و ارسال اقلام زیستی و مواد غذایی به شهرهای متاثر از حادثه، آغاز مرحله اسکان و تغذیه اضطراری همزمان در روستاهای شهرستانه میانه، ایجاد اردوگاه اسکان اضطراری در مدرسه روستای ورنکش، اعزام سرپرست معاونت عملیات امداد ونجات سازمان به منطقه آسیب دیده، ارتباط مستمر با مرکز هشدار سریع سازمان هواشناسی، مرکز مدیریت راههای کشور و مرکز هدایت و عملیات بحران وزارت بهداشت (اورژانس کشور)، حضور رئیس جمعیت هلال احمر در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات در روز جمعه و ارتباط با استان آذربایجان شرقی و استان های معین و تقویت انبارهای امدادی آذربایجان شرقی از طریق ارسال اقلام اضطراری از سازمان امداد و نجات و زنجان از جمله اقدامات جمعیت هلال احمر پس از وقوع زمین لرزه در استان آذربایجان شرقی است.