امروز   شنبه   مورخ   10/آبان/1399   ساعت 19:06
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 11/آذر/1398
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 2338
کد خبر : 4500
تشکیل تیم‌های بین‌المللی جست‌وجو و نجات شهری/ عضویت ۷۰ نجاتگر جمعیت هلال‌احمر در این تیم‌ها

تشکیل تیم‌های بین‌المللی جست‌وجو و نجات شهری/ عضویت ۷۰ نجاتگر جمعیت هلال‌احمر در این تیم‌ها

تشکیل تیم‌های بین‌المللی جست‌وجو و نجات شهری/ عضویت ۷۰ نجاتگر جمعیت هلال‌احمر در این تیم‌ها

رئیس سازمان امداد و نجات از تشکیل تیم‌های بین المللی جست‌وجو و نجات شهری (INSARAG – اینساراگ) با عضویت ۷۰ نجاتگر جمعیت هلال احمر خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر، مرتضی سلیمی گفت: اینساراگ یا گروه مشورتی بین المللی جست‌ و جو و نجات، شبکه ای از کشورهای تأثیرپذیر از بلایا و کشورها و سازمان های پاسخ دهنده در بحران است که وظیفه جست‌وجو و نجات از سازه های فروریخته شهری و هماهنگی عملیاتی در محل را برعهده دارند.

وی افزود: ۷۰ نجاتگر , مربی جست‌ وجو و نجات در آوار جمعیت هلال احمر و ۶۰ نفر از سازمان آتش نشانی تهران که بتوانند حداقل استانداردهای مهارتی، آمادگی جسمانی و سلامت را کسب کنند، به عضویت این تیم ها در می آیند و خواهند توانست در دوره های آموزش بین المللی این تیم ها شرکت کنند. از آنجا که عضویت در این تیم‌ها مستلزم داشتن حداقل توانمندی‌های مهارتی و جسمانی بر اساس استانداردهای مربوطه است لذا آزمون مهارتی و آمادگی جسمانی برای انتخاب اعضای این تیم‌ها، ۱۰ تا ۱۳ آذر ماه در محل مدیریت بحران منطقه هفت تهران در حال برگزاری است.

سلیمی گفت: در حال حاضر بسیاری از کشورها به عضویت اونداک و اینساراگ درآمده اند. جمهوری اسلامی ایران نیز در این دوسیستم، ارزیابی و هماهنگی سوانح سازمان ملل متحد (UNDAC) و گروه مشاوره جستجو و نجات بین المللی (INSARAG ) به دنبال تشکیل و آموزش این تیم ها در کشور است که باتوجه به برنامه ریزی‌های قبلی مقرر است اولین تیم‌ها در سطح نیمه سنگین در جمعیت هلال احمر استان تهران و سازمان آتش نشانی تشکیل شد .

وی افزود: اینساراگ در سال ۱۹۸۸ و به ابتکار تیم های جست‌ و جو و نجات بین المللی فعال در زلزله ارمنستان آغاز به کار کرد و سازمان ملل متحد برای تسهیل مشارکت و هماهنگی بین المللی به عنوان دبیرخانه اینساراگ تعیین شد. از وظایف گروه مشورتی بین المللی جست‌وجو و نجات می توان به تقویت اثربخشی فعالیت های آمادگی و پاسخ برای نجات جان انسان ها و کاهش آلام و تاثیرات ناخواسته، بهبود همکاری بین تیم های جست‌وجو و نجات شهری، افزایش آمادگی کشورهای سانحه خیز در امر جست‌وجو و نجات، ظرفیت سازی و توسعه روش ها بر مبنای استاندارد موجود، تدوین دستورالعمل بهترین عملیات جست‌وجو نجات شهری و تقویت همکاری بین سازمانی در فاز مقابله اشاره کرد.

رئیس سازمان امداد و نجات گفت: هر کشور عضو سازمان ملل متحد با ارسال درخواست عضویت و معرفی نقطه تماس ملی به عنوان رابط بین گروه می تواند به عضویت این گروه درآید. اعضای اینساراگ بخشی از شبکه جهانی مشارکت و انتقال دانش در زمینه عملیات نجات در آوار و هماهنگی عملیات میدانی هستند که برای شرکت در جلسات سالانه منطقه ای و شرکت در گروه های کاری انتقال تجارب از آنها دعوت به عمل می آید.

وی افزود: دسترسی به ابزار اطلاعاتی و مشارکت دانش اینساراگ، دسترسی به  وب سایت مرکز هماهنگی عملیات در محل، سیستم جهانی اخطار و هماهنگی بلایا برخی از مزایای عضویت در اینساراگ است. ارزیابی خسارات و نیازها، تعیین و اولویت بندی نیازها، تسهیل اعزام به محل و راه اندازی مرکز دریافت منابع و ورود و خروج تیم ها در هماهنگی با کشور سانحه دیده از مسئولیت های اینساراگ است.

سلیمی گفت: تأسیس شبکه جهانی از سازمان‌های جست و جو و نجات در سه منطقه آفریقا، اروپا، خاورمیانه، آمریکا و آسیا – اقیانوسیه، تدوین راهنمای عملیات جست‌وجو و نجان بین المللی، تدوین سیستم هماهنگی عملیات میدانی، تسهیل ورود و خروج تیم های جست‌وجو و نجات شهری، ایجاد مرکز هماهنگی عملیات در محل و ایجاد مرکز پایش داده روی اینترنت و ظرفیت سازی و اصلاح روش ها و طرح‌های ملی از جمله دستاوردهای اینساراگ است.