امروز   چهارشنبه   مورخ   18/تیر/1399   ساعت 11:09
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 07/تیر/1399
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 105
کد خبر : 4973
برنامه‌ریزی هلال‌احمر برای خدمات‌رسانی به مصدومان حوادث تابستان

 

رییس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر از انجام برنامه‌ریزی عملیاتی این جمعیت برای خدمات‌رسانی به مصدومان حوادث احتمالی فصل تابستان در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان امدادونجات به نقل از ایرنا، مهدی ولی پور با اعلام این مطلب افزود: در اجرای این عملیات ۵۶۰ پایگاه ثابت امداد و نجات، ۴۲۳ شعبه، ۳۱ مرکز استان،  ۲۵ طرح ساحلی، ۳۴ مرکز آنست (آموزش و نگهداری سگ‌ های تجسس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر)، ۲۲ مرکز امداد و نجات هوایی به مدت ۱۰۰ روز آماده ارائه خدمات متنوع امداد و نجات به مصدومان و آسیب دیدگان احتمالی فصل تابستان در سراسر کشور بر مبنای جدیدترین برنامه پاسخگویی به سوانح (EOP) با رویکرد کارکردهای مناسب، موثر و به موقع هلال احمر در مرحله پاسخگویی فوری به انواع حوادث هستند.

وی توضیح داد: برنامه پاسخگویی به سوانح یا به تعریف بین المللی عملیات اضطراری (Emergency operation plan) در حقیقت، یک سند راهبردی مکتوب است که با عنایت به وظایف جمعیت هلال احمر در پاسخ به سوانح، به تبیین کارکرد و وظیفه بخش‌های مختلف این جمعیت در فاز پاسخگویی می ‌پردازد؛ به تعبیر ساده می ‌توان برنامه پاسخ اضطراری سازمان را تصویری در نظر گرفت که نقش سازمان در پاسخ به سوانح را نشان می‌ دهد و این تصویر از پازل‌های مختلفی تشکیل شده که هر پازل کارکردی از وظایف این سازمان است.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: سرعت بخشی در امدادرسانی به مصدومان احتمالی سوانح ترافیکی و غیرترافیکی و ارتقای ضریب پاسخگویی جمعیت هلال احمر به حوادث و سوانح غیر مترقبه، ارتقای سطح آرامش روانی هموطنان و مسافران تابستانی و افزایش ضریب ایمنی جاده ها با حضور محسوس نیروهای عملیاتی هلال احمر در محورهای مواصلاتی در فصل تابستان از دیگر اهداف اجرای این برنامه عملیاتی هلال احمر برای خدمات رسانی به مصدومان احتمالی حوادث تابستان است.

ولی پور ادامه داد: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و احتمال ابتلا مردم به این بیماری، از عموم مردم درخواست می کنم در صورت امکان از مسافرت‌های غیرضروری در ایام تابستان خودداری کنند و همچنان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی پایبند باشند تا کرونا را شکست دهیم.

وی از هموطنان خواست در صورت قرار گرفتن در شرایط اضطراری عمومی یا پیچیده انواع حوادث و سوانح طبیعی، غیرطبیعی و انسان ساخت با شماره اضطراری ملی ۱۱۲ تماس بگیرند.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: تلفن گویای «ندای امداد» با شماره ۱۱۲ در هر جا که پوشش تلفن همراه وجود داشته باشد، بدون نیاز به سیم کارت در دسترس است.

ارائه خدمات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری در زمان وقوع حوادث و سوانح، ارائه آموزش های امداد و کمک های اولیه به اقشار مختلف جامعه، برنامه ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح، ارسال محموله های کمک های بشردوستانه به کشورهای آسیب دیده و متاثر از حوادث طبیعی، غیرطبیعی و اعزام عوامل امدادی در داخل و خارج از کشور از جمله وظایف این سازمان راهبردی وابسته به جمعیت هلال احمر است.

سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه آمادگی و پاسخگویی سوانح در داخل و خارج از کشور به عنوان یکی از بخش های اصلی جمعیت هلال احمر وظیفه دارد با امکانات گسترده عملیاتی، پشتیبانی، مخابراتی، امداد هوایی، جاده ای، دریایی، کوهستان و شهری، عملیات امداد و نجات را در فصول مختلف سال و برای خدمات رسانی به آسیب دیدگان و متاثرین از انواع حوادث و سوانح احتمالی در سراسر کشور اجرا کند.