امروز   دوشنبه   مورخ   11/مرداد/1400   ساعت 19:59
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 08/تیر/1399
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 2007
کد خبر : 4975
توزیع بروشورهای آموزشی کرونا و مین بین اتباع خروجی افغان از مرز دوغارون

 

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و آموزش‌های تخصصی سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر از تدوین و توزیع بروشورهای آموزشی با محتوای مشترک کرونا و مین بین مهاجران و اتباع خروجی افغان از مرز دوغارون (در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد استان خراسان رضوی) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان امدادونجات به نقل از ایرنا، حمیدرضا اسکاش افزود: آموزش پیش آگاهی از خطرات مین و مواد منفجره نشده باقی مانده از جنگ جمعیت هلال احمر در مرز دوغارون فقط به مهاجران و اتباع خروجی افعانستانی که از این مرز خارج می شوند ارائه می شود و خروج آنها منوط به گذراندن این دوره و مهر نماینده جمعیت هلال احمر می باشد.

وی ادامه داد: این آموزش ها در راستای اهداف بشردوستانه و خیرخواهانه، جمعیت هلال احمر از سال ۱۳۸۴ تاکنون با همکاری کمیته بین المللی صلیب سرخ و اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در مرز دوغارون تایباد در حال انجام است.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و آموزش‌های تخصصی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: یکی از بزرگترین ماموریت‌ های سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر، نگاه انسان‌دوستانه به کاهش خطرات مین و مواد منفجره باقیمانده از جنگ در پی تفاهمنامه دو جانبه بین کمیته بین المللی صلیب سرخ و سازمان امداد و نجات هلال احمر است که با توجه به اینکه کشور افغانستان طی سالیان متمادی جنگ یکی از کشورهای آلوده به مین و موادمنفجر نشده می باشد جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران  اقدام به برگزاری دوره های آموزش پیش آگاهی از خطرات مین در این مرز شرقی کشور در شهر تایباد استان خراسان رضوی کرده که ماحصل آن کاهش تلفات و مصدومیت ها ی مردم افغانستان از مین بوده است.

اسکاش گفت: برای تداوم آموزش های یاد شده و همکاری مشترک جمعیت هلال احمر ایران با کمیته بین المللی صلیب سرخ، تراکت های آموزشی آگاهی از خطرات مین و ویروس کرونا تهیه شده که در قالب پک بهداشتی به مهاجرینی که قصد عزیمت به کشورشان را دارند روزانه حداقل هزار بسته تجهیزات حفاظتی شامل ماسک، دستکش و ماده ضدعفونی و بروشور حاوی مطالب ایمنی در خصوص کرونا و مین با دو زبان فارسی و پشتو توسط مربیان مرکز آموزشی پیش آگاهی از خطرات مین و مواد منفجره نشده باقی مانده از جنگ در مرز دوغارون توزیع می شود.

وی با بیان اینکه مرکز آموزشی پیش آگاهی از خطرات مین و مواد منفجره نشده باقی مانده از جنگ در مرز دوغارون با بیش از ۱۶ سال سابقه خدمت رسانی، سعی در کاهش آلام و آسیب های بشری با آگاهی رسانی به مهاجرین و اتباع افغانستانی است که قصد بازگشت به کشورشان را دارد، گفت: این مرکز تنها واحد آموزش آگاهی از خطرات مین در کشور است که کار آموزش اتباع خارجی را در سه بخش برادران، خواهران و کودکان به رایگان انجام می دهد و به طور میانگین روزانه بیش از هزار و ۱۸۵ نفر از خدمات این مرکز بهره مند می شوند.  

پیش از این نیز «حبیب خان زازای» مدیر بخش آگاهی از خطرات مین و کمک به قربانیان اداره انسجام تطهیر مین افغانستان، اعلام کرده بود: ماهانه ۸۰ تا ۱۴۰ نفر بر اثر برخورد با مین در این کشور کشته و یا مصدوم می شوند که ۶۵ درصد آنان را کودکان تشکیل می دهند.

وی این مطلب را در سفر به تایباد و بازدید از مرکز آموزش های پیش آگاهی از خطرات مین در مرز دوغارون، در جلسه هم اندیشی کمیته بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر عنوان و افزوده بود: در زمان حاضر چهار ولایت افغانستان و ۲۵۷ شهر این کشور با انواع مین و بمب های منفجر نشده مواجهند.

مدیر بخش آگاهی از خطرات مین و کمک به قربانیان اداره انسجام تطهیر مین افغانستان ادامه داده بود: از مناطقی که در افغانستان، مین کاری و بمب گذاری شده، تنها دو هزار و ۸۰۰ کیلومتر پاکسازی شده است.

زازای گفته بود: با گذشت چهار دهه از جنگ و حضور گروههای مختلف در این کشور، تاکنون بیش از ۲۰ میلیون بمب و انواع مین در مناطق مختلف افغانستان منفجر شده است.

وی افزوده بود: جنوب، جنوب شرق، شرق، شمال و مرکز افغاستان به ویژه شهر کابل از نقاطی از افغانستان هستند که نسبت به سایر نقاط در آنها بیشترین مواد منفجره کار گذاشته شده است.

مدیر بخش آگاهی از خطرات مین و کمک به قربانیان اداره انسجام تطهیر مین افغانستان  با بیان این که بیشترین مین و بمب های منفجر نشده دست ساز است، اظهار کرده بود: ۲۰ درصد از افرادی که در این کشور با مواد منفجره برخورد می کنند کشته می شوند.

سالانه افزون بر یک میلیون نفر مسافر ایرانی و خارجی از طریق گذرگاه رسمی دوغارون وارد دو کشور ایران و افغانستان می شوند.

مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و شهر تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارند.