امروز   دوشنبه   مورخ   11/مرداد/1400   ساعت 20:35
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 11/تیر/1399
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 2602
کد خبر : 4986
تفاوت پاسخ به حوادث در ایران و سایر کشورها

 

به گفته رییس سازمان امداد و نجات، ایران تنها کشوری است که سیستم پاسخ به حوادث آن دولتی و نظامی نیست و یک جمعیت مردم نهاد مسئولیت واکنش به حوادث غیرمترقبه را بر عهده دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان امدداونجات به نقل از میزان، مهدی ولی پور گفت: سازمان امداد و نجات مهم‌ترین رکن جمعیت هلال احمر در پاسخ به بحران‌ها بوده و وظیفه آن امدادرسانی در سوانح و حوادث است.

وی افزود: این سازمان از دو بخش لجستیک و عملیات تشکیل می‌شود که هر کدام وظایف خود را دارند. انبارها، ناوگان و تجهیزات در بخش لجستیک قرار می‌گیرند و پایگاه ها، مرکز هماهنگی و کنترل عملیات و نیرو‌های امدادی در بخش عملیات سازماندهی می‌شوند. همچنین در بخش آموزشی امدادگران و نجات گران دوره‌های آموزش تخصصی را می‌گذرانند.

چند امدادگر در حوادث به کمک آسیب دیدگان می‌آیند؟

رییس سازمان امداد و نجات گفت: در این سازمان بیش از ۵۰ هزار نفر مشغول کار بوده که ۷۰ درصد آن‌ها جزء نیرو‌های داوطلب هستند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد زحمات این سازمان بر دوش امدادگران است؛ افزود: امدادگران درجات مختلفی دارند و در گروه‌های فعال و غیرفعال تقسیم بندی می‌شوند. همچنین در جه "ایثار" بالاترین درجه داوطلبان است که به افراد فعال تعلق می‌گیرد.

پایگاه‌های امداد و نجات در سراسر کشور

ولی پور گفت: ما ۵۶۰ پایگاه در کشور داریم که بر اساس استاندار‌های موجود، ساخت ۳۶۱ پایگاه دیگر نیاز است.

این مقام مسئول درباره امدادگران این سازمان درباره انبار‌های جمعیت هلال احمر افزود: سازمان امداد و نجات ۴۰۰ شعبه در سراسر کشور دارد و هر شعبه یک انبار دارد. اما برای پشتیبانی ۱۰۰ انبار دیگر داریم؛ بنابراین مجموع انبار‌ها و سوله‌های آن به بیش از ۵۵۰ انبار می‌رسد.

رییس سازمان امداد و نجات درباره اقلام موجود در انبار‌ها اذعان کرد: علاوه بر موادغذایی مانند آب آشامیدنی، چایی، حبوبات، روغن و کنسرو، لوازم زیستی مانند چادر، پتو، موکت و اقلام بهداشتی نیز تهیه و در بحران‌ها بین مردم آسیب دیده توزیع می‌شود.

این مقام ارشد در سازمان امداد و نجات اظهار کرد: در هر انبار به اندازه ۲ درصد از جمعیت آن شهر باید موادعذایی و سایر امکانات اولیه ذخیره کنیم که با توجه به حوادث اخیر، میزان ذخایر ما به ۹ دهم درصد رسیده است که نیازمند تامین اعتبار برای پر کردن ذخایر هستیم. البته مقرر شده تا پایان هفته بخشی ازا عتبارات تامین شود.

ناوگان سازمان امداد و نجات

ولی پور گفت: ۵ هزار خودروی امدادی سنگین و نیمه سنگین شامل موتورسیکلت، خودرو، قایق و آمبولانس در سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر ۵ سال یک بار این ناوگان باید بازسازی شود، اما متاسفانه در ده سال اخیر اتفاق رخ نداده است. همچنین بیش از ۲ هزار خودروی امدادی جدید نیازمند هستیم.

وی درباره امداد هوایی افزود: معاونت امداد هوایی سازمان، ۲۴ بالگرد دارد که در حال حاضر ۸ بالگرد زمین گیر و نیازمند تعمیرات اساسی هستند که به دلیل تحریم‌ها و مشکلات مالی این مسئله فعلا امکان پذیر نیست و تنها ۱۷ بالگرد آماده به کار در کشور داریم.

رییس سازمان امداد و نجات درباره کمبود بالگرد گفت: با همین بالگرد‌ها هم می‌توانیم کارمان را انجام دهیم، اما اگر شرایط خیلی بحرانی شود، از مشارکت نیرو‌های مسلح استفاده خواهیم کرد.

این مقام مسئول در امداد و نجات بیان کرد: ناوگان یکی از ابزار‌های اصلی ما است و اگر امدادگران به موقع به صحنه حادثه نرسد، یا برسد و اقلام مورد نیاز را در دسترس نداشته باشند، نمی‌توانند وظایف خود در خصوص امداد و نجات را انجام دهند.

تفاوت پاسخ دهی به حوادث در ایران و سایر کشورها

ولی پور گفت: در بیشتر کشورها، سیستم پاسخ به حوادث و سوانح برعهده دولت و سیستم نظامی است به اینصورت که وزارت حوادث غیرمترقبه دارای بخش‌های مختلف ستادی و عملیاتی است. به همین دلیل رییس از وزارتخانه را وزیر دفاع مشخص می‌کند.

وی افزود: وقتی حادثه‌ای رخ می‌دهد، بخش عملیات وزارت خانه حوادث غیرمترقبه برای پاسخ وارد صحنه می‌شود و همه نیرو‌های نظامی برای حل مشکلات بسیج می‌شوند، اما این مسئله در کشور ما متفاوت است.

رییس سازمان امداد و نجات اظهار کرد: ایران تنها کشوری است که سیستم پاسخ به حوادث آن، توسط یک بخش غیردولتی و مردم نهاد اداره می‌شود. همچنین اخیرا مسئولیت‌هایی که جمعیت هلال احمر به عنوان کمک به سایر نهاد‌ها انجام می‌داد، جزء وظایف ما شمرده شده است.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر بیان کرد: از آنجایی که جمعیت هلال احمر، مردم نهاد است ما بر خلاف سایر کشورها، باید گزارش مستمر درباره همه امور و خرید‌ها به مردم و خیرین ارائه دهیم که این مسئله باعث افزایش سطح توقع مردم می‌شود.

وی با اشاره به بارش برف سنگین در برخی استان‌های شمالی کشور افزود: متاسفانه در برخی مواقع شاهد بودیم که مردم از نیرو‌ها امدادی ما توقع داشتند که برف حیاط و پشت بام خانه هایشان را پاک کنند.

کمبود اعتبار در سازمان امداد و نجات

رییس سازمان امداد و نجات گفت: در بخش تامین بودجه برای تهیه اقلام انبارها، ۲ هزار میلیارد تومان کمبود داریم. همچنین ۳ هزار میلیارد در بخش ناوگان و ۲ هزار میلیارد برای تجهیزات نیازمند اعتبار هستیم.

این مقام مسئول درباره امدادگران این سازمان اظهار کرد: با توجه به شرایط اقتصادی فعلی، نمی‌توان انتظار داشت که تمام این اعتبارات سریعا تامین شود، اما امیدواریم با توجه به اهمیت موضوع این مسئله در اولویت قرار گیرد.

وی افزود: اگر این اعتبارات تامین شود، تا ۵ سال آینده قادر خواهیم بود سوانح آینده را به خوبی پوشش دهیم.

کمک مردم و خیرین به سازمان امداد و نجات

ولی پور گفت: در سوانح مختلف، مردم و خیرین به کمک امدادگران آمده و برخی نیاز‌ها را برطرف می‌کنند. همچنین ما از طریق خیرین می‌خواهیم بخشی از کمبود‌های مالی را برطرف کنیم.