امروز   دوشنبه   مورخ   20/مرداد/1399   ساعت 19:53
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 20/تیر/1399
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 433
کد خبر : 4989
امدادگران حادثه‌دیده در سوانح مشمول قانون "فداکاران خدمت" می‌شوند

 

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور با اشاره به تصویب قانون جدید مدیریت بحران در سال‌گذشته، گفت: امدادگران حادثه دیده در سوانح مختلف، مشمول قانون "فداکاران خدمت" می‌شوند.

مهدی ولی‌پور در سفر به شهرکرد در آیین خاکسپاری داوطلب جوان جمعیت هلال احمر شهرستان اردل که در عملیات پشتیبانی اطفاء حریق جنگل‌های زاگرس دچار حادثه شد و فوت کرد، با اشاره به اینکه امدادگران جمعیت هلال احمر به صورت داوطلبانه در بخش‌های مختلف امداد و نجات، حوادث و سوانح و خدمات اجتماعی، درمانی و توانبخشی فعالیت دارند و در حین ماموریت دچار حادثه می‌شوند، افزود: در قانون جدید مدیریت بحران که شهریورماه سال‌گذشته تصویب شد، این افراد مشمول این قانون خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه آیین‌نامه اجرایی این قانون در حال تدوین است، گفت:  بخش عمده از امدادگران و نجاتگران عضو جمعیت هلال احمر و سایر دستگاه‌های خدماتی که در حین حوادث دچار سانحه می‌شوند، مشمول این قانون خواهند شد.

به گفته وی، براساس این قانون، به خانواده امدادگرانی که در هنگام امدادرسانی به آسیب‌دیدگان حوادث و سوانح، جان خود را از دست داده یا دچار نقص عضو می‌شوند نیز تسهیلات ویژه پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه سالانه شماری از امدادگران جمعیت هلال احمر در هنگام امدادرسانی به آسیب‌دیدگان حوادث و بلایای طبیعی و غیر طبیعی، جان خود را از دست داده یا دچار نقض عضو می‌شوند، افزود: پارسال یک نفر از اعضای جمعیت هلال احمر کشور در هنگام امدادرسانی دچار حادثه شد و فوت کرد.

وی با اشاره به فوت یکی از اعضا جوانان جمعیت هلال احمر شهرستان اردل در حادثه آتش‌سوزی جنگل‌های بلوط، به خانواده این جوان و همچنین مردم شهرستان اردل و استان چهارمحال وبختیاری تسلیت گفت و افزود: این استان یکی از استان‌های حادثه‌خیز کشور است که در صورت تامین اعتبار، تا پایان سال سایت‌های امداد ونجات این استان تجهیز خواهد شد.

ولی‌پور گفت: گرفتن تخفیف مدت زمان سربازی برای اعضای این جمعیت یکی دیگر از برنامه‌های حمایتی این جمعیت برای حمایت از  اعضای خود است.

به گفته وی، ۷۰ هزار نفر در کشور عضو جمعیت هلال احمر هستند که از ین تعداد ۵۰ هزار نفر امدادگر و نجاتگر فعال هستند که در همه حوادث حضور فعال دارند.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور گفت:هم‌اکنون ۱۷ بالگرد در جمعیت هلال احمر کشور برای امدادرسانی در حوادث و سوانح فعال است.

وی با اشاره به نیاز استان‌های فاقد بالگرد، گفت: به دلیل بالابودن هزینه خرید بالگرد، تجهیز کردن تمام استان‌ها به بالگرد نیاز به اعتبار زیادی دارد و در صورت نیاز به بالگرد در استان‌های فاقد بالگرد، از استان‌های دیگر بالگرد اعزام خواهد شد.

به گزارش ایرنا، حادثه آتش‌سوزی جنگل‌های بلوط بلند از ساعت ۱۹ دوشنبه آغاز شد که بلافاصله مهار آتش در دستور کار قرار گرفت و عصر روز سه‌شنبه در عملیات اطفا حریق در جنگل‌های زاگرس یکی از امدادگران جمعیت هلال احمر دچار سانحه شد و فوت کرد.

ریزش سنگ‌های کوه در این منطقه باعث فوت "سید محمد مهدی حسینی" از داوطلبان جمعیت هلال احمر شهرستان اردل شد.