امروز   دوشنبه   مورخ   20/مرداد/1399   ساعت 20:32
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 24/تیر/1399
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 469
کد خبر : 4995
«ارسال تیم ارزیاب» از کلیشه تا واقعیت

 

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در پاسخ به واکنش‌های منفی درباره ارسال تیم‌های ارزیاب گفت: ارسال تیم ارزیاب تنها یک اصطلاح است، اما این تیم، علاوه بر ارائه گزارش اولیه، عملیات امداد را آغاز می‌کند تا نیرو‌های پشتیبان به محل حادثه برسند.

اولین اقدامی که پس از هر حادثه‌ای توسط مسئولان امدادی انجام می‌شود، ارسال «تیم‌های ارزیاب» به مناطق آسیب دیده است.

این مسئله باعث ایجاد واکنش‌های منفی در میان کاربران فضای مجازی شده است. به اینگونه که تصور می‌شود نیرو‌های امدادی تنها برای ارزیابی وارد صحنه می‌شوند و هیچ اقدامی در ساعات اولیه بحران انجام نمی‌دهند.

مهدی ولی پور در گفت‌وگو با میزان گفت: اعزام تیم‌های ارزیاب، به این معنا نیست که گروهی به محل حادثه اعزام شده و پس از ارزیابی محیط، به پایگاه باز می‌گردند و سپس تیم‌های امدادی تخصصی به محل حادثه اعزام می‌شوند.

رییس سازمان امداد و نجات درباره اقدامات این تیم‌ها اظهار کرد: تیم ارزیاب، اولین تیم عملیاتی است که به محل حادثه اعزام می‌شود و اقدامات اولیه را انجام می‌دهد.

وی اظهار کرد: این تیم، در صورت نیاز به جستجو می‌پردازد و سپس کمک‌های اولیه را انجام می‌دهند. در همین حین، تیم اول گزارش اولیه خود را به مرکز عملیات سازمان امداد و نجات ارسال می‌کند تا تیم‌های پشتیبان به محل برسند. همچنین در این فاصله با نهاد‌های مختلف مانند شهرداری ها، نیروی انتظامی و سایر نهاد‌ها برای همکاری ارتباط برقرار می‌کنیم.

این مقام ارشد در جمعیت هلال احمر بیان کرد: به این صورت همزمان تیم اول اقدامات امدادی را آغاز کرده و تیم‌های بعدی اعزام می‌شوند.

ولی پور با اشاره به اینکه نوع حادثه در اعزام تیم‌های عملیاتی تاثیرگذار است، گفت: بر اساس تجربه و پروتکل‌های امدادی، می‌دانیم که زلزله‌های تا ۵ و نیم ریشتر، خسارت زیادی ندارند و تیم ارزیاب اعزامی، امکانات محدودی با خود به همراه می‌برد.

وی افزود: اما در حوادث بزرگ تر، به طور همزمان تیم‌های عملیاتی ارزیاب بیشتری به محل حادثه فرستاده می‌شوند که شامل تیم‌های جستجو، اسکان، نجات و تغذیه هستند. همچنین امکانات نیرو‌های امدادی در حوادث بزرگ‌تر، تکمیل است.

رییس سازمان امداد و نجات اظهار کرد: البته باید به این نکته توجه کرد که در همه بحران‌ها نمی‌توان میزان خسارات را پیش بینی کرد، اما تصوری که این مفهوم در افکار عمومی ایجاد کرده، باید تغییر کند و ما در این باره تلاش خواهیم کرد.