امروز   دوشنبه   مورخ   06/بهمن/1399   ساعت 02:10
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 11/مرداد/1399
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 1317
کد خبر : 5024
نجات کوهنورد ۴۵ ساله از ارتفاعات منطقه علم کوه

 

سرپرست روابط ‌عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از نجات جان یک کوهنورد مرد ۴۵ ساله از ارتفاعات منطقه علم کوه در مرکز رشته کوه تخت سلیمان کلاردشت در غرب مازندران خبر داد و گفت: این کوهنورد بعد از صعود قله تخت سلیمان دچار حادثه شده و سقوط می‌کند.

محمد خادم‌الشیخ در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اعلام این خبر افزود: بعد از تماس همراهان این کوهنورد با شماره ملی ۱۱۲ سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر یک تیم واکنش سریع توسط یک فروند بالگرد به منطقه اعزام شد. 
وی توضیح داد: با اعزام این تیم واکنش سریع به محل وقوع این حادثه نجاتگران با انجام یک عملیات سنگین در ارتفاع ۴۳۰۰ متری در یخچال پشت قله تخت سلیمان با مهارت بالای خلبان این کوهنورد را نجات داده و به بیمارستان منتقل کردند.

قله علم کوه با ارتفاع چهار هزار و ۸۵۰ متر در مرکز رشته کوه تخت سلیمان کلاردشت در غرب مازندران قرار دارد.
 این قله بعد از دماوند که پنج هزار و ۶۷۱ متر ارتفاع دارد، دومین قله مرتفع ایران است. 
دیواره ای که در دامنه شمالی قله علم کوه قرار دارد نیز جزو فنی ترین و سخت ترین مسیرهای سنگ نوردی و دیواره نوردی کشور محسوب می شود.
این منطقه با بیش از ۴۵ قله بالای ۴۰۰۰ متر و داشتن یخچال های متعدد، برف چالها و دیواره هایش مشهورترین ارتفاعات ایران و نامی آشنا برای کوهنوردان داخلی و خارجی است.
بیشتر شهرت این قله به خاطر دیواره‌ ای است که در دامنه شمالی آن واقع شده و دارای فنّی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در ایران است.

این دیواره در ایران، جایگاهی مانند «کی ۲» در جهان را دارد.

سرپرست روابط ‌عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از مردم خواست تا در صورت قرار گرفتن در وضعیت‌های اضطراری و پیچیده انواع حوادث و سوانح با شماره ۱۱۲ مرکز پاسخگویی فوری به انواع حوادث در سراسر کشور تماس بگیرند.

ارائه خدمات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری در زمان وقوع حوادث و سوانح، ارائه آموزش های امداد و کمک های اولیه به اقشار مختلف جامعه، برنامه ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح، ارسال محموله های کمک های بشردوستانه به کشورهای آسیب دیده و متاثر از حوادث طبیعی، غیرطبیعی و اعزام عوامل امدادی در داخل و خارج از کشور از جمله وظایف این سازمان راهبردی وابسته به جمعیت هلال احمر است.

سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه آمادگی و پاسخگویی سوانح در داخل و خارج از کشور به عنوان یکی از بخش‌های اصلی جمعیت هلال احمر وظیفه دارد با امکانات گسترده عملیاتی، پشتیبانی، مخابراتی، امداد هوایی، جاده ای، دریایی، کوهستان و شهری، عملیات امداد و نجات را در فصول مختلف سال و برای خدمات رسانی به آسیب دیدگان و متاثرین از انواع حوادث و سوانح احتمالی در سراسر کشور اجرا کند.