امروز   چهارشنبه   مورخ   12/مهر/1402   ساعت 17:54
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 28/مرداد/1399
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 19248
کد خبر : 5035
نجات ۸۰ مصدوم حوادث رانندگی و ترافیکی طی ۷ روز گذشته

 

رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال‌احمر از انجام ۶۰ عملیات برای نجات جان ۸۰ نفر از سرنشینان آسیب دیده از حوادث رانندگی با استفاده از ست‌های نجات هیدرولیک و پنوماتیک طی هفت روز گذشته در کشور خبر داد.

مهدی ولی‌پور روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با ارائه گزارش ماموریت های امداد و نجات از ۱۹ تا ۲۵ مرداد ماه در سراسر کشور افزود: در هفت روز گذشته و با تلاش نیروهای امدادی هلال احمر ۶۰۳ ماموریت امدادی در سطح کشور انجام شد که در پی آن به ۸۳۵ نفر از افراد آسیب دیده در حوادث مختلف خدمات متنوع امداد و نجات ارائه شد.  

وی ادامه داد: در مدت یادشده ۳۴۰ نفر مصدوم به مراکز درمانی اعزام و ۱۲۱ نفر هم از خدمات اسکان اضطراری و موقت بهره مند شدند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره حوادث مرتبط با محیط های آبی(غرق شدگی) نیز گفت: از ۱۵ تا ۲۵ مرداد ماه، ۱۹۲ ماموریت مرتبط با حوادث محیط های آبی انجام شد که با انجام این سلسله عملیات امدادی ۵۶ نجات یافتند، ۲۷ نفر نیز به مراکز درمانی منتقل شده و ۱۷ نفر خدمات سرپایی دریافت کردند.  

ولی پور توضیح داد: ۶۵ مورد از این ماموریت ها در رودخانه (۳۴ درصد ماموریت)، ۵۵ مورد در سواحل دریا(۲۹ درصد ماموریت) و ۳۰ مورد در دریاچه پشت سد ها(۱۶ درصد) رخ داده که بیشترین ماموریت ها نیز به ترتیب در استان های گیلان (۳۳ مورد - ۱۷ درصد ماموریت)، مازندران (۲۴ مورد - ۱۲.۵ درصد)  و آذربایجان شرقی (۱۸ مورد - ۹ درصد)  صورت گرفته است.  

وی با اشاره به آخرین اقدامات امداد و نجات هوایی اضافه کرد: در مدت زمان مذکور ۱۰ ساعت و ۱۵ دقیقه معادل ۱۴ سورتی پرواز امدادی در سراسر کشور انجام شده که با انجام این شمار پرواز ۲۱ نفر نیروی امدادی برای انجام ماموریت امداد و نجات اعزام و  هفت مصدوم نیز به صورت هوایی به مراکز درمانی و بیمارستانی منتقل شدند.  

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر درباره مهم ترین عملیات انجام شده طی هفت روز گذشته گفت: روز ۱۹ مرداد ماه زمین لرزه ۵.۱ ریشتری کرمانشاه، حوالی گیلانغرب در عمق هشت کیلومتری زمین را لرزاند. این زمین لرزه بدون خسارت مالی و جانی بود. همچنین روز ۲۱ مرداد ماه زمین لرزه ای به بزرگی ۴.۳ ریشتر مرز استان های بوشهر و فارس، حوالی فراشبند را در عمق ۱۰ کیلومتری زمین لرزاند. این زمین لرزه نیز فاقد خسارت جانی و مالی بود.  

وی افزود: روز جمعه ۲۴ مرداد ۹۹ نیز یکی دیگر از مهم ترین عملیات های امدادی انجام شد، که نیروهای امدادی هلال احمر برای خارج کردن اجساد دو نفر از غرق شدگان در استخر کشاورزی در استان خراسان رضوی، شهرستان تربت حیدریه به روستای چهار درخت قلعه نو اعزام شدند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه از ۱۹ تا ۲۵ مرداد ماه ۴۹ زمین لرزه بیش از ۲.۵ ریشتر در سطح کشور به وقوع پیوسته، اظهار داشت: در مدت زمان یادشده ۳۴ زمین لرزه بین ۲ تا ۳ ریشتر، ۱۲ زمین لرزه بین ۳ تا ۴ ریشتر، دو زمین لرزه بین ۴ تا ۵ ریشتر و یک زمین لرزه بین ۵ تا ۶ ریشتر در سطح کشور رخ داده است.  

وی درباره خدمات امدادی و نجات ارائه شده در پدیده مانسون(وزش باد و بارندگی های موسمی در ناحیه جنوب غرب کشور) در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس و هرمزگان نیز افزود: در پی این پدیده جوی، ۸۹ شهر و روستا امدادرسانی و ۶۰۴ نفر  اسکان اضطراری و موقت یافتند، ۱۵۷ دستگاه چادر امدادی، ۱۱۸۴ تخته پتو، ۲۴۴ تخته موکت، ۱۴۰۵ کیلوگرم نایلون، ۲۰۶۴ بسته غذایی، ۳۲۴۰ کیلوگرم برنج، ۱۴۱۴ کیلوگرم حبوبات و ۷۰۶ قوطی انواع کنسروجات در میان متاثرین از پدیده مانسون توزیع شد.

ولی پور از مردم خواست تا در صورت قرار گرفتن در وضعیت های اضطراری و پیچیده انواع حوادث و سوانح با شماره ۱۱۲ مرکز پاسخگویی فوری به انواع حوادث در سراسر کشور تماس بگیرند.

ارائه خدمات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری در زمان وقوع حوادث و سوانح، ارائه آموزش های امداد و کمک های اولیه به اقشار مختلف جامعه، برنامه ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح، ارسال محموله های کمک های بشردوستانه به کشورهای آسیب دیده و متاثر از حوادث طبیعی، غیرطبیعی و اعزام عوامل امدادی در داخل و خارج از کشور از جمله وظایف این سازمان راهبردی وابسته به جمعیت هلال احمر است.

سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه آمادگی و پاسخگویی سوانح در داخل و خارج از کشور به عنوان یکی از بخش های اصلی جمعیت هلال احمر وظیفه دارد با امکانات گسترده عملیاتی، پشتیبانی، مخابراتی، امداد هوایی، جاده ای، دریایی، کوهستان و شهری، عملیات امداد و نجات را در فصول مختلف سال و برای خدمات رسانی به آسیب دیدگان و متاثرین از انواع حوادث و سوانح احتمالی در سراسر کشور اجرا کند.