امروز   چهارشنبه   مورخ   12/مهر/1402   ساعت 16:44
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : تشکیلات
تاریخ انتشار : 23/فروردين/1395
نویسنده :
تعداد بازدید : 16294
کد خبر : 31
معاونت لجستیک و آمادگی

معاونت لجستیک و آمادگی

 

از جمله معاونتهاي سازمان امداد و نجات می باشد که نقش لجستیک و پشتیبانی در حوادث را عهده درا بوده. این معاونت بادارابودن یک پست مدیریت امورترابری و انبارهای امدادی کشوروادارات زیر مجموعه آن شامل : اداره ساماندهی انبارهای امدادی ، اداره امورانبارهای امدادی ، اداره امورحمل و نقل وترابری  واداره تعمیرگاه ها وتجهیزات فنی انجام وظیفه می نماید.

 

 

وظایف قبل ازحوادث

 

از وظایف عمده معاونت لجستیک و آمادگی در زمان قبل از وقوع حوادث و سوانح تهیه دستور العمل ها، استاندارد سازی وکنترل و نظارت بر کلیه خریدهای تجهیزاتی اقلام و کالاهای امدادی، ارائه مشخصات فنی اقلام مزبور، نظارت بر فرآیندتولیدکالاهای امدادی درخواستی و تائید اقلام مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط کارشناسان و مهندسین شاغل در این معاونت صورت می پذیرد . همچنین وظیفه ذخیره سازی اقلام و تجهیزات امدادی در انبارهای سازمان وکشور، نظارت بر موجودی اقلام و تجهیزات امدادی استانها و مدیریت درتامین کسری استانها و انتقال موجودی مازاد بر نیاز انبارهای امدادی به سازمان امداد و نجات و توزیع عادلانه اقلام و تجهیزات بر اساس شاخص هایی چون حادثه خیزی و توانمندیهای استان در رویکرد حوادث و سوانح از جمله فعالیتهای عمده این معاونت در زمان قبل از وقوع حوادث می باشد .

 

شرح وظایف حین وقوع حوادث

 

 

در حین وقوع حوادث نیز این معاونت با هماهنگی با استانهای معین و مجاور استان حادثه دیده و تعیین مکان مناسب جهت ایجاد انبار موقت درمنطقه حادثه دیده نسبت به کنترل موجودی آنها، نظارت دقیق بر ارسال مایحتاج اساسی آسیب دیدگان در اولین ساعات وقوع حادثه را عهده دار است که این امر نظارت دقیق و کنترل لحظه به لحظه موجودی استانهای مجاور و آسیب دیده را می طلبد .دراین راستا باتغییراتی درسامانه کشیک سازمان وبا ایجاد پست کارشناس ساماندهی انبارهااین وظایف رابصورت شبانه روزی رصد می نماید.

 

شرح وظایف پس از حادثه و سوانح

 

 

پس از وقوع حادثه و سوانح نیز این معاونت با اعزام تیم های ساماندهی شامل کارشناسان و عوامل حوزه انبارهای امدادی وترابری ویژه به منطقه آسیب دیده نسبت به ساماندهی سامانه حمل و نقل و انبارها ،نظارت دقیق بر حفظ موجودی استان مطابق با شرایط و توانمندی استان را عهده دار می باشد .

در معاونت لجستیک و آمادگینرم افزار جامع انبارهاي امدادي جهت ثبت كليه ورود و خروجهاي جاري انبارهاي امدادي كليه مراكز استان و شعب تابعه مورد استفاده قرار مي گيرد .

این معاونت سالانه باهمکاری حوزه خزانه داری وبااعزام تیم های کارشناسی نسبت به ساماندهی و انبارگردانی انبارهای امدادی مراکز استان وشعب تابعه اقدام می نماید.

ضمناقابل ذکراست هرگونه آماده سازی و اعزام اقلام امدادی به مناطق حادثه دیده در کشورهای خارجی پس ازتصویب و صدورمجوز ازکمیته مربوطه توسط این معاونت انجام می پذیرد.